Banner 980x90

Veseli zobi arī dzīvniekiem!

SIA "Dzīvnieku veselības centrs" piedāvā dzīvnieku mutes dobuma slimību diagnostiku un ārstēšanu.

Gremošanas sistēma – viena no svarīgākajām sistēmām organismā, un tā sākas ar mutes dobumu un zobiem. Tā kā ēdiena patērēšana ir vitāla organisma funkcija, svarīgi saglabāt pēc iespējās ilgāk veselus zobus arī dzīvniekiem. Daudziem dzīvniekiem jau divu gadu vecumā var konstatēt kādu no mutes dobuma slimībām. Ja netiek pievērsta uzmanība slimības sākumā, tad tas var novest pie zobu zuduma, bakterēmijas, kas savukārt noved pie aknu, nieru un sirds bojājumiem.

Izšķir šādas mutes dobuma problēmas:
- zobu aplikums;
- zobakmens;
- stomatīts;
- gingivīts;
- periodontīts;
- zobu rezorbcija;
- paliekošie piena zobi.
- jaunveidojumi u.c

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Vai dzīvniekiem sāp zobi? Kā saprast, kad jāiet pie veterinārārsta?
Jā, zobi sāp arī dzīvniekiem. Daudzi dzīvnieki neparāda savas ciešanas. Dzīvniekiem dzīvojot grupā, uzvedības noteikumi vienkāršojas, un tas ietekmē katra atsevišķa indivīda pozīciju grupā. Izrādot diskomforta pazīmes, sāpes vai vājumu, iespējams apdraudēt savu hierarhiju šajā grupā. Instinkts, kas ietver mērķi "izdzīvot", spēlē lielu lomu ēšanas un dzeršanas turpināšanā, pat neskatoties uz sāpēm.
Vizītē pie veterinārārsta jādodas tad, ja pie zobu pamatnes esat pamanījuši sarkanu līniju smaganu garumā, novērojuši nepatīkamu smaku no mutes, siekalošanos, atteikšanos no barības, savādāku uzvedību ēšanas laikā (piemēram, dzīvnieks ēd ļoti uzmanīgi), uz zobiem esat novērojuši tumši brūnu aplikumu – zobakmeni – , ko nav iespējams nokasīt, zobu lūzumus, zobu krāsas maiņu, tūsku sejas daļā, paliekošos piena zobus.

Kāpēc dzīvniekiem jātīra zobi?
Dzīvniekiem jātīra zobi, jo zobu aplikums veidojas pēc tā paša principa kā cilvēkiem. Mutes dobuma baktērijas kopā ar barības paliekām veido mīksto, gaišo aplikumu, kas vēlāk ar siekalās esošajiem sāļiem (pārsvarā tie ir fosfāti un kalcija karbonāta sāļi) padara aplikumu ciešāku, kā rezultātā veidojas zobakmens. Ar laiku zobakmens paliek tumšāks un palielinās apjomā. Ir gadījumi, kad zobakmens dēļ nevar redzēt zobus. Rezultātā infekcija nokļūst zem smaganām, izraisa periodontītu, abscesus, fistulas, zoba saknes bojājumus. Baktērijas vairojas, producē toksīnus, kas kopā ar barību nokļūst kuņģa zarnu traktā, izraisot gastrītus, čūlas un pat audzējus. Pēc uzsūkšanās toksīni nokļūst asinsritē un izraisa aknu, nieru, sirds un plaušu slimības.

Cik bieži dzīvniekiem jātīra zobi? 
Mājas apstākļos ideāli, ja dzīvniekam zobus tīra katru dienu, un, ja tīra 3 reizes nedēļā, arī ir pietiekami. Zobu tīrīšanai izmanto zobu pastu, kas paredzēta dzīvniekiem. Šo pastu nav nepieciešams izskalot no mutes dobuma. Cilvēku zobu pastu izmantot nedrīkst! Zobu birstes var izmantot dažādas: dzīvniekiem paredzētas, cilvēku zobu birstes, speciālos uzgalīšus uz pirkstiem. Dienās, kurās nesanāk iztīrīt zobus, iesakām iedot graušanai paredzētos zobu kociņus vai pie dzīvnieku barības pievienot speciālus, šim nolūkam paredzētus pulverus, kas novērš zobu aplikuma veidošanos.

Cik bieži dzīvnieks jāved pie veterinārārsta veikt mutes dobuma sanāciju? 
Reižu skaits atkarīgs no tā, cik rūpīgi tiek veikta zobu tīrīšana mājas apstākļos. Ir gadījumi, kad dzīvniekam novēro jau esošas pataloģijas mutes dobumā. Barošanas režīms un veids ietekmē zobu aplikuma veidošanās ātrumu (homogenizēta, termiski apstrādāta mīksta barība ir ienaidnieks gaļēdāju zobiem). Iesakām divas reizes gadā apmeklēt veterinārārstu, lai novērtētu mutes dobuma stāvokli un pieņemtu lēmumu par turpmākām darbībām.

Cik bīstama ir anestēzija?
Jāsaprot, ka narkoze nav vitamīns, un pastāv komplikāciju risks. Izvēloties drošus narkotiskos līdzekļus, riskus iespējams samazināt līdz minimumam. Pirms narkotisko līdzekļu lietošanas rūpīgi jāizmeklē dzīvnieka klīniskās veselības stāvoklis, nepieciešamības gadījumā jāveic laboratoriskā izmeklēšana.

Vai slikta elpa gaļēdājam ir normāla parādība? 
Nē! Sliktu elpu rada mutes dobumā esošās baktērijas. Lielākajai daļai dzīvnieku ar sliktu elpu ir mutes dobuma un zobu problēmas. Periodontālās slimības ir stāvoklis, kas rada izteikto smaku izelpotajā gaisā. Svešķermeņi, jaunveidojumi un nekrotiska procesa klātbūtne elpceļos un gremošanas traktā var izraisīt sliktu elpu. Sliktu elpu dzīvniekam nedrīkst ignorēt.

Vai paliekošie piena zobi ir problēma?
Jā! Zobu maiņa suņiem un kaķiem beidzas 7 mēnešu vecumā. Paliekošie piena zobi traucē īstam zobam šķilties ārā pareizā vietā. Divi zobi, kas vienlaicīgi ieņem vienu un to pašu vietu, traucē attīstīties smaganu rievai un izraisa agrīno periodontālo slimību.


Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)