Banner 980x90

Kā putnu būrīšu izvietošana var palīdzēt savvaļas putnu populācijai, un vai ir iespējams tai kaitēt?

Gājputni jau labu laiku aizceļojuši uz siltajām zemēm, taču arī ziemas periodā, neatkarīgi no laikapstākļiem vai gaisa temperatūras, pie mums aktīvi čivina un rosās gan zvirbuļi, zīlītes, zīdastes, dzeņi un sarkankrūtīši, gan citi aptuveni 90 dažādu sugu putni. Ziemā Latvijā sastopami nometnieki, atsevišķu sugu klejotāji putni, ziemotāji un dažkārt arī kāds aizmāršīgs vai apjucis gājputns, kas palicis pārziemot tepat. 

Tie, kas iepazinuši daudzveidīgo un aizraujošo putnu pasauli, atzīs, ka ar laiku putnu vērošana kļūst par hobiju, kas ļauj ne tikai papildināt savas zināšanas, bet sniedz arī patīkamu atelpu no ikdienas un mudina vairāk laika pavadīt pie dabas. Tāpat lielai daļai vēl atmiņā ir skolas laiks, kad darbmācības stundās tika izgatavoti putnu būrīši, kas vēlāk tika izvietoti tuvējos parkos vai mežos. 

Kā atzīst ornitologi, cilvēku izvietoti putnu būrīši ir ieguvums ne tikai savvaļas putniem, bet arī mums – cilvēkiem. Kas jāņem vērā, izgatavojot un izvietojot putnu būrus, vai ir nepieciešams savā piemājas teritorijā izvietot putnu barotavas un kā, labu gribot, spārnotajiem draugiem nenodarīt lieku kaitējumu – par to visu raksta turpinājumā! 

Putnu būrīšu izvietošana vērtīga ne tikai putniem 

Mākslīgo ligzdvietu jeb putnu būru izgatavošana un izvietošana ir lielisks veids, kā mēs, pieliekot vien nelielas pūles, varam palīdzēt atbalstīt savvaļas putnu populāciju. Putnu būrīšos ligzdot ievācas tieši dobumperētājputni jeb tie putni, kas savām ligzdvietām izvēlas kokos izveidojušos dobumus. Ja dažādu faktoru ietekmē pilsētas teritorijā samazinās koku daudzums, kuros putni varētu dabiski apmesties un izperēt pēcnācējus, arī putnu skaits un dažādība likumsakarīgi samazinās. 

Izveidojot papildu ligzdvietas, putniem tiek radītas papildu drošas ligzdošanas vietas, tādējādi  tiek panākta labvēlīga ietekme uz putnu populācijas rādītājiem. Taču pilsētas parkos, zaļajā zonā, mežos, piemājas vai dārza teritorijās izvietoti putnu būri veicina ne tikai putnu izplatību un dažādību. Kā zināms, iecienītākā putnu barība ir kukaiņi un kukaiņu oliņas. 

Tāpēc, ja dārzā vēlies tikt vaļā no odiem vai citiem uzmācīgiem knišļiem, piemājas vai dārza teritorijā un tās apkārtnē izvieto pašgatavotus putnu būrus. Savukārt izvietojot putnu būrus mežos, ar laiku samazinās arī meža kaitēkļu izplatība. 

  • Putnu būrīšus vislabāk izgatavot un izvietot jau rudenī, kad dobumperētājputni meklē un aizņem ligzdošanas teritorijas. Taču, ja rudens sezonā to nepaspēji izdarīt, to var darīt arī agrā pavasarī.
  • Visiem putniem neder vienāda veida būrīši! Katrai putnu sugai nepieciešams izgatavot tai atbilstoša tipa un formas būrīti, citādi izgatavotais putnu būris, visticamāk, tā arī paliks bez iemītniekiem.
  • Mazajiem dobumperētājiem būrītis jānovieto vismaz 2–5 m augstumā, savukārt lielajām putnu sugām, kā urālpūcēm, gaigalām, lielajām gaurām vai meža pīlēm, putnu būris jānovieto vismaz 4–10 m augstumā.
  • Izgatavojot putnu būri, tas jāgatavo no neēvelētiem dēļiem, lai putni varētu no būrīša izkļūt.
  • Reizi sezonā izvietotos būrīšus vēlams apskatīt, ja nepieciešams, salabot un iztīrīt no iepriekšējās sezonas ligzdmateriāliem. 

Vairāk par to, kā pareizi izgatavot putniem drošu un izturīgu putnu būrīti, lasi AS “Latvijas valsts meži” sagatavotajā materiālā, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Putnu fondu un mammadaba.lv https://www.lvm.lv/images/mammadaba/Skolam/Macibu_materiali/MD-PutnuBuri-2017-w.pdf

Putnu barotavas putnu vērošanai 

 

Foto: dinozoo.lv 

Kā norāda ornitologi, putni barību atradīs vienmēr, arī skarbos laikapstākļos, turklāt neatkarīgi no pieejamās barības daļa putnu ziemas laikā tomēr iet bojā. Taču tie, kas vienatnē vai kopā ar ģimeni vēlas nodoties putnu vērošanai un iepazīt dažādas putnu sugas, savā piemājas teritorijā nereti izvēlas izvietot putnu barotavas.

Ja putnu barotava būs novietota kādā mierīgākā pagalma nostūrī un putniem mielojoties, tos netraucēs kāds četrkājains mājas mīlulis, ar laiku tie pieradīs pie bagātīgās maltītes un labprāt lidos mieloties ar tiem atstātajiem gardumiem. 

Kas jāņem vērā, lai nenodarītu kaitējumu? 

Gluži tāpat kā ar jebkuru mājdzīvnieku, mēs esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinām. Tāpēc, ja savam priekam esi izvēlējies izvietot barotavu, putni jāturpina barot visu ziemu. Arī tad, ja plāno doties garākās brīvdienās, jāpārliecinās, ka kāds kaimiņš, tuvinieks vai draugs būs gatavs regulāri papildināt barotavu ar jauniem putnu barības krājumiem. 

Lai sasildītos, ziemā putni nakts laikā patērē lielāko daļu savas enerģijas, tāpēc no rīta tie uzreiz meklē ierastās barības vietas. Ja nakts būs bijusi īpaši auksta un putniņš pēdējiem spēkiem atlidos uz ierasto barotavu un tā būs tukša, visticamāk, ka putns ies bojā, jo tam vairs nepietiks spēka meklēt citu barības vietu. 

Gan barojot putnus barotavās, gan dodoties barot pīles, pārziemot palikušos gulbjus vai citus savvaļas putnus, lai nekaitētu putniem un neveicinātu to bojāeju, ļoti svarīgi ņemt vērā putnu barošanas norādes. 

  • Tā kā ziemā putni patērē ļoti daudz enerģijas, tad vēlams, lai putnu barības sastāvā būtu pēc iespējas vairāk taukvielu. Tas var būt speķis vai tauki, taču tas nekādā gadījumā nedrīkst būt sālīts, jo sāls putniem ir kaitīgs.
  • Ik gadu ornitologi atgādina, ka putnus, īpaši ūdens putnus, nekādā gadījumā nedrīkst barot ar maizi. To saēdoties, putni var ne tikai iet bojā, bet neapēstā maize piesārņo ūdenstilpni, kā rezultātā iet bojā arī ūdens putnu pamatbarība – mazās zivtiņas. Ūdens putniem vislabākā barība būs rīvēti burkāni, bez sāls vārīti kartupeļi, nedaudz novārītas auzas, kviešu graudi.
  • Piemājas barotavā ērti izvietot arī zoo veikalā pieejamās tauku bumbas putniem. To sastāvā ir dažādi putniem vērtīgi graudi un sēkliņas, eļļas un tauki un minerālvielas.
  • Putnus drīkst barot arī ar nesālītām melnajām saulespuķu sēkliņām, kaltētiem augļiem, āboliem, bumbieriem.
  • Arī zemesrieksti ir iecienīta putnu barība. Zoo veikalos pieejama ražotāja JR Farm, Garden Bark-Butter putnu barība, kuras sastāvā ir zemesriekstu sviests, kukurūza, eļļas, miltu tārpi vai sliekas un citas savvaļas putniem vērtīgas sastāvdaļas, kas tos nodrošina ar ziemā tik nepieciešamo enerģijas devu.

 

Foto: freepik.com/Freepik 

Putnu barotavas un savvaļas putnu barība Dinozoo.lv! 

Ienāc dinozoo.lv, kur atradīsi gan putnu būrīšus mājās turamajiem putniem, gan dažādu veidu putnu barotavas un augstvērtīgu barību putniem par vienmēr izdevīgām cenām! Savukārt, ja vēlies uzzināt vairāk par Latvijā sastopamajiem savvaļas putniem, putnu būrīšu izgatavošanu un kļūt par īstu putnu draugu, ienāc Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)