Valmieras Valsts ģimnāzija – inovatīvās pieredzes skola
Jau pusgadu Valmieras Valsts ģimnāzija piedalās Valsts izglītības satura centra (VSIC) projektā "Inovatīvās pieredzes skolas". Visā Latvijā ir 22 inovatīvās pieredzes skolas, kurās strādā profesionāla dabaszinātņu un matemātikas skolotāju un skolas vadības komanda, kas īsteno inovatīvu, reformas pamatnostādnēm atbilstošu mācību procesu dabaszinātņu un matemātikas priekšmetos. Šādas skolas darbojas kā starpnovadu un pilsētu metodiskie centri, lai sadarbībā ar VSIC, augstskolām un pašvaldībām, palīdzētu reformu ieviešanā citās novadu un pilsētu skolās.
Projekta koordinatore Edīte Būmane pastāstīja, ka inovatīvās pieredzes skolas statusam varēja pieteikties tikai tās izglītības iestādes, kas piedalījās Eiropas Sociālā fonda projektā "Dabaszinātnes un matemātika". "Šis ir iepriekšējā projekta turpinājums – tagad galvenais mērķis ir dalīties zināšanās un pieredzē ar tām skolām, kas nepiedalījās projektā "Dabaszinātnes un matemātika". Lai varētu pilnvērtīgi strādāt ar apkārtējo novadu skolām, vispirms mūsu projekta komanda - fizikas skolotāja Inese Purmale, matemātikas skolotāja Zinta Skrastiņa, ķīmijas skolotāja Aija Antone un Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas bioloģijas skolotāja Guna Taube, apmeklēja seminārus, ko organizēja citas Vidzemes inovatīvās pieredzes skolas. 8. decembrī piedalījāmies seminārā Smiltenes ģimnāzijā, bet 12. janvārī – Lizuma vidusskolā. Šajos semināros mūsu skolotāji strādā kopā ar attiecīgās skolas pedagogiem, pievēršot uzmanību mācību stundu norisei un analīzei. 2.februārī līdzīgā seminārā uzņemsim Vidzemes inovatīvās pieredzes skolu pedagogus Valmierā – pie mums viesosies Smiltenes ģimnāzijas, Lizuma vidusskolas, Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas un Cēsu 2.pamatskolas pedagogi," stāsta Edīte Būmane.
Vienlaikus norisinās darbs ar apkārtējo novadu skolām. Vēlmi un interesi apgūt Valmieras Valsts ģimnāzijas pieredzi dabaszinātņu un matemātikas priekšmetos, izrādījušas deviņas izglītības iestādes – Rubenes pamatskola, J.Endzelīna Kauguru pamatskola, Rencēnu pamatskola, Matīšu pamatskola, Jeru pamatskola, Ķoņu pamatskola, kā arī Mazsalacas vidusskola, Burtnieku Ausekļa vidusskola un Naukšēnu vidusskola, jo ar šīm skolām 6.decembrī notika kopīgs seminārs, kurā ģimnāzijas skolotājas rādīja atklātās stundas un informēja par projekta mērķiem un uzdevumiem "Projekta ietvaros notiks darbs ar šo izglītības iestāžu pedagogiem, piemēram, 30.janvārī mūsu skolas pedagogu komanda tiekas Rubenes pamatskolā lai vērotu un apspriestu kolēģu stundas fizikā, matemātikā un ķīmijā. Līdz mācību gada beigām esam iecerējuši šādus izbraukuma seminārus visās tuvākajās novadu pamatskolās. Pavasarī plānojam arī kopīgu semināru šo skolu 8. un 9.klašu skolēniem. Viņi varēs darboties ģimnāzijas laboratorijā, apskatīt dabas izziņas taku un uzzināt, kā skolas teritorija tiek izmantota mācību procesā. Pilsētas skolu pedagogiem esam iecerējuši tikšanos ar ESF projekta "Dabaszinības un matemātika" speciālistiem," skaidro Edīte Būmane.
Inovatīvās pieredzes skolas statuss apliecina atbilstību noteiktiem kvalitātes kritērijiem, kas norāda, ka šajā skolā ir iespējams gūt kvalitatīvu inovatīva mācību darba pieredzi attiecīgajos mācību priekšmetos. Šāds statuss tiek piešķirts uz diviem mācību gadiem ar iespēju pildīt šādus uzdevumus arī ilgākā periodā.
Projekts "Inovatīvās pieredzes (Ekselences) skolas" ir turpinājums Eiropas Sociālā fonda projektam "Dabaszinātnes un matemātika", kas tiek īstenots kopš 2008.gada ar mērķi veicināt skolēnu interesi par dabaszinātnēm un matemātiku, pilnveidot mācību saturu, sniegt metodisko atbalstu skolotājiem un skolēniem, kā arī nodrošināt profesionālo pilnveidi. No Valmieras tajā ar labiem panākumiem piedalījās Valmieras Valsts ģimnāzija un Valmieras Pārgaujas ģimnāzija.