Parādu piedziņa: kas par to būtu jāzina?

Lai arī daudz tiek runāts par atbildīgu rīcību visos ar finansēm saistītos jautājumos, tomēr neparedzētas situācijas ir daļa no dzīves. Var gadīties, ka finansiālo apstākļu dēļ nav iespējams savlaicīgi atmaksāt rēķinus, var gadīties arī, ka kāds ir parādā jums. Šādos gadījumos gan debitoriem, gan kreditoriem ir jāsaskaras ar terminu "parādu piedziņa". Kas tas ir un kas par to būtu jāzina? Par to vairāk turpinājumā. 

Parādu piedziņa notiek vairākos posmos:

  • parādu piedziņa, ko veic parādu piedziņas firmas vai kreditori. Neilgi pēc tam, kad pienācis parāda vai kāda cita maksājuma termiņš, bet maksājums nav veikts, tiek uzsākta parādu ārpustiesas atgūšana. Šajā procesā parādniekam tiek izteikti brīdinājumi un aicinājums labprātīgi atmaksāt parādu;
  • vēršanās tiesā. Ja pirmais etaps – parāda ārpustiesas atgūšana – nenes rezultātu, kreditors vēršas tiesā;
  • parādu piedziņa, ko veic tiesu izpildītājs – ja tiesa ir lēmusi par parāda piedziņu un tas ir nodots tiesu izpildītājam, tad tiesu izpildītājs ir tiesīgs pārdot parādniekam piederošo mantu, noņemt naudu no viņa naudas konta, nobloķēt parādnieka kontus bankā un veikt citas darbības 

Ko darīt, ja esat parādnieks? 
Ja jums ir nenokārtotas parādsaistības, svarīgi tās risināt pēc iespējas ātrāk – vislabāk jau pašā pirmajā posmā, sadarbojoties ar debitoru vai parādu piedziņas kompāniju, ja tāda ir piesaistīta. Tiesas process, kā arī tiesu izpildītāja iesaiste būs daudz nepatīkamāks un sarežģītāks process, kas radīs vēl lielākus sarežģījumus. 

Kā viena no iespējām ir arī maksātnespēja, tomēr pirms tam noteikti jāizvērtē visi aspekti – ne vienmēr tas būs piemērotākais risinājums. 

Ko darīt, ja jums kāds ir parādā? 
Ja nevarat atgūt parādu paša spēkiem, tad vērts izmantot parādu piedziņas firmas pakalpojumus. Inkaso ir efektīvs risinājums – šādā veidā tiek atgūti 90% parādu. Sadarbojoties ar profesionālu šī pakalpojuma sniedzēju, varēsiet būt drošs par jums vēlamo rezultātu. Parādu piedzinēju pakalpojumu klāstā ir arī cesija – parādu pirkšana. Tas ir labs risinājums situācijā, kad parāds ir sens un tā atgūšana ir sarežģīts process. 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu