Banner 980x90

Bilsēns: vēlos strādāt pie profesionālās izglītības jautājumu sakārtošanas

Augustā noslēdzās deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 12.Saeimas vēlēšanām, kas norisināsies šī gada 4.oktobrī. 13 kandidātu sarakstos kopumā pieteikti 1156 deputātu kandidāti, deviņi no viņiem kā savu dzīvesvietu norādījuši Valmieru.

Viens no 12.Saeimas vēlēšanu kandidātiem ir Guntars Bilsēns, bijušais Valmieras 36.arodvidusskolas direktors, kurš skolu vadījis 11 gadus. Viņš kopš 2011.gada strādā kā Saeimas deputāts. Bilsēns vēlēšanās nolēmis piedalīties arī šogad.

Kādēļ nolēmāt kandidēt 12.Saeimas vēlēšanās?

Kandidēju, jo vēlos ieguldīt darbu profesionālās izglītības jautājumu sakārtošanā. Izglītība ir mans lauciņš. Vēlos, lai mūsu jaunieši izvēlas profesionālo izglītību. Lai to panāktu, jārisina vairāki jautājumi. Nesen Izglītības un Zinātnes ministrija vēlējās steidzamības kārtā izskatīt profesionālās izglītības likuma izmaiņas. Vietām tur ir sarakstītas aplamības. 11 gadus esmu strādājis par skolas direktoru un vienkārši nevaru piekrist pāris lietām, kas tur minētas. Izglītība ir mans lauciņš, tādēļ man ir vēlme kandidēt atkārtoti.

2011.gada Saeimas vēlēšanās kandidējāt no Zatlera Reformu partijas saraksta, šogad no Latvijas Reģionu Apvienības. Kādēļ šāda izvēle?

Rainis ir teicis - pastāvēs, kas pārvērtīsies. Visu laiku esot vienā politiskajā spēkā, sāk parādīties intrigas. Neviens no politiskajiem spēkiem nav saliedēts. Cilvēki mēdz pārmest, ka politiķi maina partijas. Būtībā visām partijām programmas ir vienādas, atšķiras tikai biedri. Mēs visi vēlamies labas skolas, labu medicīnu, mieru. Nav būtiski, kurā partijā katrs atrodas.

Kādus jautājumus vēlaties aktualizēt Saeimā, kas saistīti ar Valmieru un Vidzemes reģionu?

Ja palūkojamies uz Vidzemes reģionu, redzams, ka profesionālās izglītības jautājums šeit nav sakārtots. Mēs ļoti neracionāli tērējam Eiropas fondu naudu, līdzīgas mācību programmas ir gan Valmierā, gan Smiltenē, gan Priekuļos, gan Rankā. Uzskatu, ka ir nepieciešams darīt tā, lai šīs Eiropas projektu naudas tiktu izmantotas racionāli un lietderīgi. Aizvien nesaprotu, kādēļ jaunieši izvēlas mācīties vispārējās vidējās izglītības iestādēs nevis profesionālajās. Viņi neiemācās strādāt un jau savlaicīgi neiegūst izpratni par to, kas ir darbs.

Kas profesionālās izglītības jomā izdarīts līdz šim?

Šobrīd veidojas padsmit profesionālās izglītības kompetenču centri visā Latvijā. Šie centri ir tā pati visiem zināmā profesionālā vidusskola. Katrā mācību iestādē, ar Eiropas fondu atbalstu, ieguldīti vairāki miljoni, lai mācību vidi veidotu pienācīgu mācību procesiem. Skolas ne tikai renovēs, bet tajās iekārtos arī modernākās tehnoloģijas un aprīkos kabinetus ar specifiskiem mācību priekšmetiem nepieciešamo. Tāpat šīs skolas jeb kompetenču centrus varēs izmantot pieaugušo izglītībai. Šobrīd valsts tērē lielu naudas summu, lai nodrošinātu apmācības bezdarbniekiem. Esmu novērojis, ka arī šī sistēma īsti nedarbojas.

Uzskatu, ka nedarbojas arī tas, ka vispārējās izglītības iestādē ievieš profesionālo vidusskolu elementus. Nevajag vidusskolā vispārīgi ieviest profesionālos mācību priekšmetus, šajā jomā tomēr spēcīgākas ir profesionālās vidusskolas. Tāpat, manuprāt, izglītības sistēmu var uzlabot, ieviešot izmaiņas pamatskolas klasē. Respektīvi, veidot klases, kurās nav daudz skolēnu. Maziem bērniem jau tā ir grūti koncentrēties un pievērsties mācībām. Jo mazākas klases veidos, jo vairāk skolotājs varēs vērst uzmanību visiem skolēniem.

Kādus vēl jautājumus vēlaties aktualizēt Saeimas dienas kārtībā?


Būtībā mani interesē izglītības jautājumi. Citiem varbūt šķiet, ka tas ir šaurs lauciņš, bet šajā jomā ir daudz aspektu, kuriem vērts pievērst uzmanību. Šobrīd profesionālās izglītības likumā mani uztrauc punkts par to, ka skolā bez padomes un pašpārvaldes varētu veidot struktūru, ko pārstāvēs uzņēmēji, arodbiedrības un citi. Paredzēts, ka šai struktūrai būs tiesības iejaukties direktora darbā, bet šī komanda jāizveido pašam direktoram.

Tāpat uzskatu, ka reģionos jāveido labi ceļi un infrastruktūra, lai cilvēkiem būtu ērti nokļūt gar darbā, gan skolēniem skolās.

Vai varat pastāstīt, kāda ir Saeimas deputāta ikdiena. Kā ir pārstāvēt reģionu Saeimā?

Pirmais gads Saeimā man bija visgrūtākais. No darbošanās praktiski, pārgāju uz likumu izstrādi. Šajos gados Saeimā darbojās kā praktiķis, kas likumu pieņemšanā varēja sniegt viedokli un devumu par tā praktisko pielietojumu. Ja tu esi viens, tad Saeimā ir grūti kaut ko panākt, ir jāatrod domubiedri un komanda, kas vēlas sasniegt līdzīgus mērķus. Uzskatu, ka mazajiem reģioniem vajadzētu apvienoties, lai būtu vieglāk.

Kāds ir Jūsu aicinājums vēlētājiem?

Es vēlos visiem atgādināt - ko sēsi, to pļausi. Iedzīvotājiem ir jāpievērš uzmanība, ko katrs ir paveicis un ko solījis. Saeimas vēlēšanās jāpiedalās obligāti, jo tas ir pilsoņu pienākums.

Tuvojoties oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, pilsētas informācijas portāls Valmiera24.lv uzrunā deputātu kandidātus, kuri kā savu dzīvesvietu norādījuši Valmieru un aicina viņus pastāstīt par sava pārstāvētā politiskā spēka iecerēm, atšķirīgo no citiem sarakstiem un saviem plāniem kopumā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)