Boķis neredz iespēju izmantot Sprūdža piedāvātās izmaiņas pašvaldībām

Cilvēkiem jau tāpat neesot naudas, tādēļ papildus nodevas vai nodokļi situāciju tikai pasliktinātu. Turklāt pašvaldībai pašlaik ir svarīgi, lai iedzīvotāji maksā par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem.
Boķis uzskata, ka šāda iecere būtu izmantojama atsevišķās pašvaldībās un tie varētu būt kādi ekskluzīvi nodokļi, ne visiem pašvaldību iedzīvotājiem piemērojami.
Boķis atbalsta izteikto ideju pašvaldību budžetos novirzīt daļu uzņēmumu ienākuma nodokļa, tomēr uzskata, ka tas nav jādara uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanas rēķina. Vispirms esot jāpārskata pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likums un nodokļi, nodrošinot, ka piecu līdz desmit gadu termiņā tie nemainās.
Pašlaik skaidrība ir par nekustamā īpašuma nodokli, kur pašvaldībām ir piešķirtas zināmas iespējas un nodokļa apmērs ir prognozējams kādu laiku uz priekšu. Ienākumi no azartspēļu nodokļa pašvaldības budžetā ir nelieli. Uzņēmumu ienākuma nodoklis esot interesants, un ar to var manipulēt, tikai situācija pašvaldībās atšķiroties pēc uzņēmumu skaita. Boķis aicina padomāt, ko darīs pašvaldības, kurām nav neviena uzņēmuma. Turklāt uzņēmums vienā gadā var investēt un pēc tam vairākus gadus pēc kārtas tam var būt zaudējumi, kas atspoguļotos arī pašvaldības budžetā.
LETA jau ziņoja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (ZRP) vakar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputātus informēja, ka pirms ķeršanās pie pašvaldību finanšu izlīdzināšanas mehānisma uzlabošanas būtu nepieciešams mainīt un paplašināt pašvaldību nodokļu ieņēmumu bāzi.
Sprūdžs norādīja, ka nodokļu izmaiņām ir konkrēti piedāvājumi, proti, pašvaldību budžetos samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) un nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) īpatsvaru, bet tā vietā pašvaldību budžetos novirzīt daļu uzņēmumu ienākuma nodokļa, kā arī dot pašvaldībām noteikt pašai savus nodokļus un jaunas nodevas.
Ministrs skaidroja, ka pašreizējais nodokļu sadalījums starp valsti un pašvaldībām neveicina uzņēmējdarbības attīstību, jo jaunu ražotņu izveidošanu savos budžetos pašvaldības ne visai izjūt.