Valmieras skolēni piedalīsies skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē Rīgā
21.martā Vidzemes Augstskolā norisinājās Latvijas 35. skolēnu zinātniskās konferences Vidzemes reģiona skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference, kurā ar saviem darbiem piedalījās 58 skolēni no Valmieras Valsts ģimnāzijas un Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas.
Konferencē tika aicināti piedalīties bijušoAlūksnes, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Valkas un Valmieras rajonu novados ietilpstošo vidējās izglītības mācību iestāžu 10. – 12. klašu skolēni, kuri 2010./2011.mācību gadā veikuši pētījumu dabas, humanitārajās vai sociālajās zinātnēs. Pieteiktos darbus vērtēja žūrijas komisija, katrā sekcijā labākos darbus izvirzot publiskai aizstāvēšanai. Vērtējot darbus, uzmanība tika pievērsta pētījuma uzstādījumam – domāšanas oriģinalitātei un radošumam problēmas identificēšanā, pētījuma pamatojumam un novitātei, skolēna pētniecības prasmēm un pieejai pētījuma plānošanā un īstenošanā, teorētiskajam pamatojumam, domas skaidrībai un loģiskumam pētījuma rezultātu interpretācijā, pētījuma atbilstībai akadēmisko rakstu normām, kā arī skolēna prezentācijas prasmēm un spējai atbildēt uz komisijas jautājumiem. Katrā zinātņu sekcijā četri darbi, kas ieguva augstāko komisijas vērtējumu, ieguva tiesības piedalīties konferences trešajā – republikas mēroga posmā, kas no 15.līdz 17.aprīlim norisināsies Rīgā.
No Valmieras Valsts ģimnāzijas tālāk uz Rīgas posmu tika izvirzīti šādi darbi: Danas Doķes izstrādātais darbs "Valmieras Valsts ģimnāzijas skolotāju spilgtākie izteicieni" (vadītāja Baiba Bikše), Madaras Zutes darbs "Izvērsta lasīšana, tās loma angļu valodas apguvē" (vadītāja Valija Ratniece), Anetes Perovas darbs "Latviešu tautas tērpa brunči Ziemeļvidzemē 19. g.s." (vadītāja Janīna Grāvere), Annijas Bērtules un Zanes Kalvītes darbs "Zelta griezums Dailes teātra izrāžu plakātos" (vadītāja Gija Karāne), Andas Āboliņas darbs "Jautājumi matemātikas stundās" (vadītāja Gunta Lāce), Ingas Priedītes darbs "Vidzemes TV ziņu raidījuma ,,Vakara vēstis" satura analīze" (vadītāja Gunta Lāce), Lauras Janītes darbs "Valmieras Valsts ģimnāzijas 7. un 12. klašu skolēnu mācību motivācija" (vadītāja Jolanta Šekstello), Līvas Irbes darbs "No skolas sola darba dzīvē- reformas un pārmaiņas izglītībā no 1958.-1966.gadam" (vadītāja Ineta Amoliņa), Laura Zuša un Andra Grasberga darbs "Jaunlopa dzīvmasas pieaugums atkarībā no ēdināšanas metodes" (vadītāja Ērika Boša), Armanda Baurovska darbs "Naudas pelnīšana interneta tirgū ebay.com ar nodokļu kalkulatora programmas palīdzību" (vadītāja Indra Kažoka) un Valda Ābelīša darbs "Granulārās skaņas sintēze" (vadītāja Indra Caune).
Savukārt no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas uz Rīgas posmu izvirzīti šādi darbi: Anetes Blūmas un Jolantas Saules darbs "Zemāka stila stilistiskās ekspresivitātes valodas līdzekļi reklāmā populārākajās interneta ziņu vietnēs" (vadītājs Māris Bušmanis), Ričarda Cirša un Emīla Staņa darbs "Papīra modeļa izmantošana fizikas demonstrējumos" (vadītāja Valentīna Sīle), Agneses Zaltes darbs "Pievienotās vērtības nodokļa likmes maiņas ietekme uz viesnīcas "Wolmar" noslogojumu" (vadītājas Gita Apsīte, Dace Atslēga), Justīnes Valdmanes darbs "Dvēseles jēdziens filozofijas un psiholoģijas kopsakarībās" (vadītājas Evija Kārkliņa, Ieva Rozīte-Ķikse), Līgas Tenteres darbs "Nedzimuša bērna tiesības uz dzīvību" (vadītājs Māris Bušmanis), Jāņa Odnoraļa darbs "Firmas jēdziens komerctiesībās" (vadītāja Ilva Puroma), Ričarda Zviedra darbs "Riteņbraukšanas dinamikas ietekmējošie faktori" (vadītāja Baiba Priedīte), Sandis Eglītis un Aksels Edgars Loks ar darbu "Elektrisko spuldžu energoefektivitāte" (vadītāja Baiba Priedīte), Mārtiņš Ķibers ar darbu "Krasta čurkstes (Riparia riparia) ligzdošanas vietu uzskaite Salacas upes krastos (vadītājs Uldis Paeglis) un Monta Baumane ar darbu "Emuāru jeb blogu izmantošana, to popularitāte jauniešu vidū" (vadītājs Mārtiņš Ābele).
Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferences mērķi ir padziļināt skolēnu pētnieciskās darbības prasmes dabas, humanitāro un sociālo zinātņu nozarēs, iesaistīt skolēnus pētnieciskajā darbībā, attīstīt prasmes patstāvīgi veikt pētnieciskus darbus, kā arī pilnveidot skolēnu prasmes publiski uzstāties un iepazīstināt citus ar sava pētījuma rezultātiem. Pētniecisko darbu konferenci organizēja Vidzemes Augstskola sadarbībā ar Vidzemes reģiona pilsētu un novadu izglītības pārvaldēm un skolotāju metodiskajām apvienībām.
Uz sarakstu