Informācija par Vidzemes reģiona Iekļaujošas izglītības atbalsta centra darbu
Kopš 2011.gada 1.augusta Valmierā darbojas Vidzemes reģiona Iekļaujošas izglītības atbalsta centrs (turpmāk tekstā – Centrs), kas izveidots Eiropas Sociālā fonda projekta "Izglītojamo ar funkcionāliem traucējumiem atbalsta sistēmas izveide" ietvaros. Centra darbības mērķis ir veicināt iekļaujošas izglītības vides veidošanu Vidzemes reģionā.
2011./2012.mācību gadā Centra Pedagoģiski medicīniskās komisijas sēdēs izvērtēti 320 izglītojamie, no tiem 144 izglītojamie ir Valmierā deklarēti, bet 176 – citās pašvaldībās deklarēti. Šajā laikā speciālisti veikuši izglītojamo zināšanu, spēju un attīstības līmeņa padziļinātu izpēti, tai skaitā kognitīvo spēju izpēti 32 izglītojamiem, runas un valodas izvērtēšanu 52 izglītojamiem un pedagoģisko pārbaudi 38 izglītojamiem. Tāpat, izvērtējot izglītojamā veselības stāvokli, spēju un attīstības līmeni, komisija ieteikusi 225 izglītojamiem speciālās pirmsskolas izglītības programmu, 48 izglītojamiem speciālās pamatizglītības programmu, 26 izglītojamiem vispārējās izglītības programmas, kā arī septiņu ilgstoši slimojošu skolēnu izglītošanu mājās.
Izvērtējot Centra metodisko darbību, secināts, ka vairākos gadījumos izglītības iestādēs klātbūtnē sniegts metodiskais un konsultatīvais atbalsts, organizēti semināri izglītības iestāžu darbiniekiem, kā arī nodrošināta dalība citu institūciju organizētos semināros. Tāpat nodrošinātas dažādas konsultējošas un informējošas tikšanās visām iesaistītajām pusēm, tai skaitā arī individuālas konsultācijas.
Jāpiebilst, ka Centra darbinieki nodrošinājuši dalību 13 projekta ietvaros organizētos mācību semināros par tādiem tematiem kā "Bērna zināšanu un prasmju izvērtēšana pedagoģiski medicīniskajā komisijā", "Mācīšanās traucējumu diagnostika un pedagoģiskās palīdzības iespējas", "Mācīšanās procesa organizēšana skolēniem ar autiskā spektra traucējumiem", "Simbolu valodas sistēma "Widgit" un citiem.
Vidzemes reģiona Iekļaujošas izglītības atbalsta centra uzdevumi – īstenot pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas funkcijas, nodrošināt metodisko un konsultatīvo atbalstu Vidzemes reģiona 32 novadu pašvaldību izglītības iestādēm un izglītojamo vecākiem, veicināt un pilnveidot sadarbību ar ģimenes ārstiem, sociālās palīdzības dienestiem, ārstniecības iestādēm un sabiedriskajām organizācijām, kā arī strādāt vienotā datu bāzē ar Valsts pedagoģiski medicīnisko komisiju.