Banner 980x90

Jūrmalas muzejā atklās izstādi par bērniem un to lomu dažādos laikos

Publicitātes foto
Publicitātes foto
14.aprīlī plkst.16.00 Jūrmalas pilsētas muzejā tiks atklāta izstāde no muzeja mākslas krājuma kolekcijas "Bērni. Laiku lokos".

Kā pilsētas informācijas portālu Jurmala24.lv informēja Jūrmalas pilsētas pašvaldības pārstāvji, izstādē eksponēto darbu galvenais atlases princips - bērns, tā loma un liktenis sava laikmeta ietvaros. Tādēļ arī hronoloģiskā robeža ir plaša - sākot no 18.gadsimta vidū un 19.gadsimta sākumā tapušajiem estampiem (gravīras, oforti, litogrāfijas), līdz mūsdienu bērnu tēmas formā nosacītam atveidojumam skulptūrā.

Izstādes darbos pārstāvēts oforts(Aleksandrs Klemāns), gravīra (Domeniko Kunego, Antonio Baratti, Johans Fridrihs Bauze), kā arī mecotinta (Viljams Dikinsons) un akvatinta (Romāns Karoli). Jozefa Vāgnera darbs "Vilhelms Tells ar dēlu" ir veikts kokgriezuma tehnikā, Luidži Skjavonetti 18.gadsimta beigās veidotā kolorētā litogrāfija attiecināma uz gludspieduma tehniku.

Bagātīgi pārstāvēti arī 20.gadsimta sākumā un vidū tapušie zīmējumi - jūtīgi un dzīvespriecīgi zīmētie Ernas Geistautes bērnu portreti, guaša tehnikā zīmētais Zuzas (Sofijas) Valteres bērnu atveidojums, Egīla Hermanovska avīžu zēna sociāli skaudrais atveidojums tušas zīmējumā, Sergeja Antonova krāsaino zīmuļu tehnikā tapušais bērnu atveidojums Rīgas jūrmalā, Konstantīna Visocka smalkais dabas un cilvēka kopības atveidojums akvarelī, Voldemāra Zvaigznes skaudras realitātes apvītie melnbaltie zīmējumi.

Daudzveidīgo zīmējumu klāstu papildina arī Jūrmalas mākslinieka Tālivalža Baņa vairāku padomju laika bērnu grāmatu ilustrāciju maketi. Nozīmīga loma Jūrmalas pilsētas muzeja mākslas krājuma izstādē atvēlēta Franča Banges 1935.gadā tapušajam zīmējumam no mākslas kolekcionāra, jūrmalnieka Vladimira Ribakova privātkolekcijas. Zīmējumā atveidota Mārtiņa Pormaņa meita Melita. Jūrmalas pilsētai novēlētā Pormaņa kolekcija ir Jūrmalas pilsētas muzeja mākslas kolekcijas zelta fonds.

Eļļas tehnikā Ļihareva veidotā miniatūra ataino tipiski pilsonisku 19.gadsimta beigu vidi. Bērna tēmu 20.gadsimta beigu un 21.gadsimta sākuma glezniecībā pārstāv latviešu mākslinieku plejāde: Valdis Bušs, Dailis Rožlapa, Anita Meldere, Pēteris Postažs, Vilnis Raudseps. Sociālajam reālismam raksturīgu sižetu - bērnu pastaigu ierindā - attēlo atzītais kolorists Georgs Matvejevs. Izstādē ietverti arī padomju laika labāko reālisma tradīciju garā gleznotais Vitālija Poļakova darbs "Vecmāmiņa ar mazmeitu" (1953). Darbs tapis profesora Jāņa Roberta Tillberga vadībā, kurš ir viens no spilgtākajiem akadēmiskā reālisma pārstāvjiem Latvijā.

Bērna tēma tēlniecības darbos risināta dažādos materiālos. Liekas, ka bronza un marmors ir īpaši piemēroti materiāli, lai radītu skulptūras vai portreta niansētu smalkumu. To apliecina 19.gs beigās tapusī Klemāna Leopolda Šteinera bronzas figurālā kompozīcija "Bakhs un mazais satīrs", Helēnas Siksnas 20.gadsimta 50.gados tapušais ganu meitenes portrets un Āra Smildzera meitenes skulptūra ar balonu mūsdienu tēlniecības formu valodā. Izcilajai latviešu tēlniecei Līzei Dzeguzei bērni ir īpaša tēma. Naivums un aizkustinošs bērnišķīgums caurstrāvo jebkuru tēlnieces radīto "mazā cilvēka" tēlu.

Izstāde Jūrmalas pilsētas muzejā - līdz 25.maijam.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)