ViA: praktiski neiespējami, ka akademika.lv finansēts no ERAF
Pirmdien, 22.septembrī, sociālā medija "Twitter.com" lietotāji uzsākuši asas diskusijas par interneta vietni "akademika.lv", kas piedāvā studentiem viņu vietā uzrakstīt dažāda veida akadēmiskos darbus. Tostarp, jaunajam resursam izdevies piesaistīt arī Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu, novēroja pilsētas informācijas portāls Valmiera24.lv.Lai noskaidrotu, kā Vidzemes Augstskola (ViA) vērtē izglītības ieguves ētikai nepieņemama biznesa projekta attīstību, Valmiera24.lv sazinājās ar ViA sabiedrisko attiecību speciālistu Juri Lūsi.
Par ERAF finanšu līdzekļu izmantošanu Lūsis neko komentēt nevarot, jo tas, ka vietnē "akademika.lv" ir ievietots ERAF logotips, nebūt nenozīmē to, ka vietnes veidotājiem ir kāda saistība ar šo finanšu instrumentu, bet tas, ka kaut kas šāds tiek finansēts no ERAF, ir praktiski neiespējami.
Lūsis norāda: "Runājot par to, cik labi vai slikti ir izmantot šādus resursus, tad jāsaka, ka studentam, izvēloties šādu vieglāko ceļu, ir jāsaprot, ka viņš ieekonomē laiku, taču vienlaicīgi arī sevi apzog. Proti, šī kursa darbu un diplomdarbu rakstīšana ir neatņemama studiju procesa sastāvdaļa, kura laikā studējošais iemācās apstrādāt lielu informācijas apjomu, saprast galveno, analizēt, patstāvīgi un sistēmiski domāt un saprast likumsakarības plašākā mērogā.
Tāpat Lūsis min, ka jārēķinās ar to, ka studentam, iesniedzot cita rakstītu darbu, pastāv liels risks "iekrist" ar plaģiātu, un tādā gadījumā no augstskolas būs jāatvadās.
ViA iekšējā kvalitātes sistēma ir pietiekami augstā līmenī, lai šādus gadījumus identificētu. Tāpat darba aizstāvēšanā ir liela iespēja izgāzties, jo ja studentam nebūs dziļākas izpratnes par to, ko kāds cits viņa vietā ir uzrakstījis, komisija to uzreiz sapratīs.
"Esmu pārliecināts, ka domājošs un sevi cienošs students šādu ceļu neies," min Lūsis.
Arī ViA lektore Vineta Silkāne "akademika.lv" darbību vērtē negatīvi. Silkāne norāda: "Neskatoties uz visiem skaistajiem vārdiem, ko viņi raksta sava lapā, tā ir negodīga prakse, jo pat, ja tas būs oriģināls darbs, ko es tomēr apšaubu, students pārkāps akadēmisko ētiku, jo iesniegs cita izstrādātu darbu."
Jautāta, kādēļ studenti mēdz veikt akadēmiskos pārkāpumus, Silkāne atbild: "Iemesli ir dažādi. Neskatoties uz to, ka studentiem ir iespēja studijās saņemt zināšanas par studiju darbu izstrādi, akadēmisko un pētījumu, kā arī ir plašas iespējas saņemt docētāju konsultācijas un atbalstu, daži studenti tomēr izvēlas negodīgas rīcības ceļu. Slinkums, neprasme plānot savu laiku, nepietiekama izpratne par vērtībām, tā skaitā godīgumu. Iespējams, dažiem trūkst prasmes komunicēt un sadarboties, kas veicina akadēmisko parādu iekrāšanos un tālāk noved pie kļūdaina lēmuma iesniegt plaģiātu."
Kā Valmiera24.lv uzzināja "akademika.lv" mājas lapā, vietne piesaista studentus ar saukļiem - "Mēs uzrakstīsim tev svarīgo!", "Atvieglo savas studijas" un "Esejas, domraksti, recenzijas un studiju darbi - mēs izstrādājam akadēmiskos darbus par jebkuru Tev nepieciešamo tēmu!".
Tāpat vietnē norādīts, ka tā guvusi atbalstu no ERAF - līdzfinansējumu. Lai noskaidrotu, kā klajš, izglītības ieguves ētikai nepieņemams biznesa projekts ieguvis ERAF atbalstu, Valmiera24.lv sazinājās ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM).
IZM Struktūrfondu departamenta projektu vadītāja Inga Misiņa norāda, ka šis nav IZM administrētas aktivitātes projekts.
"Akademika.lv" radījis SIA "AKCL", uzņēmums, kas kopš 2012.gada reģistrēts Talsu novadā. "Akademika.lv" ir biznesa inkubatora "Magnus" dalībnieks. Misiņa pieļauj, ka "akademika.lv" ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstīts projekts.
"Tik pat labi - varētu būt situācija, ka SIA " AKCL" ERAF logo izmanto vienkārši prestiža un uzticamības celšanai. Arī tādi precedenti ir bijuši," informē Misiņa.
Tā kā vietnē nekur nav minēts projekta numurs vai nosaukums, tad ar IZM pieeju Eiropas Savienības (ES) fondu vienotajai informācijas sistēmai šobrīd ir grūti identificēt, kura tieši valsts institūcija ir lēmusi un kuras aktivitātes ietvaros par ES fondu finansējuma piešķiršanu šādam projektam.
Kā Pilseta24.lv noskaidroja Izglītības un zinātnes ministrijā "Akademika.lv" radījis SIA "AKCL", uzņēmums, kas kopš 2012.gada reģistrēts Talsu novadā. Tāpat "Akademika.lv" ir bijis Cēsu Biznesa inkubatora "Magnus" dalībnieks, caur ko saņēmis Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu projekta īstenošanai. Šobrīd SIA "AKCL" ir izstājies no Biznesa inkubatora. Komentāru lasiet šeit.
Kamēr "akademika.lv" sola studentiem zelta kalnus un atvieglotu mācību procesu, sociālā medija "Twitter.com" lietotāji asi kritizē portāla darbību un piedāvājumu studentiem.
Akademika.lv kontekstā jāuzsver - augstskolu kopīgā antiplaģiātisma sistēma sekmīgi darbojas, daudzi studenti to izjutuši uz savas ādas.
— Jānis Bernāts (@JanisBernats) September 22, 2014
Par akademika.lv: manuprāt šī darbība klasificējas kā līdzdalība noziegumā Krim lik. 20. pants.Juristi? @LaurisLiepa @Bordans @JanisBernats
— Klāvs Sedlenieks (@klavsse) September 22, 2014
Mans čats ar Aivaru no Akademika.lv 1/1 pic.twitter.com/yBa7dsXoJA
— Klāvs Sedlenieks (@klavsse) September 22, 2014
@Vents_Silis @akademikalv Viņiem ir arī lojalitātes programma īpaši slinkajiem! http://t.co/4mpmSc9E68
— Ernests Jenavs (@EJenavs) September 22, 2014
Par to pašu,ko visi šodien - akademika.lv - gribēju tik atgādināt, ka ne tikai pirkt,bet arī rakstīt citiem ir akadēmiskās ētikas pārkāpums.
— Māra Arāja (@maarinja) September 22, 2014
Fenomenāli!!! Runājot par akadēmisko atbildību, ja studentiem ir slinkums domāt un mācīties, tad viņu vietā to darīs http://t.co/GxMJZk53h8
— Vents Sīlis (@Vents_Silis) September 22, 2014
Uz sarakstu