Galvanovskis rosina uzsākt kampaņu, lai skaidrotu kāpēc jāmaksā nodokļi

Šodien notika Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izbraukuma sēde, kuras laikā Saeimas deputāti tikās ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadību. Debatēs par VID līdzšinējo un turpmāko darbību, kā arī iespēju veicināt sabiedrības izpratni par nodokļu nomaksas nepieciešamību, izskanēja priekšlikums par ilgtermiņa informatīvi izglītojošu pasākumu kompleksa nepieciešamību.
Kā skaidro idejas autors Guntars Galvanovksis: "Sabiedrībā valda uzskats, ka nodokļi jāmaksā, lai "lāpītu" valsts budžetu, bet patiesībā nodokļi ir jāmaksā tādēļ, ka ikvienam valsts iedzīvotājam no valsts kaut ko vajag – skolas, slimnīcas, drošību, ceļus un vēl daudz ko citu. Protams, mēs apzināmies, ka valsts un pašvaldības iestādēm ir arī ēnas puses, kas kalpo par pamatotiem neuzticēšanās avotiem, bet tajā pat laikā, ir arī labās lietas, ko mediji neakcentē. Tieši tādēļ, lai veicinātu pakāpenisku sabiedrības apziņas maiņu, nepieciešama ilgstošs informējošu un izglītojošu pasākumu komplekss, kas informētu par to, kādēļ nepieciešams maksāt nodokļus un kur tiek izlietota nodokļos iekasētā nauda.
Lai to realizētu ir vajadzīga visu iesaistīto pušu – valsts pārvaldes institūciju un to pakļautībā un pārziņā esošo iestāžu – sadarbība, veidojot visaptverošu valsts mēroga stratēģiju. Jau skolās nepieciešams skaidrot, kas ir nodokļi, kādēļ tie jāmaksā un cik liela nozīme nodokļiem ir valsts labklājībā. Tas ir demokrātijas stūrakmens – saprast, ka ikvienam ir ne vien tiesības, bet arī pienākumi. Esmu pārliecināts, ka nodokļu maksāšanu veicina iedzīvotāju motivācija un pārliecība par to, ka viņu nauda tiek iztērēta adekvāti. Tieši tādēļ ir svarīgi informēt par to, kur nodokļu maksātāju nauda tiek izlietota. Svarīgi pateikt, ka vienīgi godprātīga nodokļu maksāšana nodrošina valsts attīstību, sniedz cilvēkiem sociālās garantijas, nodrošina algas sabiedriskā sektorā strādājošajiem – pedagogiem, ārstiem, policistiem, ugunsdzēsējiem un daudziem citiem, kas ikdienu pašaizliedzīgi rūpējas par visu iedzīvotāju labklājību un drošību.
Jau iepriekš ir veiktas īstermiņa izglītojošas kampaņas par "aplokšņu algām" un "ēnu ekonomiku", tomēr tās nav sniegušas cerēto rezultātu. Ņemot piemēru no kaimiņvalsts Igaunijas, kas pagājušā gada sākumā uzsāka izglītojošo pasākumu kompleksu, redzams, ka ar pareizu stratēģiju un dažādām kampaņām iespējams veikt preventīvus sabiedrības izglītošanas pasākumus, lai sasniegtu vēlamo efektu. Protams, VID vadība akcentē, ka šobrīd tik vērienīgas stratēģijas īstenošanai nav nepieciešamo resursu, bet uzskata, ka ir nepieciešams atrast finansējumu, lai pakāpeniski izglītotu sabiedrību, panāktu ēnu ekonomikas samazināšanos un valsts attīstību."