Valmieras Viestura vidusskolas audzēkņi iepazīst elektronikas uzņēmumus
Autors: Zigita Baldone, Valmieras Viestura vidusskolas fizikas un informātikas skolotājaValmieras Viestura vidusskolas skolēnu grupai otrais mācību ceturksnis iesākās neparasti. Dabas zinību metodiskā komisija bija uzaicinājusi jaunāko klašu audzēkņus, kuri darbojas inženieru pulciņā un matemātikas novirziena skolēnus no 10., 11. un 12. klasēm piedalīties mācību ekskursijā.
Izklaides ekskursijas skolā ir ierasta lieta, bet speciāla mācību ekskursija solīja daudz ko vairāk. Un tālab krietnu laiku pirms mācību stundu sākuma visi ceļinieki jau bija autobusā un uzsāka ceļojumu uz vairākiem Ogres un Rīgas specializētiem elektronikas uzņēmumiem.
Brauciena laikā izskanēja sarunas par slaveniem elektronikas uzņēmumiem pasaulē. Daži kaut ko zināja piebilst arī par kādreiz slaveno "Rīgas VEF", kuras inženieri bija pārsteiguši pasauli ar mazāko fotoaparātu Minox. Kāds zināja stāstīt, ka "Vefiņā" tapuši pat lidaparāti. Arī to, ka latviešu inženieris Kārlis Irbītis kļuvis par Kanādas aivobūves uzņēmuma galveno speciālistu... Taču plašāka priekšstata par to, kā šobrīd norit latviešu inženieru kādreizējās slavas atdzimšana, skolēniem nebija.
Kad Ogrē ieradāmies uzņēmuma "Hanza Elektronika" ražotnē, skolēnos bija vērojams neslēpts izbrīns par to, kā top sarežģītas elektroniskas ierīces.
Bet līdzi atbraukušie eksakto priekšmetu skolotāji pamanīja arī, kurus skolēnus redzētais ir nopietni ieinteresējis.
Arī otrajā apskates objekta - uzņēmuma "Protolab" vadītājs vairākkārt atgādināja: "Ja kāds no jums savu darba dzīvi plāno saistīt ar elektronikas ierīču ražošanu, lieciet aiz auss, ka ar visnopietnāko attieksmi skolā jāapgūst matemātika, fizika un ķīmija. Tās ir pamatu pamats.
Šajā uzņēmumā skolēnu izbrīnu izraisīja dažādie lāzeri, kuri ātri un precīzi grieza ne vien metālu, bet arī koku un citus materiālus.
Rīgā super augstas frekvences ierīču ražošanas uzņēmumā "SAF Tehnika" speciālisti skolēniem skaidroja tagad dzīves izvirzīto nepieciešamību pēc labām zināšanām eksaktajos priekšmetos un valodās. Ar savām bezvadu sakaru tehnoloģiskajām iekārtām, kas te top, šis īsti latviskais uzņēmums jau guvis atzinību daudzās pasaules valstīs. Pieprasījums pēc tā ražotajām sakaru iekārtām aug no dienas dienā."
Kādai svešvalodai būtu vairāk jāpievēršas? – apjautājās kāda 10.klases audzēkne.
"Mēs augstu vērtējam tos savus darbiniekus, kuri pārvalda trīs – četras svešvalodas,- Tāds bija atbildētāja skaidrojums. Pēc skolas jūsu centība darba tirgū tiks augstu novērtēta."
Atpakaļceļā uz Valmieru viesturieši dzīvi apsprieda mācību ekskursijā redzēto un dzirdēto. Un šai skolēnu sarunās mēs, skolotāji, ar prieku saklausījām pārliecību, ka arī Latvija nākotnē atkal būs slavena ar sasniegumiem inženierzinātnēs. To tapšanā noteikti tiks ieguldīta arī viesturiešu zināšanu un darba daļa. Uz sarakstu