Vidzemes Augstskolā uzklausīti septiņi barikāžu stāsti

Ziņai pievienots LTV Ziņu dienesta video
Ceturtdien, 7.janvārī, pirmajā atmiņu studijas darba dienā visā Latvijā, savu barikāžu stāstu Vidzemes Augstskolā izstāstījušas septiņas personas, aģentūru LETA informēja Vidzemes Augstskolas sabiedrisko attiecību speciāliste Naura Kikuste.
Kikuste atklāja, ka ikviens stāsts bija emocijām bagāts. Tieši cilvēku emocijas, atgriešanās un kavēšanās tā brīža atmiņās pirms 25 gadiem - tā laika sajūtas - bailes, satraukums, neziņa - kopības sajūta un tautas saliedētība visspilgtāk dominēja cilvēku atmiņu stāstos.
"Tāpat daudzi kā spilgtāko notikumu, kas palicis atmiņā, nosauca apšaudes. Par spīti piedzīvotajām dažādajām emocijām, vairums stāstīju atzīst, ka barikāžu laiku šodien atceras ar pozitīvām emocijām. Vairums kā novēlējumu nākamajām paaudzēm izteica, lai šādi laiki un notikumi nekad vairs neatkārtotos un nebūtu latviešu tautai jāpiedzīvo," atklāja Kikuste.
Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš šo pasākumu vērtē pozitīvi, jo uzskata, ka ļoti būtiski ir tas, ka šoreiz šī nav vienkārša gadadienas atzīmēšana, bet ir atrasts veids, kā iesaistīt sabiedrību - cilvēkiem ir iespēja dalīties ar saviem stāstiem, piedzīvoto un atmiņām, kā rezultātā tiek bagātināts mūsu kultūrvēsturiskais mantojums.
"Manuprāt, šī iesaiste ir kvalitatīva, cilvēki, kuru stāstus uzklausīja, bija emocionāli gandarīti. Tāpat vakar cilvēki bija ieradušies no Krimuldas, mērojot vairāk nekā 50 kilometrus, lai dalītos savās atmiņās. Man kā vēsturniekam ir jāatzīmē, ka šīs būs arī unikālas laikmeta liecības, ko vēl pēc 50, 100 un vairāk gadiem varēs pētīt un izmantot vēsturnieki, lai atskatītos uz šiem jautājumiem," atklāja Krūmiņš.
Kā ziņots, tuvojoties barikāžu 25.gadskārtai, Valsts kanceleja aicina iedzīvotājus kādā no piecām atmiņu studijām izstāstīt savu barikāžu stāstu, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā.
Studijas atradīsies Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Latvijas Universitātē, Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā, Liepājas Universitātē un Valmierā, Vidzemes Augstskolā.
Atmiņās ir aicināti dalīties gan iedzīvotāji, kuri paši sargāja valsts stratēģiskos objektus, gan tie, kuri organizēja dežūras, gan arī tie, kuri rūpējās par siltu tēju, zeķēm un cimdiem tiem, kas sargāja. Kameras priekšā var izstāstīt stāstus par barikādēm, kurus piedzīvojuši vecāki, vecvecāki vai citi radinieki.
Atmiņu stāstus plānots apkopot un nodot Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam tālākai saglabāšanai. Spilgtākos stāstus iekļaus filmā, kas pirmizrādi piedzīvos barikāžu atceres pasākumā Ministru kabinetā.
Kampaņas mērķis ir veicināt barikāžu laika atmiņu saglabāšanu un vēstures tālāknodošanu. Visās atmiņu studijās kā brīvprātīgie darbosies studenti, kuri interesentiem palīdzēs sagatavot stāstus, uzdodot jautājumus.
Plašāk skatieties Vidzemes TV sagatavotajā video sižetā.