Banner 980x90

Raidījums: Latgales kartē paredz izmaiņas

Publicitātes foto
Publicitātes foto

2021.gads valdības gaiteņos tiek iezīmēts, kā laiks, kad atkal varētu mainīties Latvijas un arī Latgales karte, vēsta Latgales radio raidījums "Pi myusim Latgolā".

Valdības kuluāros kārtējo reizi tiek diskutēts par jaunu novadu, jeb administratīvo teritoriju reformu. Radio raidījumā tiek norādīts, ka reforma gan vēl ir teorētiska, tomēr jāatzīst, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija paredz pārmaiņas.

Plānotās teritoriālās pārmaiņas tiek pamatotas ar pašreizējo nevienlīdzīgo valsts un reģionu attīstību – kamēr vieni novadi aug un attīstās, no citiem iedzīvotāji dodas projām un teritorijas paliek tukšākas.

"Mūsu mērķis nav pārzīmēt Latvijas karti, mūsu mērķis ir līdzsvarot ekonomisko situāciju Latvijā, lai cilvēki vienādi būtu gan Latgalē, gan Vidzemē, gan Kurzemē, gan Zemgalē," jauno administratīvi teritoriālās reformas piedāvāto koncepciju raidījumā skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda padomnieks Jānis Eglītis.

Viņš uzver, ka šī reforma nedrīkst notikt tikai tāpēc, lai dalītu vai mainītu robežas. Reforma jāīsteno tikai tad, kad tā tiešām var nest kādu labumu pašvaldību un iedzīvotāju budžetam.

Ar mērķi panākt vienmērīgu reģionu attīstību, ministrija izstrādājusi divus jaunus reģionālās reformas koncepcijas modeļus, vienu no kuriem ieviest un īstenot vajadzētu jau 2021.gadā.

Viens no modeļiem piedāvā esošo 110 novadu un 9 Republikas pilsētu vietā izveidot 49 novadus un 9 Republikas pilsētas. Novadā būtu jābūt vismaz vienai perspektīvai vidusskolai un vidējam attālumam no apdzīvotām vietām līdz novada centram vajadzētu būt aptuveni 30 km.

Otrais piedāvātais variants paredz izveidot 29 sadarbības teritorijas ar nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem. Dažādās diskusijās atbalstu gūst tieši šis piedāvātais administratīvi teritoriālās reformas modelis.

Administratīvās reformas nepieciešamību pamato ar to, ka pašlaik valstī ir visai liels to pašvaldību skaits, kurām ir nepietiekoša nodokļu ieņēmumu bāze un kas patstāvīgi nespēj realizēt savas funkcijas. Šo problēmu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija uzskata par risināmu tikai ar pašvaldību apvienošanos.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)