Banner 980x90

Valmieras Mūzikas skolai 95

Valmiera24.lv
Valmiera24.lv

Kā pilsētas informācijas portālu Valmiera24.lv informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Maira Andžejevska, VMS ir tikai vienu gadu jaunāka par Latvijas Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmiju – J.Vītols, atbraucis no Pēterburgas, 1919.gadā Rīgā nodibināja konservatoriju, savukārt pēc gada tika dibināta VMS. Valmierā dzimušais komponists un profesors J.Vītols pats personīgi ieradās uz mūzikas skolas atklāšanas svinībām, teica runu un nospēlēja pirmo valsi, pēc kura sākās balle. J.Vītols tika ievēlēts par skolas Goda prezidentu. 1944.gadā nodega mūzikas skolas ēka Ziloņu ielā, tādēļ ļoti daudz nošu materiālu, arhīva dokumentu un liecību zuda ugunsgrēkā.

Sekoja daudzi gadi, kad VMS darbojās vairākās ēkās - tas nebija droši, jo bērniem ziemā slidenos laika apstākļos nācās tumsā mērot ceļu no vienas mūzikas skolas ēkas Beātes ielā uz citu Baumaņa ielā. 2013.gada novembrī pienāca ilgi gaidītais brīdis, kad durvis saviem uzticamajiem audzēkņiem vēra jaunuzceltā Valmieras Mūzikas skola Pilskalna ielā 3.

VMS vadījuši kopumā desmit direktori. Šī brīža direktors Aivars Cepītis direktora amatā ir kopš 1989.gada 1.februāra. VMS allaž centusies būt jauneklīga, tāda, kurā kūsā dzīvība, radošais gars un notikumi, lai skolā pēc studijām strādāt, kā pedagogi, atgrieztos bijušie VMS audzēkņi.

No VMS nāk virkne pazīstamu komponistu un mūziķu - Jāzeps Vītols, Jānis Ķepītis, Helmers Pavasars, Vilnis Salaks, Arturs Maskats, Kristaps Pētersons, Santa Ratniece. Kā tas nākas, ka Valmiera ir ne vien sporta, bet arī komponistu pilsēta? Tas būtu apjomīga pētījuma vērts jautājums.

VMS 95 darbības gados izkopusi skaistas tradīcijas - 2016.gada 27.janvārī notiks jau 21.Starptautiskais jauno pianistu konkurss, kas ir iemantojis Latvijas un ārvalstu pedagogu cieņu. Tāpat ļoti aizkustinoša tradīcija jau 23 gadu garumā ir Vasaras koncerti (agrāk Dārza). Jau piecus gadus tiek organizēts Baltijas valstu stīgu orķestru festivāls, kurā piedalās stīgu orķestri no Lietuvas un Igaunijas, nu jau arī Somijas. Gadu gaitā VMS nodibinājusi ciešas draudzības saites ar mūzikas skolām tuvākās un tālākās kaimiņzemēs - Lietuvā, Igaunijā, Dānijā, Čehijā, Zviedrijā, Vācijā un Norvēģijā. Regulāri notiek savstarpēja pieredzes apmaiņa, koncerti.

VMS padomāts arī par pedagogu saimi, jo direktors ik gadu ziemā kolēģus ar ģimenēm aicina piedalīties paša iedibinātajā Ziemas pārgājienā, lai iepazītu tuvāko apkārtni – aplūkots Sietiņiezis, iepazītas daudzas skaistas vietas – Gaujas krasti, Strīķupe, Vaidavas ezera apkārtne, Līču Laņgu klintis – izrādās, daudzi nemaz šīs vietas tā īsti nepazīst! Ne sniegputenis, ne liels aukstums mūziķus nebaida, jo "veselā miesā mīt vesels gars" un, tā kā mūzika ir radošā joma, ir jākustas, jāsporto, lai izvēdinātu galvu un atbrīvotu prātu.

Lai būtu kustībā, kas iet roku rokā ar radošu garu, VMS savas jubilejas priekšvakarā organizēja īpašu skrējienu-soļojumu "Nāc un piedalies!", kurā tika aicināts ikviens valmierietis doties 5 km garā distancē pēc saviem ieskatiem un spējām, pēc skrējiena summējot visu dalībnieku pieveiktos kilometrus. Kas zina, varbūt arī šis notikums kļūs par vienu no VMS tradīcijām, tādējādi iesoļojot VMS simtgadē. Par godu lielajai jubilejai VMS izveidojusi bagātīgu svētku programmu, ar ko oktobrī un novembrī priecēs valmieriešu un pilsētas viesu sirdis un kas norisināsies gan Valmierā, gan viens no koncertiem arī Rīgas Latviešu biedrības namā, kurā muzicēs audzēkņi kopā ar saviem pedagogiem.

Viena no lielajām nākotnes iecerēm Valmieras Mūzikas skolai ir izveidot savu pūtēju orķestri. Šobrīd pedagogiem ir pārlieku lielas slodzes, pedagogi darbojas vairākos kolektīvos, tomēr orķestrim ir jābūt, pilsētā ir jānodrošina dažādība, piedāvājot gan individuālo instrumentu spēles apguvi, gan arī kolektīvo muzicēšanu orķestrī, stīgu orķestrī, koros, ansambļos. Valmierieši ir lieli malači, pierādījuši sevi, un nu savu profesionalitāti turpina attīstīt un pilnveidot tādos grandos kā Liepājas simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, kamerorķestrī Kremerata Baltica un Valsts kamerorķestrī Sinfonietta Rīga.

VMS direktors Aivars Cepītis, vaicāts par savu vēlējumu audzēkņiem, pedagogiem un pašai mūzikas skolai, ilgi nedomājot iesaucas: "Lai Valmieras Mūzikas skola skan! Lai labi skan mūsu pilsētā, Latvijā, Eiropā un pasaulē!" Tāpat ļoti gribētos, lai jaunieši, pabeiguši studijas, ietu pa mūzikas ceļu un atgrieztos Valmierā jau kā pedagogi. "Esmu gandarīts par to, ka valmierieši kuplā skaitā apmeklē koncertus, ir aktīvi un, kas ir ļoti svarīgi, – ir zinoši klausītāji. Lai skolā allaž valda radošais gars un lai mēs neapstātos pie sasniegtā!" lepns par savējiem ir Cepītis.

Valmieras Mūzikas skolas 95.jubilejas pasākumu programma

* 16.10. plkst.19.00 Klavierspēles audzēkņu un pedagogu koncerts. Valmieras 5.vidusskolas zālē;

* 18.10 plkst.15.00 Vokālās mūzikas koncerts (Gaidas Ungures vokālā studija). Valmieras 5.vidusskolas zālē;

* 21.10. plkst.19.00 Kora klases audzēkņu un pedagogu koncerts (jaunāko klašu koris, vecāko klašu koris "SolLaRe", ansambļi, solisti). Valmieras 5.vidusskolas zālē;

* 23.10. plkst.19.00 Stīgu instrumentu spēles audzēkņu un pedagogu koncerts. Valmieras 5.vidusskolas zālē;

* 24.10. plkst.16.00 Pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu spēles audzēkņu un pedagogu koncerts. Valmieras 5.vidusskolas zālē;

* 25.10. plkst.14.00 Kamermūzikas koncerts (pianiste Jautrīte Putniņa un stīgu kvartets – Anita Balčuna, Biruta Vaivode, Inga Ozoliņa, Laima Kunkule). Valmieras 5.vidusskolas zālē;

* 31.10. plkst.16.00 Koncerts (Mūzikas skolas audzēkņi un pedagogi). Rīgas Latviešu biedrības zelta zālē;

* 6.11. plkst.19.00 95 gadu jubilejas noslēguma koncerts. Valmieras Kultūras centrā.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)