Mūsdienu Latvijas karoga tapšanā sava loma arī Valmierai

Ja par latviešu 13.gadsimta sarkanbaltsarkanā karoga dzimteni uzskatāmas Cēsīs, tad mūsdienu karoga pirmā parauga izgatavošanas aizsākumi meklējami Valmierā, pilsētas informācijas portāls Valmiera24.lv uzzināja otrdien, 10.novembrī Valmieras Tūrisma informācijas centra rīkotajā valsts svētku stāstu vakarā.
Ideja par nacionālo karogu pieder pedagogam un žurnālistam Jānim Laipņam, kurš dzimis pašreizējā Cēsu novada Veselavas pagastā, taču Pirmajā pasaules karā darbojies Valmierā - tad arī aizgūta doma par sarkanbaltsarkanu karogu, kas kaujās pavadīs Latviešu strēlniekus, stāstu vakarā informēja vēstures skolotāja un gide Ineta Amoliņa.
Dibinot bataljonus, Latviešu strēlnieki, kā vienu no simboliem izmantojuši karogus. Kad uzplaukusi cerība dibināt Latvijas valsti, bijis nepieciešams arī simbols - valsts karogs.
"Jānis Lapiņš neko no jauna neradīja. Viņš, kā pētnieks meklēja sākuma materiālu. Izrādās latviešiem jau bija karogs, kad vajadzēja doties kaujā pret krustnešiem. Toreiz arī cēsniekiem bija nepieciešams karogs. Par šo karogu Atskaņu hronikā teju pirms 735 gadiem tika rakstīts, ka tas ir sarkans ar baltu svītru pa vidu. Lapiņš bija drosmīgs cilvēks un pauda savu ideju par karogu, bet viņš ne tikai pauda ideju, bet uztaisīja arī skici [...]. Lapiņš vienmēr bija pārliecināts, ka karogam jābūt sarkanbaltsarkanam," stāsta Amoliņa.
Lapiņš karogu uzzīmējis sarkanbaltsarkanu ar saulīti, jo tā simbolizēja spēku, cerību un gaismu. 1916.gadā, pēc Lapiņa zīmējuma, karogs tika uzšūts.
Šobrīd vēsturiskais karogs glabājas Cēsu vēstures un mākslas muzejā, 1997.gadā muzejam to dāvājusi Jāņa un Mariannas Lapiņu meita Lija Poga.
Stāstot par mūsdienu Latvijas karoga idejas autoru, Amoliņa citē dzejnieka Kārļa Eliasa atmiņas par Lapiņu, kurš bijis dzejnieka skolotājs: "Te ne pussmaids neparādījās un laipnībai līdzīgs smaids arī nē. Stingrs, gandrīz naidīgu skatu pārlaida visai klasei. Vai tik nebūs pārāk bargs."
Tāpat Lapiņš bijis īsts Latvijas patriots, ik reiz skolēnus un kaimiņus uz ielas atsveicinājis ar "Dievs svētī Latviju!"