Valmieras Viestura vidusskola jau otro gadu saglabā Ekoskolas titulu
1.oktobrī Valmieras Viestura vidusskola Latvijas Universitātes Lielajā aulā saņēma Zaļā karoga balvu, kas apliecina vidusskolas spēju saglabāt Ekoskolas titulu.Kā pilsētas informācijas portālu Valmiera24.lv informēja Valmieras Viestura vidusskolas direktors Uldis Jansons, Viestura vidusskola Ekoskolu kustībā iesaistījusies pirms četriem gadiem, savukārt Zaļais karogs pie skolas rotājas jau otro gadu.
"Mēs ievērojām, ka šajā kustībā iesaistījušās vairākas Latvijas un Valmieras mācību iestādes, līdz ar to arī nolēmām iesaistīties. Ļoti daudzas ar vidi saistītās lietas mēs darījām jau pirms iestājāmies Ekoskolu kustībā," stāsta Jansons.
Ekoskolu kustībā esošās mācību iestādes īsteno starptautisku vides izglītības programmu. Strādājot pēc noteiktiem standartiem, Viestura vidusskola izveidojusi vides kodeksu, Ekopadomi, kurā darbojas gan skolotāji, gan skolēni, kā arī ik gadu mācību stundās integrē ar vidi saistītos jautājumus.
Uz jautājumu, ko skola šo gadu laikā paveikusi, lai saudzētu dabu, Jansons atbild: "Šķirojam atkritumus, vācam makulatūru, baterijas, kā arī zīles cūciņām. Rīkojam atsevišķus pasākumus klašu grupām. Pasākumi saistīti ar dažādiem vides tematiem. Kā arī skolā izliktas uzlīmes, kas atgādina par ūdens un elektrības taupīšanu. Tāpat skola rīko kopīgus pārgājienus un teritorijas iekopšanu."
Ik gadu Ekoskolu programmas ietvaros mācību iestādes var izvēlēties vienu tēmu, ko aplūkot visa mācību gada laikā. Viestura vidusskolas Ekoskolas programmas koordinatore un ģeogrāfijas skolotāja Sarmīte Balode stāsta: "Šī gada tēma ir atkritumu šķirošana. Pirmajā gadā mums bija vides un apkārtnes tēma, pēc tam meži, taču pagājušā gadā aplūkojām visu, kas saistīts ar ūdeni."
Kā šī mācību gada pirmo iniciatīvu, Viestura vidusskolas skolēni izgatavo kartiņas ar aicinājumu mazināt gaisa piesārņojumu un nededzināt atkritumus. Balode norāda, ka kartiņas plānots izsūtīt Valmieras pilsētas iedzīvotājiem.
"Šogad paredzēts, ka katra klase izlozēs vienu otrreizējās pārstrādes materiālu, no kā būs jāizgatavo un jāreklamē kāds produkts. Jāteic, ka ik mēnesi skolēni var nodot nevajadzīgo makulatūru, nepaiet pat divas dienas, kamēr skolas šķūnis ir pilns. Manuprāt, viens no zaļā dzīvesveida aktualizēšanas ieguvumiem ir tas, ka skolēni iegūtās zināšanas nodod arī saviem vecākiem, draugiem, radiem un paziņām. Tas veicina sabiedrības izglītošanu vides jautājumos," min Balode.
Valmieras Viestura vidusskolas devītās klases skolniece un Ekoskolas programmas koordinatores vietniece Simona Šmidte, norāda, ka katrā klasē ir Ekopadomes pārstāvis, līdz ar to skolēnu aktivitāte videi draudzīgajās aktivitātēs ir salīdzinoši laba.
Šmidte stāsta, ka skolēni, kuriem interesē daba un vides aizsardzība sadarbojas arī ar citām Ekoskolām. Sadarbībai visbiežāk raksturīga kopīga ideju ģenerēšana.
Valmiera24.lv jau vēstīja, ka arī Valmieras pilsētas 5.pirmsskolas izglītības iestāde (PII) "Vālodzīte" saglabājusi Ekoskolas titulu. Kopumā Latvijā Ekoskolu programmā darbojas izglītības iestādes visām vecuma grupām, sākot ar pirmsskolas izglītības iestādēm, līdz pat augstākajām mācību iestādēm. Šobrīd programmā iesaistījušās jau 180 izglītības iestādes. Zaļais karogs ir Ekoskolas programmas simbols, to piešķir mācību iestādēm, kuras parādījušas labāko sniegumu, ieviešot Ekoskolas programmas prasības, piemēram, vides izglītības aktivitātes un kampaņa. Uz sarakstu