Kas ir 4K televizors, un kā tas atšķiras no visiem citiem televizoriem?

Lai gan mēs noteikti lielākā daļa esam dzirdējuši terminu 4K televizors, mēs noteikti neesam iedziļinājušies, ko īsti tas nozīmē. 4K televizors ir televizors ar 4K izšķirtspēju. Tas nozīmē, ka televizoram ir 3840 horizontālie pikseļi un 2160 vertikālie pikseļi, kas kopā veido aptuveni 8,3 miljonus pikseļu. Televizora produktu specifikācijās 4K televizoriem izšķirtspēja parasti tiek norādīta kā “3840 x 2160”.

Izšķirtspēja ir termins, kas norāda, cik blīvi šie mazie punktiņi jeb pikseļi ir salikti kopā displejā. Atsevišķi pikseļi tiek salikti kopā, lai izveidotu attēlu, ko redzat ekrānā, tāpēc  jo lielāks pikseļu skaits, jo augstāka ir izšķirtspēja. "K" terminā apzīmē Kilo (1000), kas nozīmē televizoru, kura horizontālā izšķirtspēja ir aptuveni 4000 pikseļu.

Kas ir tik īpašs 4K televizorā?
Skatoties 4K televizoru, attēls ekrānā būs kristāldzidrs un skaidrs, īpaši augstā kvalitātē. Tas ir tāds detalizācijas un ekrāna dziļuma līmenis, ko HD komplekti vienkārši nevar sasniegt – dažkārt rodas sajūta, ka tiek rādīts 3D saturs. Visiem lielajiem zīmoliem, kas ražo televizorus, tostarp Samsung, Panasonic, LG un Sony, ir liels 4K televizoru piedāvājums, sākot no lētāka līmeņa modeļiem līdz dārgiem, lieliem televizoriem, kas maksā vairākus tūkstošus. Parasti 4K televizori ir lielekrāna modeļi ar 40 collu vai lielāku izmēru. Tas ir tāpēc, ka, lai patiesi novērtētu augstāku attēla kvalitāti, tas ir jāskatās lielā televizorā, jo mazā ekrānā tas ir diezgan nevērtīgi, kvalitāte mazajā ekrānā tiek zaudēta.

Plašās televizora iespējas
Viena no iespaidīgākajām 4K funkcijām ir HDR atbalsts, kas palielina kontrastu un ļauj iegūt plašāku krāsu spektru uz ekrāna. Kopumā HDR saturs izskatās spilgtāks salīdzinājumā ar saturu, kas nav HDR, taču tam ir nepieciešams televizors ar HDR un HDR atbalstīts saturs. Tāpēc bieži vien 4K televizori nespēj sniegt vēlamo kvalitāti, jo saturs, kuru persona vēlas skatīties, neatbalsta šīs mūsdienīgās iespējas. Tomēr aizvien vairāk un vairāk šovu, filmu un satura tiek piedāvāti 4K kvalitātē, un tie atbalsta HDR.

Kur iespējams skatīties 4K saturu?
Kā jau tika minēts iepriekš, nepietiek tikai ar 4K televizoru, lai baudītu saturu augstākajā kvalitātē – ir jāatrod filmas, seriāli un raidījumi, kas veidoti 4K tehnoloģijā, lai baudītu augstāko kvalitāti pilnvērtīgi. Bet kur tad meklēt šād saturu? Ir pāris iespēju:

  • daži 4K TV kanāli kļūst pieejami skatītājiem maksas televīzijas pakalpojumos, taču to ir pavisam maz. Joprojām ir lielas tehniskas problēmas, ieviešot 4K kanālus bezabonēšanas pakalpojumā, un būs nepieciešams vēl kāds laiks, līdz šādi kanālu būs vairāk un brīvāk pieejami;
  • Blu-ray filmu plauktos katru mēnesi nonāk arvien vairāk 4K ultra-HD Blu-ray filmas, taču jums būs jāmaksā papildus ne tikai par filmām, bet arī par atskaņotājiem;
  • satura nodrošinātāji, piemēram, Netflix, Amazon Video un YouTube, jau ir sākuši satura straumēšanu 4K kvalitātē.

Ja vēlaties iegādāties jaunu televizoru un vēl neesat pārgājis uz 4K, tagad ir īstais laiks. Visi pašlaik pieejamie labākie televizoru modeļi ir 4K, kas atbalsta HDR. Tehnoloģija ir kļuvusi standartizēta tādā mērā, ka varat būt diezgan pārliecināts – tagad iegādātais 4K televizors būs piemērots arī nākotnē, kad būs vairāk 4K satura un tas būs pieejams plašākai sabiedrības daļai. Neatkarīgi no jūsu budžeta ikvienam ir iespējams atrast 4K televizoru, kas atbilst visām vajadzībām.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu