Banner 980x90

Valmieriešiem pieejamas kvalitatīvs dzeramais ūdens

Ūdens ir viela, bez kuras nespēj pastāvēt neviens dzīvs organisms. Tas ir vissvarīgākais elements visu orgānu pareizai darbībai. Ķermenis ikdienu patērē ūdeni orgānu funkciju nodrošināšanai, un ūdens daudzums ir jāatjauno, lai pasargātu organismu no atūdeņošanās. 
Katru dienu ir jāizdzer vismaz 1,5 -2 litri ūdens. Latvijā ¾ iedzīvotāji izmanto ūdeni no centralizētās ūdensapgādes sistēmas. Valmierā, pēc SIA "Valmieras Ūdens" sniegtās informācijas, 25 tūkstoši iedzīvotāji izmanto atdzelžoto ūdeni no centralizētās sistēmas.

To, ka ūdens, kas tek no krāna, ir slāpes veldzējošs, spirdzinošs un garšīgs, valmierieši varēja izbaudīt Muzeju naktī, kad SIA "Valmieras Ūdens" ikvienam piedāvāja pagaršot atdzelžoto ūdeni no pilsētas centralizētās ūdensapgādes sistēmas. Dzeramo ūdeni tagad "Valmieras Ūdens" piedāvā arī publiskos pasākumos, kā arī laistīšanai šīm vajadzībām paredzētās ūdens tvertnēs.

Ūdens, ko valmierieši saņem no centralizētās sistēmas, tiek iegūts no pazemes avotiem 120-140 metru dziļumā. Tas ir tā sauktais devona slānis, un ūdens šādā dziļumā ir pietiekami bakterioloģiski pasargāts. Valmieriešiem dzeramais ūdens tiek nodrošināts no desmit urbumiem Beverīnas novada Kauguru pagastā. Artēzisko aku teritorijas tiek rūpīgi apsargātas. Kopumā Latvijā iegūstamam ūdenim ir raksturīgs paaugstināts dzelzs un mangāna koncentrācija. Dzelzs klātbūtne dzeramajā ūdenī nav veselībai kaitīga, taču tas veicina ūdensapgādes tīklu cauruļu koroziju un nosēdumus. Ūdens, kas iet cauri slānekļa māliem, kaļķakmenim, no šiem zemes slāņiem ienes mājās kalciju un magniju, izraisot ūdens cietību. Tāpat, kā dzelzs, tā arī "ciets ūdens" paliek uz dušas sienām, apgrūtina mājas tīrīšanu, nogulsnes var arī aizsprostot caurules, traucēt ūdens sildīšanas iekārtas darbu un palielināt izdevumus ūdens sadzīves iekārtu uzturēšanai.

Lai ūdens lietotāji saņemtu kvalitatīvu ūdeni, kurā izšķīdušo vielu daudzums nepārsniegtu normatīvajos aktos noteikto maksimāli pieļaujamo normu, ūdens sagatavošanai izmanto dažādas tehnoloģijas, piemēram, atdzelžošanu. Arī Valmieras pilsētā kopš pērnā gada rudens ūdens tiek atdzelžots. No dziļurbuma ūdens nonāk Valmieras dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā, kur tas tiek filtrēts, un pēc tam tiek pārstrādāts maģistrālajos tīklos. Ūdenim, kas nonāk maģistrālajos tīklos regulāri tiek veiktas laboratoriskas analīzes. Turklāt jāņem vērā, ka, lai ūdens no krāna tecētu tīrs, pārvades tīkliem jābūt labā tehniskā stāvoklī, tādēļ SIA "Valmieras ūdens" veic tīklu nomaiņu.

Vai pudelēs pildīts ūdens ir tīrāks nekā krāna ūdens? Valmieras krāna ūdeni var droši lietot, tas ir tīrs un veselīgs. Tomēr joprojām cilvēkiem ir saglabājušies stereotipi, ka pilsētas centralizētās sistēmas ūdens nav piemērots dzeršanai.

Lai uzzinātu vairāk par to, kas ir ūdens, kāds ir ūdens ceļš no urbuma līdz lietotāja, kā arī, kā tiek notekūdeņu attīrīšana, var uzzināt "Valmieras Ūdens" interneta lapā www.valmierasudens.lv sadaļā "Kas ir ūdens?". Pieejamais informatīvais materiāls būs noderīgs gan pedagogiem, gan vienkārši interesentiem. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)