Banner 980x90

Kuldīgas pašvaldības vadītāja atbalstītu brīvprātīgu sadarbības teritoriju veidošanu

Kuldiga24.lv
Kuldiga24.lv

 Brīvprātīga sadarbības teritoriju veidošana ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem varētu būt atbalstāma ideja un veids, kā līdz galam pabeigt administratīvi teritoriālo reformu, aģentūrai LETA atzina Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Kuldīgas novadam").

Viņa gan piebilda, ka tām nevajadzētu būt tieši 29 sadarbības teritorijām, kā to pašlaik piedāvājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), un jautājumam par to skaitu jābūt atklātam.

Lai gan Bērziņa piekrīt publiskajā telpā izskanējušajam viedoklim, ka bez pašvaldību reformas Latvijā pašlaik risināmi arī citi un, iespējams, svarīgāki jautājumi, tostarp patvēruma meklētāju uzņemšana, tomēr nevarot noliegt arī nepieciešamību turpināt pašvaldību reformu: "Administratīvi teritoriālā reforma nav līdz galam īstenota. Latvijas novadu karti var salīdzināt ar raibu deķi, kur novadi pēc to lieluma un iedzīvotāju skaita būtiski atšķiras. Problēma ir tajā, ka visām pašvaldībām neatkarīgi no tā, vai tajās ir 100 000 vai tikai pāris tūkstoši iedzīvotāju, jāveic gandrīz vienas un tās pašas funkcijas."

"Šī brīža situācija nav optimāla, taču es neesmu pārliecināta, vai politiskās partijas spēs vienoties par piespiedu reformu. Manuprāt, tas nav iespējams," atzina Bērziņa. Viņa pieļauj, ka iespējamais risinājums, kā pabeigt pašvaldību reformu, varētu būt sadarbības teritoriju veidošana ap attīstības centriem pēc brīvprātības principa.

"Es uzskatu, ka arī mazas pašvaldības spēj pastāvēt, bet dažādu lieluma pašvaldībām vajadzētu noteikt dažādu līmeņu funkcijas," savu viedokli pauda Bērziņa. Kā veiksmīgu piemēru viņa minēja Franciju, kur ir vairāku līmeņu - vietējās, otrā līmeņa un reģionu - pašvaldības.

Jau ziņots, ka VARAM valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)