Banner 980x90

Valmierā apskatāma leģendārā fotomākslinieka Jāņa Gleizda piemiņas izstāde

Foto: Anna Kārkliņa/ Valmiera24.lv
Foto: Anna Kārkliņa/ Valmiera24.lv

Ceturtdien, 8.oktobrī, Valmieras muzeja Izstāžu namā atklāja fotomākslinieka Jāņa Gleizda piemiņas izstādi "Jāņa Gleizda skaistākie dzīves mirkļi".

Kā pilsētas informācijas portāls Valmiera24.lv uzzināja muzejā, izstāde valmieriešiem un pilsētas būs aplūkojama līdz 7.novembrim.

"Es viņu esmu nodēvējis par latviešu pēckara fotografēšanas leģendu. Cilvēks bez rokām ir spējis strādāt sarežģītā tehnikā. Viņa sieva Annele bija tā, kas sarunāja viņa pirmos modeļus. Jānis jau mājās izdomāja pozas, kādās vēlas fotografēt modeļus. Viņš uzzīmēja skices un tikai tad devās fotografēt. Viņš katrai lietai piegāja ļoti nopietni un nelaida tautās to, ko neuzskatīja par gatavu," stāsta Gleizda draugs un fotovēsturnieks Pēteris Korsaks.

Jānis Gleizds (07.05.1924.-17.04.2010.) ir viens no pasaulē pazīstamajiem Latvijas foto māksliniekiem, kurš fotomākslai veltījis pusgadsimtu no sava garā, traģiskā mūža.

Pēckara foto leģendas Gleizda veikums ir cienījams, jo tas atspoguļo mūsu kultūras vibrācijas neviennozīmīgā vēstures periodā.  Gleizda nozīmīgākās foto kompozīcijas radītas galvenokārt 20.gadsimta 60., 70. un 80.gados. Viņš pārsvarā strādāja melnbaltajā fotogrāfijā, perfekti pārvaldot sarežģīto, smalko un darbietilpīgo izohēlijas tehniku. Iespējams, ka visatpazīstamākās ir Gleizda sieviešu aktu fotogrāfijas, tomēr viņš darbojies arī citos žanros – ainavā, klusajā dabā, portretu fotogrāfijā.

24 gadu vecumā topošajam fotogrāfam pēc smagiem apsaldējumiem amputēja abas delnas. Mākslinieka dzīve un radošais mūžs visā tā garumā bija gribasspēka un dzīves alku apliecinājums. Aptuveni pēc 20 operācijām traumatoloģijas institūtā jaunietis sāka trenēties zīmēt un gleznot. "Viņš katru zvirbuli uz mēslu čupas gribēja mākslinieciski uzfotografēt," apgalvo viņa dzīvesbiedre Annele Gleizda, kura turpina rūpēties par izcilā foto mākslinieka piemiņas saglabāšanu.

Neskatoties uz to, ka pēdējos gadus Gleizds bija ļoti slims, viņa fotogrāfiju kolekcijas tika eksponētas Lietuvā, Rumānijā un Ukrainā. Kā vienam no pirmajiem fotogrāfiem, Jānim Gleizdam 1995.gadā tika piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis par nopelniem Latvijas valsts labā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)