Banner 980x90

Spīķeru koncertzālē uzstāsies skandināvu etnomūzikas ansamblis "Groupa"

Introvertās mākslas festivāla "Ad Lucem" laikā 24.jūlijā plkst.20.00 ar koncertu "Ziemeļu mūzikas meistari" Spīķeru koncertzālē uzstāsies skandināvu etnomūzikas ansamblis "Groupa", aģentūru LETA informēja festivāla rīkotāju pārstāvis Mārtiņš Pučka.

Savukārt 25.jūlijā, Siguldas koncertzālē "Baltais flīģelis" ansambļa "Groupa" mūziķi sniegs bezmaksas meistarklases etnomūzikā, džezā un kompozīcijā.

Ansambļa "Groupa" dalībnieki ir vijoles, burdonvijoles un akordeona spēlētājs Mats Edens no Zviedrijas, dažādu flautu spēlētājs Jonas Simonsons no Zviedrijas un Terje Isungsets no Norvēģijas, kas spēlē varganu un parastas un neparastas perkusijas. Viņu spēles smalkais vijums, virtuozitāte un improvizācijas gars ir kvalitātes, kas īpaši atklājas "Groupa" mūziķu izpildījumā, piesaistot uzmanību arī ar pavisam neparastu pašdarināto sitaminstrumentu klāstu un spēles veidu. Zinātāji par viņiem saka, ka "grupa ir sava svara vērta zeltā".

Spilgtā un profesionālā zviedru mūsdienu tautas mūzikas grupa atrodas zviedru progresīvās tautas mūzikas avangardā jau vairāk nekā 25 gadus. Ansambli "Groupa" identificē ar zviedru tautas mūziku un tās attīstību nesenajā vēsturē - tā iezīmē gan Zviedrijas tautas instrumentālās mūzikas tradīcijas, gan modernās pasaules muzikālās tendences, gan tautas mūzikas nākotnes iespējas. Šīs grupas skaņu māksla ir izaicinājums cilvēku priekšstatiem par Zviedrijas mūziku. Piepildot skaņu pasauli ar brīvību un jaunām krāsām, "Groupa" mūziķi ir radījuši savu Ziemeļvalstu mūzikas zīmolu, kas izceļas ar jaunu muzikālu dimensiju atklāsmes prieku. Šķelmīgā un asprātīgā mūzika iekarojusi daudzu klausītāju sirdis dažādos festivālos un meistarklasēs visā pasaulē. Arī "Groupa" jaunākajā albumā "Silent Folk", līdzīgi iepriekšējiem albumiem, mūziķi uzbur Ziemeļvalstu skaņu gleznas un rada meditatīvas improvizācijas skandināvu tradīcijā.

Būdami augstas raudzes profesionāļi, "Groupa" mūziķi katrs izveidojuši spožu muzikālo karjeru.

Edens ir viens no radošākajiem un erudītākajiem Zviedrijas vijolniekiem, saņēmis vairākas nozīmīgas balvas un titulu "Rikksspelman - meistarspēlmanis", ko piešķir tikai retiem mūziķiem par īpašiem nopelniem tradicionālajā mākslā. Viņa spēle, apvienojot Vermlandes un Norvēģijas ietekmes, piešķir grupai raksturīgo kvalitātes iezīmi. Edens studējis komponēšanu Norvēģijas Mūzikas akadēmijā Oslo un radījis lielāko daļu "Groupa" mūzikas. Skaņu ierakstu kompānija "ECM" izdevusi kompaktdisku "Milvus" ar Edena mūziku, viņš ir Zviedrijas Karaliskās Mūzikas akadēmijas loceklis.

Arī Simonsons - visdažādāko tautas flautu virtuozs -, tāpat kā Edens, pasniedz tautas mūziku Zviedrijas augstskolās un vada meistarklases. Viņš muzicē kā neviens cits flautists, viņa spēlei piemīt tikai viņam raksturīgā skaņu un ritmu intensitāte. Simonsona muzikālo rokrakstu var dzirdēt dažādos projektos kopā ar citiem mūziķiem, bet 2007.gadā tika izdots viņa solo albums "Crane Dance" ("Dzērves deja").

Savukārt pavisam īpašs un neparasts ir Isungseta pašdarināto sitaminstrumentu klāsts un spēles veids - mūziķis, perkusionists un komponists ir radījis savu unikālu sitamo instrumentu pasauli. Isungsets ir bezkompromisu mūziķis - mantojot instrumentu darināšanas mākslu no tēva, viņš veltījis daudzus gadus darba, lai radītu neparastu pašdarināto sitaminstrumentu klāstu, kas pārsteidz klausītājus ar īstu skaņas ritmisko dimensiju un izteikti individuālu muzikālo identitāti. Patlaban viņš ir viens no interesantākajiem un radošākajiem Eiropas sitaminstrumentālistiem, kurš savos džeza un tradicionālās mūzikas eksperimentos iesaista pašdarinātus instrumentus no akmens, koka, kaula, arī aitu zvanus un arktiskā bērza plāksnītes, ko viņš atrod savos ceļojumos ne tikai Norvēģijā, bet visās pasaules malās. Šie pašdarinātie brīnumi ceļo kopā ar mūziķi vairākos koferos.

Īpaša viņa interešu joma ir ledus mūzika, kur dažādi instrumenti top no ledus. Šī māksla ir vārda tiešā nozīmē trausla, un Isungsets ir ledus instrumentu pionieris. 2001.gadā viņš ieskaņoja pirmo ledus instrumentu albumu pasaulē - kompaktdisks "Igloo", bet 2007.gada janvārī sarīkoja unikālu ledus mūzikas šovu Japānā. Isungseta dzimtajā Geilo pilsētā ik gadu notiek viņa vadītais Ledus mūzikas festivāls, nesen iznāca jau viņa septītais "ledus" mūzikas albums. Tembri un krāsas ir atslēgas vārdi viņa šamanistiskajai skaņradei uz skatuves un skaņu ierakstos. Ne velti viņam bieži pasūtina mūziku teātra izrādēm un kino.

Kā ziņots, 14.Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem" notiek no 21.jūlija līdz 29.jūlijam. Koncertos Rīgā, Siguldā un Ventspilī uzstāsies tādi mākslinieki kā Aleksejs Arhipovskis, Latvijas Radio koris, skandināvu mūzikas ansamblis "Groupa", Timo Vēnenens, Laima Jansone, Sauļus Petreikis un citi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)