Banner 980x90

Valmieras muzejā piemin 1941.gada 14.jūnija deportāciju

Valmiera24.lv
Valmiera24.lv
Otrdien, 14.jūnijā, Valmieras muzeja Izstāžu namā notika Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva virtuālās izstādes "1941.gada 14.jūnijs Latvijas apriņķos" sadaļas "1941.gada 14.jūnija deportācija Valmieras apriņķī" atklāšana.

Godinot 1941.gada 14.jūnijā izsūtīto piemiņu, LNA Latvijas Valsts arhīvs sadarbībā ar zonālajiem arhīviem no 2011.gada veido virtuālo izstādi "1941. gada 14. jūnijs Latvijas apriņķos" (izstādes autori - Aija Kalnciema, Guntis Švītiņš un Ainars Mazvērsītis). Katra apriņķa ietvaros publicēti apriņķa deportēto saraksti, dokumenti un foto no atsevišķu ģimeņu izsūtīšanas lietām, kas glabājas Latvijas Valsts arhīvā, pašu ģimeņu atmiņas un fotogrāfijas.

"Šī ir neparasta izstāde. Mēs Valmieras zonālais valsts arhīvs varam būt priecīgi un pateicīgi, ka mums bija iespēja piedalīties šajā projektā. Valsts arhīvs kopā ar zonālajiem arhīviem sāka veidot šo virtuālo izstādi par 1941.gada 14.jūniju Latvijā," norāda Valmieras zonālā arhīva vecākā eksperte Māra Stabrovska.

Izstādes atklāšanā Valmierā piedalījās šīs kopīgi veidotās izstādes autori. Atmiņu stāstus un fotogrāfijas no izsūtīto ģimeņu arhīviem tai sagatavoja Māra Grāvele no Valmieras politiski represēto biedrības un Rasma Noriņa no Limbažu novadpētniecības muzeja. Izstādē publicēti Dairas Liepiņas, Ināras Lūkinas, Margitas Ritas Putniņas, Krastiņu ģimenes, Miervalža Buka, Jāņa un Elgas Raisku materiāli.

Valmieras politiski represēto biedrības pārstāve Māra Grāvele uzsver: "Daudziem represētajiem tā bija bērnība, bērnība, kuru varēja pavadīt savu vecāku mājā, taču viss tas beidzās 1941.gada 14.jūnijā, kad dzīve sadalījās divās daļās, pirms un pēc 1941.gada 14.jūnija. Mēs šodien zinām, kas notika liktenīgajā naktī, bet tad cilvēki domāja, ka viņus nošaus. Cilvēki atmiņu stāstos ir teikuši, ka pārbraucot Latvijas robežu ir dziedājuši slavas dziesmu. Braucot uz tēva dzimteni, jo mana dzimtene ir Sibīrija man bija 5,5 gadi, bet es tikai šobrīd tā īsti aptveru, kas notika. Zilupē apstājas vilciens un vis pieaugušie burtiski laužas ārā pa vagona durvīm, skūpsta zemi un raud. Man tajā brīdi neko tas neizteica, bet tagad skatoties uz šo lietu es saprotu, ka cilvēki ir atgriezušies savās mājās. Paldies Valsts arhīvam un zonālajiem arhīviem, ka šie dvēseliskie stāsti, tiek saglabāti nākošajām paaudzēm."

Arhīvā uzkrātie dokumenti ar virtuālo izstāžu palīdzību pieejami ikvienam, jo izstāde būs skatāma arī  interneta vietnē "www.archiv.org.lv".

Latvijas Valsts arhīva Vecākā referente Aija Kalnciema min: "Šodien aprit 75 gadi, tas nozīmē, ka ir pierakstītas bērnu atmiņas, ja skatās kā profesionāls vēsturnieks, atmiņas ir jāglabā, tās ir jāuztur dzīvas. Bez atmiņām ir svarīgi arī citi dokumenti, kas ir Valsts arhīvā un zonālajos arhīvos. Šajā darbā ir iekļautas piemiņas grāmatas, saraksts, profesionālu vēsturnieku pētniecība, par to kā lemj šī deportācija, kā veidojas represīvi mehānismi, kā arī dokumentēti pierādījumi."

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)