Asinsvadu pārbaude neiroloģijā
"Valmieras Veselības centrā" ir iespējams veikt galvas asinsvadu pārbaudi jeb TKKD (transkraniāla un kakla (karotīdu) asinsvadu krāskodēta dupleksdoplerogrāfija). Saspringta finansējuma apstākļos, kad dārgie datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumi rindā jāgaida mēnešiem, šis SIA "Valmieras Veselības Centrs" pieejamais TKKD izmeklējums ir neatsverams palīgs neirologiem un ģimenes ārstiem.
Par visu plašāk stāsta neiroloģe, neirosonoloģe galvassāpju speciāliste (algoloģe) Aija Freimane
Kā var pārbaudīt galvas asinsvadus?
Asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņas palīdzību ir ātra, nekaitīga un nesāpīga metode, kas dod iespēju novērtēt kakla un galvas asinsvadu stāvokli un noteikt traucējumu iemeslu vai prognozēt insultu risku.
Insults ir traucējumi galvas smadzenēs. Kāpēc jāpārbauda arī kakla asinsvadi un sirds?
Dzīvā organismā sirds un asinsvadi funkcionē saskaņoti vienotā asinsrites sistēmā. Trombi galvā nokļūst pa asinsvadiem ("caurulītēm") no sirds vai atraujoties no sabiezējumiem (pangām) miega artērijās. Smadzeņu asinsrites traucējumus var izraisīt plūsmas izmaiņas sirds slimību ("sūkņa") dēļ. Savukārt pirms sarežģītām sirds un sirds (koronāro) artēriju operācijām kakla asinsvadu novērtējums ļauj izvēlēties pareizo taktiku drošai operācijai.
Ārsts iesaka lietot medikamentus. Vai cilvēkam draud insults?
Novērtēt asinsvadu stāvokli nepieciešams, ja ir augsts sirds-asinsvadu slimību risks, piemēram, ja konstatēts augsts asinsspiediens, cukura diabēts, augsts holesterīna skaitlis. Risku palielina smēķēšana, liels ķermeņa svars, mazkustīgs dzīvesveids. Pēc pārciesta smadzeņu infarkta ārsts nozīmē pastāvīgu, nepārtrauktu zāļu lietošanu, lai mazinātu infarkta atkārtošanās risku. To sauc par sekundāro profilaksi. Pēc tā, cik izteiktu aterosklerozi konstatē TKKD, vai ir asinsvadu nosprostojums, kāds sašaurinājums (stenozes %), ārsts izlemj, vai riska mazināšanai ir pietiekama medikamentu lietošana, vai stenoze ārstējama ķirurģiski. Par insulta priekšvēstnešiem uzskatāmi šādi pēkšņi simptomi: pārejošs ķermeņa vienas puses nespēks vai tirpšana, pārejoši runas, redzes traucējumi, īpaši pārejošs aklums ar vienu aci vai dubultošanās, apziņas traucējumi, atmiņas izslēgšanās, pēkšņa nestabilitāte, reiboņi.
Vai galvassāpes liecina par draudošu insultu?
Visbiežāk galvassāpes ir labdabīgas, piemēram, migrēna un saspringuma galvassāpes. Tās atkārtojas un bojā dzīvi, traucē darbu. Kad lēkme sākas, jāiedzer pareizais medikaments. Stipras galvassāpes prasa padziļinātu izmeklēšanu, ja tās parādās pirmo reizi mūžā vai mainījies galvassāpju raksturs. Šādos gadījumos jāsazinās ar ārstu un jānovērtē, vai jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība vai pārbaudes var veikt ambulatori. Asinsvadu spazmu diagnosticēšanai ultraskaņas izmeklējums ir izvēles metode, kas veicama neatliekami, pirmkārt, lai novērstu neiroloģiskus traucējumus ar pareizu ārstēšanu. Otrkārt, šoreiz var laimēties, ka smadzeņu pašregulējošie mehānismi var spazmu uzveikt, bet pēc mēneša izdarīts izmeklējums patoloģiju vairs neuzrādīs. Ar nākamo spazmu diemžēl var neveikties.
Kāpēc jāsaglabā iepriekšējo izmeklējumu slēdzieni?
Uz izmeklējumu ierodoties atkārtoti (uz kontroli), līdzi jāņem iepriekšējā izmeklējuma slēdziens un attēli, lai pilnvērtīgi novērtētu bojātā asinsvada izmaiņas un ārstēšanas efektivitāti.
Pierakstīties pie dr. Freimanes var, zvanot uz Valmieras Veselības centra reģistratūru 64232318, vai Veselības centra mājaslapā: vvc@vvc.lv