Logi – ceļš uz taupību

Nekvalitatīvs logs jūtami palīdz tērēt ģimenes budžeta naudu, labs un kvalitatīvs logs rada iespēju taupīt.
Tā apgalvo ne tikai ražotāji reklāmas nolūkos, bet gan cilvēki, kas var salīdzināt komfortu telpās pirms un pēc labu logu iebūves. "Vēl viens būtisks nosacījums – mainot logus, noteikti jāpārskata arī telpu ventilācijas iespējas. Vecie, šķirbainie logi kalpoja par svaiga gaisa pieplūdes vietu, bet jaunie, labie logi nobloķē jebkuru gaisa pieplūdi, gaisa apmaiņa telpās nenotiek un nekāda liela prieka par logu nomaiņu nebūs. Turklāt, verot ziemas laikā vaļā logus, lai ieplūdinātu kārtējo svaiga gaisa devu, siltums tiek izmests "gaisā", sildelementi sāk strādāt ar papildu jaudu un par cerēto ekonomiju nav pat ko sapņot. Jauni logi plus pareizs ventilācijas risinājums – tas ir krietns solis ceļā uz reālu ietaupījumu," uzsver Jurijs Vovks, SIA "Glaskek Latgale" ražotnes direktors.
Kādus jaunumus piedāvā logu tirgus Latvijā?
Gandrīz katru gadu ražotāji piedāvā arvien labākus izstrādājumus, logus ar augstākiem siltuma un skaņas izolācijas rādītājiem, ar modernizētiem profiliem un furnitūras aprīkojumu, modē nāk divkameru stikla paketes jeb paketes ar trim stikliem, starp kuriem iepildīta inertā argona gāze – salīdzinoši labs siltuma izolators. Mārtiņš Mālnieks, "Labo logu aģentūras" projektu vadītājs: "Par argona gāzi labāka ir kriptona gāze. Latvijā to izmanto reti, plašu patēriņu pagaidām bremzē augstās izmaksas, taču nākotnē kriptons noteikti aizstās populāro argona gāzi."
Jurijs Vovks norāda uz tehniskiem uzlabojumiem jauno logu ražošanā: "Mēs ražojam logu profila konstrukciju ar trīskārtīgu blīvējumu. Agrāk tika ražoti profili ar ārējo un iekšējo blīvējumu, jaunajiem logiem blīvējumu iestrādājam arī profila vidējā daļā, tādējādi tiek izslēgta mitruma iekļūšana profilā caur iekšējo blīvējumu. Šāda veida logi piemēroti iebūvei tā dēvētajās pasīvajās ēkās un zema energopatēriņa ēkās, kuru būvniecības materiāliem tiek izvirzītas paaugstinātas siltuma izolācijas prasības.
Divkameru stikla paketes drīz vien kļūs par standarta risinājumu, jo tām piemīt spēja nelaist siltumu ārā ziemas laikā, bet vasarā pasargāt telpas no uzkaršanas.
Tiek palielināts arī profila kameru skaits, šobrīd jau varam piedāvāt logus ar 6 – 8 kamerām, turklāt aprīkotus ar pretuzlaušanas sistēmu. Nedaudz izmainot profilu šķērsgriezuma formu, esam novērsuši lietus ūdens iekļūšanu loga profilā."
Mārtiņš Mālnieks vērš uzmanību uz vācu kompānijas BASF izstrādātu jaunu armējuma sistēmu logu profiliem, kurā metāls aizstāts ar oglekļa kompozītmateriālu – analogs materiāls tiek izmantots arī lidmašīnu būvē. Materiāls samazina profila svaru, tāpēc iespējams izgatavot lielāka izmēra atveramas konstrukcijas, nodrošina augstāku siltuma izolācijas koeficientu un ir noturīgs pret mitruma iedarbību.
Pirms iegādājies logu, izpēti māju
Katra ēka ir citādāka, arī piemērotākais loga variants katrai ēkai būs atšķirīgs. Jurijs Vovks stāsta, ka logu izvēlē nozīme ir ļoti daudziem faktoriem. Neapkurināmām ēkām nav vērts izvēlēties logus ar augstu siltuma izolācijas koeficientu, tādus logus liek apkurināmām ēkām. Ja fasāde pavērsta pret dienvidu pusi, jāizvēlas stikli ar saules aizsardzības pārklājumu, ziemeļu fasādes logiem tas nav nepieciešams. Telpās ar problemātisku gaisa apmaiņu tiek rekomendēti logi ar iestrādātu ventilācijas aprīkojumu, caur kuru ieplūst svaigs gaiss, bet telpa netiek dzesēta. Nozīme ir ēkas atrašanās vietai – pasargātā vietā uz profiliem iedarbojas mazākas vēja slodzes, klajā vietā, jūras malā vēja radītās slodzes ir ievērojami lielākas un jāizvēlas logi ar pastiprinātiem profilu rāmjiem.
Ļoti labi, ja pircējs zina, kādu efektu telpā vēlas sasniegt pēc logu nomaiņas, tad speciālistiem ir iespējams piemeklēt atbilstošāko logu veidu.
Mārtiņš Mālnieks rekomendē noteikti izvēlēties logus ar vismaz piecu kameru profiliem. Profili ar mazāku kameru skaitu ir tikai nedaudz lētāki, taču ekspluatācijā ir mazāk noturīgi un ar zemāku siltuma izolācijas koeficientu. Nevajadzētu izvēlēties Ķīnā vai Turcijā ražotus logu profilus, jo tur profili tiek izgatavoti atbilstoši šo valstu, nevis Latvijas klimatam. Vēl vajadzētu noskaidrot, vai logu paketēs izmantots selektīvais stikls, kas ziemā staro atpakaļ telpā apsildes elementu izstaroto siltumu, bet vasarā atstaro saules radīto siltumu, neļaujot telpām uzkarst.
Uzziņa
Padomi pareizai logu ekspluatācijai
1. Pēc logu montāžas rūpīgi jāpārbauda, vai furnitūras kustīgajās daļās nav iekļuvuši būvniecības gruži. Tie jāiztīra, vislabāk to paveikt ar putekļsūcēju vai smalku otiņu.
2. Logu furnitūra ir jāeļļo divas reizes gadā tāpat kā jebkurš kustīgs mehānisms. Var izmantot speciālu minerāleļļu, ja tā nav pieejama, noderēs arī tā dēvētā šujmašīnu eļļa.
3. Reizi gadā ar speciālu silikona smēri (nejaukt ar silikona hermētiķi) jāapstrādā no kaučuka izgatavotais logu profilu blīvējums, lai saglabātu materiāla elastību. Drīkst izmantot to pašu silikona smēri, ar kuru apstrādā auto durvju blīvgumijas, nodrošinoties pret to aizsalšanu.
4. Ja jaunie logi ķeras, tie jāpieregulē. Nopietni uzņēmumi garantijas laikā to veic bez papildu samaksas.
5. Specializētie logu kopšanas līdzekļi iegādājami logu tirdzniecības uzņēmumos.
6. Ja logam parādās defekts, kuru pašu spēkiem novērst nav iespējams, jāizsauc servisa meistars.