Banner 980x90

Notiks koncertsarunas jauniešiem ar Goran Gora

Publicitātes foto
Publicitātes foto

17.martā LNSO aicina uz cikla ''Koncertsarunas ar Goran Gora'' sezonas priekšpēdējo koncertu, kur uzmanības centrā šoreiz būs komponists Nikolajs Rimskis-Korsakovs – krievu profesionālās mūzikas kultūras lielā mēraukla.

Kā pilsētas informācijas portālu Riga24.lv informēja Dagnija Dižbite-Svarinska, koncertā skanēs slavenā komponista svīta "Šeherezade", ko šoreiz diriģēs divi pavisam jauni diriģenti – Andris Rasmanis (viņa pārziņā svītas divas pirmās daļas) un Kārlis Kundrāts (divas atlikušās daļas).

Visi zina Rimski-Korsakovu kā komponistu, bet vai visi atceras, ka viņš savulaik izskolojās par jūrnieku un apbrauca apkārt teju visai pasaulei? Atmiņas par jūras fascinējošajiem viļņiem un iespaidi, ko komponists guva, lasot slavenās "1001 nakts pasakas", savienojās lielā simfoniskā gleznā "Šeherezade", kas mums dāvā Austrumzemju brīnumus, mežonīgus svētkus un vēl mežonīgāku simfonisko vētru.

Andris Rasmanis ir Vīnē dzīvojošs orķestra un operu diriģents. 2012.gadā, diriģējot Vīnes Radio SO Musikverein Zelta zālē, Andris ar izcilību pabeidza orķestra diriģēšanas maģistrantūru Vīnes Mūzikas un atskaņotājmākslas universitātē. Savas neilgās karjeras laikā Andris Rasmanis diriģējis citstarp Francijas Radio FO, Berlīnes Konzerthaus orķestri, Vīnes Radio SO, Vīnes kamerorķestri un citus simfoniskos kolektīvus Austrijā, Portugālē, Rumānijā un Vācijā. Latvijā Rasmanis bijis Kornēliusa Meistera asistents pie "Nībelunga gredzena" (2013) iestudēšanas LNO un Siguldas Opersvētku asistentdiriģents, ar Vladimiru Kiradžijevu iestudējot Verdi "Otello" (2013) un Bizē "Karmenu" (2014). 2014.gada decembrī Andrim bija iespēja būt par Ivāna Fišera asistentdiriģentu Berlīnes Konzerthaus. Rīgas Doma kora skolā Andra Rasmaņa pedagogs bija Valdis Bernhofs. 2007. gadā Rasmanis JVLMA ieguva bakalaura grādu kordiriģēšanā Jāņa Lindenberga klasē.

Kārlis Kundrāts kopš 2015.gada ir Valsts akadēmiskā kora "Latvija" mākslinieks un Rīgas Muzikālā teātra koncertmeistars, kopš 2016.gada – vokālās grupas "Ars Antiqua Riga" mūziķis un kopš 2008.gada – Latvijas Universitātes kamerorķestra otrais diriģents. Diriģējis Andra Vecumnieka vadītā orķestra Sinfonia concertante koncertus. Ar LNSO sadarbojies kā angļu raga spēlētājs Vāgnera operas "Dievu mijkrēslis" atskaņojumā Latvijas Nacionālajā operā. Kārlis Kundrāts studējis simfoniskā orķestra diriģēšanu JVLMA pie Andra Vecumnieka (maģistra grāds 2015. gadā) un Tallinas Mūzikas un teātra akadēmijā pie Paula Megi (2014). Simfoniskā orķestra diriģēšanas jomā daudz guvis meistarklasēs pie Luca Kēlera, Rosena Milanova un Žolta Naģa. Pirms tam Kārlis Rīgas Doma kora skolā saņēmis diplomu kora dziedātāja un kormeistara specialitātē (pedagogs – Sigvards Kļava). Studējis arī obojas spēli pie Viļņa Pelnēna, Kristīnes Kupčas un Egila Upatnieka.

Nikolajs Rimskis-Korsakovs – jūrnieks un profesors vienā ādā. It kā nekas neparasts, ja viņš būtu kuģniecības profesors, bet nē – Rimskis-Korsakovs bija viena no 19. un 20.gadsimta mijas lielākajām autoritātēm Krievijas mūzikā, turklāt gan no tehnoloģiskā, gan no mākslinieciskā viedokļa. Pēc izskata – stingrs vīrs ar kuplu bārdu, pret audzēkņiem visai bargs, taču tuvāki pazinēji teicās, ka viņa acīs redzējuši arī kādas smieklu dzirkstelītes.

Simfoniskais tēlojums "Šeherezade" top 1888.gada jūlijā – viena mēneša laikā. Komponista iedvesmas avots jaunajai svītai ir "1001 nakts pasakas" ir t.s. islāma zelta laikmeta literatūras paraugs arābu valodā. Vienojošais elements ir valdnieks Šahriars un viņa sieva – prasmīgā stāstniece Šeherezade. Aladina lampa, Alibaba un viņa laupītāji, jūrceļotājs Sindbads – šie ir tikai daži populārākie varoņi no tūkstoš pasaku cikla, kas likās iedvesmojošs Nikolajam Rimskim-Korsakovam.

Zināms, ka Rimskis-Korsakovs virknējis nevis veselas pasakas, bet savstarpēji nesaistītas epizodes, un pieņemts uzskatīt, ka sākuma tēma zīmē sultānu, savukārt populārais vijoles solo ir Šeherezades portrets. Jau pēc neliela pirmās daļas ievada sultāna tēma veiksmīgi pārtop majestātiskā jūras ainavā (lai nu ko, bet jūru attēlot jūrnieks Rimskis-Korsakovs prot lieliski). Otrā daļa piedāvā austrumu brīnumu tēlojumu un kaujas skatu. Trešajā daļā iztēlojamies mīlas ainas, savukārt ceturtajā daļā visai mežonīgu svētku svinēšanu pārtrauc vētra, kuras kulminācijā kuģis sašķīst pret klinti. Viļņi norimst, Šeherezades balss izdziest, sultāns iemieg.

Katrā no LNSO jauniešu cikla koncertiem dziesminieks Goran Gora iepazīstina ar kādu populāru simfonisku skaņdarbu, kuru pēc neliela ievadkomentāra nospēlē LNSO mūziķi. Šajā ciklā šo sezon gaidāms vēl viens koncerts 21.aprīlī – Johannesa Brāmsa Otrā simfonija (pieredzējušais Sanktpēterbugas maestro Nikolajs Aleksejevs).

17.marta koncerts "Koncertsarunas ar Goran Gora" notiks Lielajā ģildē plkst.19.00. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)