Valmieras Kultūras centrā demonstrēs Arnolda Burova animācijas filmas
Gada patriotiskākajā mēnesī – novembrī – Valmieras Kultūras centrā tiks demonstrēta leļļu animācijas žanra Latvijā pamatlicēja Arnolda Burova veidoto animācijas filmu programma, pilsētas informācijas portālu Valmiera24.lv informēja Valmieras Kultūras centra sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Tarbuna.
3.novembrī plkst.10.00 mazajiem skatītājiem tiks piedāvāta piecu īsfilmu izlase, kas tapušas Rīgas Kinostudijā: "Ki-ke-ri-gū!" (1966), "Puķu Ansis" (1968), "Bums un Piramidons" (1969), "Si-Si-Dra" (1977) un "Tīģeris Ņau-Ņau" (1967). Pasākums būs saistošs gan pirmsskolas vecuma, gan sākumskolas vecuma bērniem.
Animācijas filmu programma ir veidota, atzīmējot Arnolda Burova (1915–2006) simto gadadienu. Viņš bija leļļu animācijas pamatlicējs Latvijā. Arnolda Burova filmas raksturo izkopta estētiskā forma - gleznieciska kompozīcija, lēns temps un statiskas ainavas, kas ļauj pakavēties animācijas realitātē, kur valda mākslinieka radītie iespējamā un neiespējamā nosacījumi.
Par animācijas filmām:
"Bums un Piramidons" (1969) ir mazajiem skatītājiem adresēta filma par mednieku Bumu un viņa uzticamo draugu - taksīti Piramidonu. Abi draugi vienmēr gatavi steigties palīgā ikvienai dzīvai radībai - visiem, kas ir vājāki un tāpēc neaizsargāti. Buma neparastā bise šauj ar burkāniem, čiekuriem un sēnēm - kas nu kurā brīdī labāk noder "glābšanas operācijā". Klasiska seriāla shēma - divi raksturā atšķirīgi varoņi, kas veido pievilcīgu un labdabīgu pāri, dara labus darbus, tiekot galā ar jebkuru situāciju.
"Ki-ke-ri-gū" (1966) ir uzņemta pēc latviešu tautas pasaku motīviem un stāsta par to, kā bagātais kungs nozadzis nabaga zemniekam burvju dzirnavas. Taču zemniekam tās izdodas atgūt ar uzticamu draugu - suņuka un gaiļa - palīdzību. Pirmā Rīgas kinostudijas leļļu filma, kuru veido četri no Leļļu teātra pārnākuši profesionāli domubiedri režisora un mākslinieka Arnolda Burova vadībā.
"Puķu Ansis" (1968) stāsta par vecā dārznieka dēlu Ansi, kurš mantojumā saņem krūku ar puķu sēklām un tēva novēlējumu - gādāt ļaudīm skaistumu un prieku. Kopā ar savu draugu kaķi Ansis dodas pasaulē izpildīt tēva vēlējumu, un visur viņu pēdās uzzied krāšņi ziedi un sazaļo dārzi. Viena no poētiskākajām un gleznieciskākajām Arnolda Burova filmām, kurā izpaužas paša režisora - pilsētas puikas - bērnības romantizētie priekšstati par dabu.
"Tīģeris Ņau-Ņau" (1967) filmiņas sižeta līnija ir par mazu puiku, kurš pieradis nevīžīgi apieties ar rotaļlietām un tikpat nejauki izturas pret savu labāko draugu - rudo kaķēnu. Izgudrojot arvien jaunas izklaides, puikam gadās nokaitināt burvju mākslinieku, kurš dusmās pārvērš zēnu par lelli, un nu kaķēns sava mocītāja acīs izaug par mežonīgu tīģeri. Nav viegli izbēgt no zvēra un panākt, lai viss atkal nostājas savās vietās.
"Si-Si-Dra" (1977) stāsta par Pēci, kurš dodas ciemos pie Maijas uz dzimšanas dienu Ceriņu ielā Nr. 3, dz. 50, bet kāpņu telpā skaļi ālējas, atstāj zemē nomestu ielūgumu un ziedu ietinamo papīru, kas negaidot pārvēršas par sivēnu Si-Si-Dra. Pēcis sivēnu cenšas padzīt, bet tas tikai pasmejas, tomēr sola nestaigāt visur viņam līdzi, ja Pēcis uzklausīs viņa noteikumus.
Biļetes cena: 1,- eiro. Valmieras kultūras kartes īpašniekiem ieejas maksa: 0,70 eiro. Biļetes iepriekšpārdošanā pieejamas Valmieras Kultūras centra kasē. Grupām lūgums pieteikt biļetes iepriekš, zvanot uz kultūras centra kasi pa tālruni 64207207. Pedagogiem, kuri pavada audzēkņu grupas, ieeja bez maksas.
Pasākumu organizē Valmieras Kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Kinematogrāfistu savienību.