Banner 980x90

3 ziemas sporta veidi, ko šogad izmēģināt    

Šogad varam baudīt īstu ziemu – sniegotā ainava aiz loga patīkami priecē, un gaisa temperatūra, šķiet, nemaz negrasās atkāpties no savas pozīcijas mīnusa zīmē. Daudziem no mums tas ir zaļais signāls – pienācis laiks ķerties vērsim pie ragiem un izmēģināt kādu no populārākajiem ziemas sporta veidiem. Ar ko lai startē iesācējs? Šajā rakstā aplūkosim 3 populārākos ziemas sporta veidus un ieteikumus, kā izvairīties no biežāk gūtajām traumām.   

Pirms nostāties uz slēpēm, snovborda vai slidām 
Pirms ķerties klāt sporta veidiem ar intensīvu slodzi, ir jānovērtē sava fiziskā sagatavotība. Ja tā ir zema, tad vispiemērotāk būtu sākt ar nūjošanu – arī tā nodarbina visas muskuļu grupas. Ja nav nūjas, tad derēs pat vienkārša soļošana, kas ir ātrākā tempā nekā pastaigas ātrums. 

Slēpošana 
Neskatoties uz to, ka Latvija nav slēpošanas galamērķis, mēs nodarbojamies ar šo sporta veidu pat ļoti labprāt.  

Latvijas reljefs ir perfekti piemērots distanču slēpošanai. Turklāt katrā novadā atradīsiet vismaz divas kalnu slēpošanas trases. 

Slēpošanai raksturīga optimāla fiziskā slodze – tās laikā tiek nodarbinātas gandrīz visas muskuļu grupas, kā arī šis sporta veids mazina stresu. Slēpojot mēs stiprinām savu kardiovaskulāro izturību un veselību kopumā, tādēļ slēpošanu parasti iesaka cilvēkiem, kas sirgst ar sirds asinsvadu slimībām. Protams, tas ir arī varen labs laika pavadīšanas veids kopā ar ģimeni. 

Snovošana 
Jāteic, ka snovošana ir sporta veids, ko ne katrs vēlas mēģināt – tas prasa labu fizisko sagatavotību un treniņus ar instruktoru. Tomēr tas, kurš ir vienreiz nostājies uz snovošanas dēļa, vairs neizlaiž nevienu sezonu.    

Šis sporta veids jo īpaši labi attīsta līdzsvara sajūtu un uzlabo koordinācijas spējas. Ja arī tu esi balansa entuziasts un vēlies apgūt šo mākslu, sāc mācības instruktora vadībā un iesācēju parastā kalna. Tikai tad, kad esi apguvis snovošanas prasmi labā līmenī, dodies iekarot kādu no kalnā ierīkotajiem snovparkiem, lai apgūtu trikus un citas sarežģītās kustības. Snovparki ir aprīkoti ar tramplīniem, slaidiem un reiliem.

Starp citu, nomas punkti parasti piedāvā iznomāt visu nepieciešamo inventāru, kā arī nereti turpat uz vietas var sarunāt instruktoru, kurš novadīs apmācības.  


Slidošana 
Populārākais ziemas sporta veids Latvijā ir slidošana – tas ir piemērots un būs interesants teju jebkura vecuma cilvēkam.  Slidošana noslogo visas muskuļu grupas, nostiprina koordinācijas spējas un īpaši attīsta muguras un vēdera muskulatūru. Tomēr, lai apgūtu slidošanu profesionālā līmenī, ir nepieciešams treneris un gana daudz pacietības. Slidošanā svarīga ir ne tikai pati tehnika, bet gan arī slidas. Ja ledus un grācija ir tavs lauciņš, tad tā ir pirmā lieta, ar kuru sākt. Slidām jābūt piemērota izmēra un īpaši ērtām.   

Ja ar slidošanu aizraujas jūsu bērns, nevis jūs pats, vienmēr pārliecinieties un lieku reizi atgādiniet, ka slidot drīkst tikai tam īpaši paredzētā vietā – slidotavā. Sasalusi ūdens tilpne, lai arī cik grādu temperatūra būtu laukā, nav drošs daiļslidošanas laukums – tas ir bīstami. 

Traumu risks 
Jebkura veida fiziskās aktivitātes ir veselīgas. Arī ar ziemas sporta veidiem mēs varam paaugstināt fizisko sagatavotību, trenēt sirdi, uzlabot elpošanas sistēmu un nostiprināt muskulatūru. Tomēr vienlaikus jābūt modram, lai negaidīti negūtu pavisam pretēju rezultātu. Ir jāapzinās, ka viens kļūmīgs solis vai kustība ekstrēmos apstākļos var būt izšķirošs. Visbiežāk tie ir sasitumi vai izmežģījumi, plīsušas locītavu saites, dažkārt arī lauztas kājas un rokas, smadzeņu satricinājums vai pat mugurkaula traumas. Jo ekstrēmāks sporta veids, jo lielāks risks. 

No traumām neviens nav pasargāts pat tad, ja nenodarbojas ar slēpošanu vai snovošanu, bet gan vienkārši bauda ziemas priekus, vizinoties ar kamaniņām no kalna. Īpaši bīstami ir tas, ka ragavas nav vadāmas, tāpēc ar tām ir grūti izvairīties no sadursmes ar šķērsli. 

Kā parūpēties par savu drošību? 
Neatkarīgi no tā, kāda sarežģītības pakāpe izvēlēta aktīvajai atpūtai, jo īpaši svarīgi ir padomāt par savu drošību gan lietojot atbilstošu ekipējumu, gan nepārvērtējot savas prasmes. 

Lūk, daži praktiski padomi, ko ņemt vērā, ja dodies ķert ziemu aiz astes!  
• Neesi vieglprātīgs – ja neesi pārliecināts par savām spējām, labāk atturies no sarežģītiem manevriem. 
• Seko līdzi laikapstākļu prognozēm un brīdinājumiem trasēs.   
• Nodrošinies ar atbilstošu inventāru un aizsardzības ekipējumu. 
• Ja tikai sāc apgūt jaunu sporta veidu, iesākumā nodarbojies ar to instruktora uzraudzībā.
• Vienmēr uzraugi bērnus, kamēr tie nododas ziemas aktivitātēm – nekad neatstāj tos vienus.
• Apdrošinies pret nelaimes gadījumiem.  

Nelaimes gadījumu apdrošināšana tavam sirdsmieram 
Nelaimes gadījumu apdrošināšana negarantē, ka tu neiegūsi traumu. Tomēr tā kalpo kā finansiāls drošības spilvens gadījumā, ja esi savainojies un ir nepieciešama ārstēšana, kuras dēļ kādu laiku nevarēsi apmeklēt darbu.  

Apdrošināšana paredz kompensāciju par sekām, kas iestājušās nelaimes gadījuma rezultātā: ārstēšanos slimnīcā, gūtām traumām, invaliditāti. 

Kāpēc ir vērts par to domāt? 
Diemžēl jāatzīst, ka daudziem no mums nav nodrošinātas papildu finanšu rezerves gadījumam, ja rodas apstākļi, kas ierobežo spēju strādāt. Par to ir jādomā laikus.

Manapolise.lv nodrošina plašāko apdrošināšanas segumu – arī sportistiem un bērniem. Sadarbība ar vairākām apdrošināšanas kompānijām – Balta, BAN, BTA, Compensa, ERGO, Gjensidige, IF – ļauj katram klientam piedāvāt individuālu un situācijai atbilstošu risinājumu. Izvēlies pasargāt sevi un savus tuviniekus! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)