Banner 980x90

ViA uzskata, ka ekspertu vērtējums nav pamats kādas programmas slēgšanai

Ekspertu vērtējums nekādā gadījumā nav lēmums par studiju programmas slēgšanu, - uzņemšana studiju programmā "Koka ēku celtniecība un ekobūves" turpinās un studiju programma tiek gatavota akreditācijai nākamajā studiju gadā, aģentūrai LETA sacīja Vidzemes Augstskolas (ViA) rektore Vija Daukšte.

Paziņojumā, ko parakstījusi Daukšte, teikts, ka nav pamata šaubām par studiju programmas turpmāko attīstību. Augstskola ir saņēmusi ekspertu ziņojumu, kurā ir norādīts uz vairākām problēmām programmas īstenošanā. ViA rīcībā tomēr ir pietiekami akadēmiskie resursi un infrastruktūras risinājumi, kas ļauj plānot studiju programmas tālāku attīstību.

Kā norāda augstskolā, studiju programmas "Koka ēku celtniecība un ekobūves" īstenošana sākta 2011./2012.akadēmiskajā gadā, tātad tās praktiskā pieredze ir tikai viens akadēmiskais semestris. Līdz ar to augstskola uzskata, ka Eiropas Sociālā fonda projektā "Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai" šādu programmu vērtēt ir grūti, jo vairāki parametri objektīvi nevar būt izmantojami. Tā, piemēram, studiju programmā nav absolventu, un līdz ar to nav iespējams izmantot vienu no visbūtiskākajiem kvalitātes kritērijiem studiju programmas ilgtspējai. Līdzīgi nevar tikt izzināta un apkopota arī eventuālo darba devēju pieredze, kas tāpat ir viens no svarīgiem rezultatīviem rādītājiem. Kā informē augstskola, arī ekspertu ziņojumā ir izteikts konstatējums, ka šī projekta laikā programmu, kas ir tikko sākusi darbu, izvērtēt ir neiespējami.

"Ekspertu ziņojumā pamatoti ir norādīts uz nesakritību starp programmas nosaukumu un tās satura teorētisko koncepciju. Saturā tā aptver plašāku teorētisko problēmu loku, nekā ietverts programmas nosaukumā. Studiju programmas saturs veidots atbilstoši "Būvdarbu vadītāja" profesijas standarta prasībām, un studiju programmas teorētiskā daļa ietver plašu kompetenču loku atbilstoši profesijas standartam. Šī ir problēma, ar ko nākas saskarties, uzsākot īstenot profesionālās augstākās izglītības studiju programmas ikvienā līmenī, ja tās ir orientētas uz jaunu, darba tirgū pieprasītu profesiju speciālistu sagatavošanu," teikts paziņojumā.

Augstskolā uzskata, ka būtu koleģiāli jārisina jautājums par visu atbildīgo un ieinteresēto pušu iesaistīšanos jaunu profesiju standartu veidošanā un maksimāli jāsaīsina ceļš līdz to iekļaušanai profesiju klasifikatorā. Pašreizējā prakse nesekmē mobilu izglītības programmu piedāvājumu darba tirgum.

ViA studiju programma "Koka ēku celtniecība un ekobūves" izstrādāta, ņemot vērā pašreizējās būvniecības nozares attīstības tendences, kas iekļauj aizvien noteiktāku virzību uz ekoloģisku dzīves kvalitātes attīstību. Augstskola ir gatava risināt jautājumu par attiecīga profesijas standarta izveidi. Tas ļautu pārskatīt programmas saturu un padarīt mērķtiecīgāku tās konceptu.

Vidzemes plānošanas reģionā ir apjomīgi kokmateriālu resursi, un šī specifiskā būvniecības nozare tiek uzskatīta par perspektīvu. Studiju programma veidota sadarbībā ar Ērgļu Arodvidusskolu, kur tiek piedāvāta izglītības programma būvniecības nozarē zemākā līmenī un ir atbilstoši izveidota gan infrastruktūra, gan zinātniskās un mācību literatūras fonds. ViA paredz Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta laikā paplašināt nepieciešamo infrastruktūru. Tā būtu racionāla resursu koncentrācija reģionam vajadzīgā tautsaimniecības nozarē.

"Vēl viens no būtiskiem aspektiem, kas uzsvērts ekspertu ziņojumā, ir saistīts ar akadēmiskā personāla attīstību. Vispirms šķiet, ka, izdarot secinājumus par vienas vai otras studiju programmas kvalitatīvo nodrošinājumu, būtu jāvienojas par kritērijiem. Tiem nevajadzētu būt vieniem un tiem pašiem pirmā līmeņa studiju programmā un augstāka līmeņa studiju programmās. Šķiet, ka koledžas studiju programmās prasība pēc profesoriem ir nepārdomāta. Tāpat būtu jāvienojas par samērojamiem adekvātiem parametriem, vērtējot koledžas studiju programmu akadēmiskā personāla zinātnisko darbu. Šajās programmās ar lielāku īpatsvaru būtu jāvērtē lietišķie pētījumi un praktiskā pieredze, strādājot nozarē," teikts augstskolas izplatītajā paziņojumā.

LETA jau ziņoja, ka starptautiskie eksperti ir izvērtējuši Latvijas augstskolu 854 studiju programmu kvalitāti un ilgtspēju un 55 no tām ieteikuši slēgt, raksta žurnāls "Ir".

Studiju programmu izvērtējuma ietvaros 237 ārzemju un vietējie eksperti analizēja izglītības kvalitāti gandrīz visās augstskolu programmās - projektu sākot, Latvijā bija 954 studiju programmas, bet pētījumā ir ietvertas 854.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)