Banner 980x90

"Vidzemes slimnīcai" ik mēnesi pieaug slimnieku parādi (video) - papildināts

Ziņai 18.janvārī plkst.9.40 pievienots Vidzemes TV video sižets
 
Slimnieku nesamaksāto parādu summa SIA "Vidzemes slimnīcai" sasniegusi 110 tūkstošus latu, portālu Valmiera24.lv informē Ingūna Liepa, SIA "Vidzemes slimnīcas" valdes priekšsēdētāja.

Viņa norāda, ka šāda parādsumma izveidojusies apmēram piecu līdz sešu gadu laikā. 2011.gadā parāds pieaudzis par 30 tūkstošiem latu, mēnesī tas pieaugot vidēji par diviem tūkstošiem latu.

Atgūst apmēram ceturtdaļu no parādsummas
Tā kā problēmai pagaidām nav valstiska risinājuma, katrai Latvijas slimnīcai ir savas metodes, kā pasargāt sevi no augošā parādnieku skaita un prakse kā cīnīties ar parādniekiem. Vidzemes slimnīcai jau piekto gadu ir līgums ar parādu piedziņas uzņēmumu, kas atgūst apmēram 23% līdz 25% no nesamaksātajām naudas summām.

"Ar katru pacientu, kurš nevar samaksāt slimnīcai par ārstēšanos pirms došanās mājās, tiek slēgts līgums, kur abas puses vienojas par naudas apmaksas noteikumiem un termiņu. Mēs ļoti labi saprotam valstī esošo situāciju un faktiski esam bezprocentu parādiestāde. Šobrīd Ministru kabineta noteikumos ir atrunāts, ka divu nedēļu laikā pēc izrakstīšanās ir jānorēķinās un mēs šīs divas nedēļas arī gaidām. Taču, ja pacients nav samaksājis vai veicis to maksājumu, ko viņš atrunājis parādu atmaksas līgumā, tad šī lieta tiek nodota parādu piedziņas uzņēmumam," skaidro I.Liepa.

Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka plašsaziņas līdzekļos paudis viedokli, ka ārstniecības iestāde vairs nesadarbojas ar parādu piedzinējiem, jo iestādes vadība nav bijusi mierā ar piedzinēju diezgan agresīvajām vēstulēm slimniekiem, turklāt pierādījies, ka, strādājot civilizētākā veidā, var sasniegt tādu pašu rezultātu, kā to spējuši piedzinēji. Atsaucoties uz kolēģa teikto, Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētāja norāda, ka firma, ar ko sadarbojas ārstniecības iestāde, ir korekta un nemaksātājus par parādiem informē atbilstoši nolikumam un ar slimnīcu slēgtajam līgumam.

Problēma būtu jārisina valsts līmenī
Veselības ministrijas valsts sekretārs un arī kapitāldaļu turētājs valsts slimnīcās Rinalds Muciņš ir informēts par slimnieku parādiem Latvijas slimnīcās un uzskata, ka tas ir nevis valsts, bet katras slimnīcas ziņā, kā piespiest slimniekus samaksāt par ārstēšanos.

Atsaucoties uz Muciņa teikto I.Liepa saka: "Mēs šobrīd nodrošinām neatliekamo palīdzību – veicam valsts funkciju un, ja mēs veicam valsts funkciju tādā gadījumā arī valstij mūs ir jāaizstāv. Par šo jautājumu esam runājuši arī Latvijas slimnīcu biedrībā un uzskatām, ka šis izteikums ir slimnīcas neatbalstošs un sadarbību neveicinošs. Problēma būtu jārisina valsts līmenī."

Tāpat Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētāja atzīst, ka ir daļa parādnieku, kuri nevar samaksāt finansiālu apsvērumu dēļ, taču daļa ir arī ļaunprātīgi nemaksātāji. "Mums pat ir noteikts vidējais nemaksātāja tēls. Tas parasti ir 30 līdz 40 gadus vecs vīrietis. Visbiežāk viņš ir ārstējies Traumatoloģijas nodaļā un trauma ir iegūta alkohola reibumā. Parasti viņš aizbēg dienu vai divas pirms potenciālās izrakstīšanas. Sociāli neaizsargātākās grupas, piemēram māmiņas ar bērniem, pensionāri un mazturīgie parasti cenšas parādu nomaksāt, slēdz vienošanās un problēmu risina," pauž I.Liepa.

Kā ziņots, ievērojami slimnieku parādi izveidojušies arī citām Latvijas slimnīcām, piemēram, parādi Rīgas Austrumu slimnīcai trīs gados sasnieguši miljonu latu, Stradiņa slimnīcai 600 000 latu. Rēzeknes slimnīcai vidēji gadā slimnieki nesamaksā ap 70 000 latu, savukārt Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai Ventspilī patlaban ir 12 tūkstošu latu liels slimnieku parāds.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)