Pazemes bunkuri Valkā – bijušais Padomju armijas stratēģisko raķešu sakaru rezerves punkts

Padomju laika armijas pazemes bunkuri Valkā, kas tika izbūvēti 20. gadsimta 50. un 60. gadu mijā Padomju armijas vajadzībām, ir bijusi viena no Padomju Latvijas laika slepenākajām vietām, kurā drīkstēja ieiet un atrasties tikai ar īpašām atļaujām. Mūsdienās bunkuri ir izdemolēti un apskatāmi tikai no ārpuses, tomēr tiek plānots tos pārveidot par pilsētvides tūrisma objektu.

Vēsture

Blakus bunkuriem atradās Tēraudskola, taču, kad 1946. gadā tā daļēji nodega, ar Padomju armijas garnizonu tika noslēgts līgums par telpu īri. Šī iemesla dēļ Valkas pilsētas centrā tika izveidots militārais centrs un Valka kļuva par Padomju Savienībai svarīgu kodolbruņojuma objektu. No 1953. līdz 1989. gadam Valkas pilsētā atradās Padomju armijas stratēģisko raķešu sakaru rezerves punkts, kurš bija pakļauts Ļeņingradas sakaru centram.

Lai izveidotu pazemes bunkurus, ar milzīgām 16 riteņu automašīnām tika savesti lieli dzelzsbetona bloki, savukārt pēc bunkuru izbūves tos papildus apbēra ar granti nostiprināšanai un nosiltināšanai. Gan slepenos bunkurus, gan pašu armijas štābu, kas izvietojās bijušajā skolā, ieskāva žogs, un tika pārbaudīts ikviens, kas gribēja ieiet armijas teritorijā. Valcēnieši militāro objektu dēvēja par pilsētu pilsētā, jo teritorijā armijnieku vajadzībām atradās gan savs veikals, gan slimnīca, gan katlumāja, pat kafejnīca, kuras sienas bija izliktas ar keramikas mozaīkām.

No šiem bunkuriem tika regulētas šahtas, kurās atradās armijas raķešu šahtas – Valkas un Valgas apkārtnē tādu esot bijis 20, tāpat arī komandpunkts, kas kontrolējis aiz Zāģezera izvietotās raķetes. Tās bija paredzēts izšaut uz ASV gadījumā, ja tiktu sabumbots kāds no Padomju armijas štābiem. 1962. gada oktobrī Karību krīzes laikā šīs raķetes bija kaujas gatavībā un notēmētas Floridas virzienā. Leģenda vēsta, ka pietrūka pāris stundas, lai tās patiešām tiktu palaistas.

Pazemes bunkuri mūsdienās

Bunkuri vairākus gadus netiek ekspluatēti, ir izdemolēti.; tie pašlaik ir slēgti un apskatāmi tikai no ārpuses. Valkas centrā esošos pazemes bunkurus nākotnē plānots pārveidot par vienu no savdabīgākajiem tūrisma objektiem pilsētā. Saskaņā ar veicamo darbu tehnisko projektu, atjaunošana plānota trim no tiem.

Pirmā bunkura telpas būtu paredzētas izrādēm, koncertiem, diskotēkām, kā arī dažādiem semināriem, nojaucot visas šobrīd esošās starpsienas un atjaunojot iebrauktuvi no ziemeļu puses, kā arī izveidojot kafejnīcu. Paredzēts, ka otrajā bunkurā tiek saglabāta vēsturiskā telpa ar vecajiem gaisa kondicionieriem, un to izmantos daudzfunkcionāliem mērķiem: mācību procesam un radošajām darbnīcām, kā arī dažādu ekspozīciju izvietošanai. Arī trešajā bunkurā plānots saglabāt daļu no vēsturiskā iekārtojuma, tai skaitā tur esošos dīzeļģeneratoru elektrovadības skapjus.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu