Kopumā šogad apmēram 8500 uzņēmumu sākts likvidācijas process
Šogad līdz 1.oktobrim komercreģistrā ierakstītas ziņas par 8560 kapitālsabiedrību darbības izbeigšanu - par 2403 kapitālsabiedrībām tas ir izdarīts pēc UR lēmuma, pamatojoties uz Komerclikuma 314.panta trešo daļu, bet par 6156 uzņēmumiem šis ieraksts veikts, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu.
Pagājušajā gadā komercreģistrā ierakstītas ziņas par 10 071 kapitālsabiedrības darbības izbeigšanu.
UR galvenā valsts notāre Guna Paidere sacīja, ka paies vēl aptuveni pieci gadi, līdz komercreģistru izdosies gandrīz pilnībā "iztīrīt" no neaktīvajiem uzņēmumiem, un tajā paliks tikai tie aptuveni 70 000-80 000 uzņēmumu, kas regulāri iesniedz gada pārskatus, maksā nodokļus un veic saimniecisko darbību.
UR šogad līdz 1.oktobrim pieņēmis lēmumus par 2457 kapitālsabiedrību darbības izbeigšanu, pamatojoties uz to, ka sabiedrības valdei ilgāk par trīs mēnešiem nav pārstāvības tiesību un sabiedrība trīs mēnešu laikā pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas nav novērsusi šo trūkumu, šodien preses konferencē skaidroja UR.
Kopumā UR sagatavojis un nosūtījis 4306 brīdinājuma vēstules par dokumentu iesniegšanu.
Pēc šo lēmumu stāšanās spēkā līdz 1.oktobrim komercreģistrā ir ierakstītas ziņas par 2403 kapitālsabiedrību darbības izbeigšanu.
Paidere stāstīja, ka šo ierakstu statistikā saplūst gan tās kapitālsabiedrības, kurās ilgstoši - dažādu iemeslu dēļ - nav valdes, gan arī tās kapitālsabiedrības, kurās valdes loceklis no amata tiek atbrīvots pēc VID iniciatīvas (administratīvā pārkāpuma procesā pieņemts nolēmums, ar kuru personai ir atņemtas tiesības ieņemt noteiktus amatus), kā rezultātā uzņēmums palicis bez amatpersonas, un jauna valde netiek iecelta - vai nu apzināti, vai, piemēram, īpašnieku nesaskaņu dēļ, kas būtiski sarežģī vai atsevišķos gadījumos pat padara neiespējamu jaunas valdes iecelšanu.
Galvenā valsts notāre stāstīja, ka reģistra "attīrīšana" notiek arī tiesas ceļos - gadījumos, ja uzņēmums neatrodas reģistrētajā juridiskajā adresē, bet pēc citām pazīmēm tas ir aktīvs - iesniedz gada pārskatus, maksā nodokļus, reāli darbojas. Šogad par uzņēmumu likvidāciju tiesā ir iesniegti 162 pieteikumi, bet 2014.gadā tika iesniegti 124 pieteikumi.
Tāpat līdz 1.oktobrim pieņemti 6156 lēmumi ierakstīt komercreģistrā ziņas par kapitālsabiedrību darbības izbeigšanu, pamatojoties uz VID lēmumu.
Pamatojoties uz VID lēmumu, kapitālsabiedrības darbību var izbeigt tad, ja uzņēmums viena mēneša laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas nav iesniedzis gada pārskatu un kopš pārkāpuma izdarīšanas ir pagājuši vismaz seši mēneši, ja uzņēmums viena mēneša laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas nav iesniedzis nodokļu likumos paredzētās deklarācijas par sešu mēnešu periodu, kā arī tad, ja uzņēmuma darbība ir apturēta, pamatojoties uz VID lēmumu, un uzņēmums trīs mēnešu laikā pēc darbības apturēšanas nav novērsis norādīto trūkumu.
"Pateicoties tam, ka tagad ir vienkāršots likvidācijas process, tad ar katru gadu likvidējamo uzņēmumu skaits pieaugs. Ja UR kapacitāte būtu vismaz tāda pati kā VID, tad likvidācijas tempi būtu vēl ātrāki, jo gan valsts, gan arī uzņēmēju interesēs ir pēc iespējas ātrāk sakārtot uzņēmējdarbības vidi," sacīja Paidere.
Viņa piebilda, ka, iespējams, būtu nepieciešams vēl vairāk vienkāršot likvidācijas procesu, jo tad to biežāk darītu paši uzņēmēji, nevis "pamestu" savu nevajadzīgo uzņēmumu valstij, lai tā ar to tiek galā. "Nodibināt uzņēmumu ir viegli, likvidēt jau sarežģītāk, tāpēc bieži vien uzņēmēji "aizmirst" par nevajadzīgiem uzņēmumiem un to likvidācija notiek uz visu nodokļu maksātāju rēķina, izmantojot VID un UR resursus," stāstīja Paidere.
Uz sarakstu