Banner 980x90

Rīgas domē izstrādāta jauna pretkorupcijas stratēģija

Apstiprināts Rīgas pašvaldības pretkorupcijas stratēģijas 2014.-2017.gadam realizācijas plāns, paredzot, ka pretkorupcijas pasākumi tiek veikti ne tikai visās 35 pašvaldības institūcijās un padotības iestādēs, bet arī visās 20 pašvaldības kapitālsabiedrībās, kurās kopumā strādā gandrīz 25 000 cilvēku, pilsētas informācijas portālu Riga24.lv informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.

"Tādējādi pašvaldībā ir izveidota korupcijas novēršanas sistēma, kurai Latvijā nav analoga. Rīgas domes prasības šajā jomā krietni pārsniedza valsts programmas prasības, kurā pašvaldības iestādēm ir saistoši tikai atsevišķi punkti. Jau 2010.gada beigās Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā tika apstiprināta pirmā Rīgas pilsētas pašvaldības pretkorupcijas stratēģija 2010.-2013. gadam, kuras izstrādē tika izmantoti gan Rīgas domes Pretkorupcijas komisijas (strādāja no 2008. līdz 2009. gadam) secinājumi, gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja speciālistu priekšlikumi, gan esošās situācijas analīzes rezultāti," skaidro Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais.

"Stratēģijā bija noteikti galvenie pretkorupcijas pasākumu virzieni: pretkorupcijas plānu izstrāde, aktualizēšana un izpilde; iepirkumu uzraudzības pastiprināšana; interešu konflikta situāciju novēršana un virkne citu, kuru īstenošana ļāva samazināt korupcijas riskus pašvaldībā. 2011.gada sākumā Rīgas domes priekšsēdētājs apstiprināja stratēģijas realizācijas plānu, kas rezultātā tika izpildīts par vairāk kā 90%."

Ņemot vērā iegūto pozitīvo pieredzi pirmās stratēģijas realizēšanā, šā gada sākumā tika uzsākts darbs pie jaunas stratēģijas nākošajiem četriem gadiem izstrādes. Februāra sākumā jaunā stratēģija vienbalsīgi tika apstiprināta Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā, bet februāra beigās tika pieņemts stratēģijas realizācijas plāns, kurš apstiprināts 6.martā.

Stratēģija izstrādāta saskaņā ar starptautiskajiem un nacionālajiem normatīvajiem aktiem, balstās uz esošās situācijas analīzi. Tā nosaka stratēģisko mērķi un apakšmērķus turpmākajiem četriem gadiem. Stratēģijas mērķis ir nodrošināt pašvaldības darbiniekiem uzticētās varas godprātīgu, likumīgu izmantošanu sabiedrības interesēs, nosakot pretkorupcijas pasākumu politiku un prioritāros virzienus pašvaldības iestādēm, struktūrvienībām un kapitālsabiedrībām. Mērķa sasniegšanai noteikti septiņi apakšmērķi: nodrošināt lietderīgu un likumīgu rīcību ar valsts un pašvaldības mantu; nodrošināt publisko iepirkumu "caurspīdīgumu"; ieviest atklātu un efektīvu personāla atlases un vadības politikas sistēmu; samazināt amatpersonu interešu konflikta iespējamību; uzlabot publisko pakalpojumu kvalitāti; pilnveidot korupcijas novēršanas sistēmu, tās darbības uzraudzību un kontroli.

Birokrātijas apkarošanas centra vadītājs Sergejs Novikovs: "Nodrošinot 2013.gada beigās pieņemtos grozījumus Valsts koncepcijā par korupcijas risku samazināšanu valsts pārvaldes iestādēs un pašvaldībās, stratēģijā paredzēts ieviest tādu personāla atlases kārtību, kas nodrošinātu atklātību un būtu balstīta uz objektīviem kritērijiem. Arī turpmāk padziļināta uzmanība tiks veltīta korupcijas riskiem pakļauto amatu noteikšanai, risku izvērtēšanai un samazināšanai, kā arī interešu konfliktsituāciju novēršanai. Tiks turpināts darbs pie pašvaldības institūciju sniegto publisko pakalpojumu kvalitātes uzlabošanas, to pieejamības palielināšanas un sniegšanas termiņu saīsināšanas, e-pakalpojumu ieviešanas. Kopš 2009.gada pašvaldībā līdz šīm ir izvērtēti un pilnveidoti kopumā 135 pakalpojumi, kas ir 50% no visiem pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem. Jaunajā stratēģijas realizācijas plānā iekļauti 40 dažādi pasākumi (salīdzinājumam – iepriekšējā plānā 22 pasākumi), kuru izpildē ir iesaistītas visas pašvaldības iestādes. Ir visas iespējas jaunizstrādāto stratēģiju realizēt tikpat veiksmīgi, kā iepriekšējo, tādējādi pilnveidojot korupcijas novēršanas sistēmu un līdz minimumam samazinot pašu korupcijas iespējamību pašvaldībā."

Kopš 2010.gada pašvaldības iestāžu, struktūrvienību un kapitālsabiedrību pretkorupcijas pasākumu plāni un to izpilde regulāri tiek skatīti Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēdēs, iepriekš Rīgas domes Birokrātijas apkarošanas centram sagatavojot atzinumus par plānu saturu un to izpildi. Kopš 2012.gada Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā tiek skatīti arī pašvaldības kapitālsabiedrību pretkorupcijas pasākumu plāni. Strādājot atbilstoši apstiprinātam grafikam, līdz šim izskatīti gandrīz 90 pretkorupcijas pasākumu plāni, katras pašvaldības iestādes un struktūrvienības plāns ir izvērtēts vismaz divreiz, bet katras kapitālsabiedrības pretkorupcijas pasākumu plāns – vismaz vienu reizi, sniedzot nepieciešamos priekšlikumus un ieteikumus minēto plānu pilnveidošanai.

Pretkorupcijas pasākumu plāns kopā ar pašu stratēģiju apskatāms šeit.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)