Gardā ziemas aizvadīšanas svinēšana

Foto: Reičela Baltiņa/ Valmiera24.lv praktikante
Foto: Reičela Baltiņa/ Valmiera24.lv praktikante

Valmieras 2.vidusskolā piektdien, 24.februārī notika tradicionālie slāvu ziemas aizvadīšanas svētki – Masļeņica, kuros varēja piedalīties ikviens interesents.

Smaržīgas, dažāda veida pankūkas, vafeles, pīrādziņi, kūkas, ievārījumi, lielas, metāliskas slāviem raksturīgas tējkannas, priecīgi bērni un krāsainas dekorācijas raksturo ziemas aizvadīšanas svētkus jeb Masļeņicu Valmieras 2.vidusskolas pagalmā. Skolas audzēkņi jau no agra rīta ar vecāku palīdzību vai patstāvīgi bija cepuši pankūkas un citus gardumus, ar kuriem tradicionālās slāvu mūzikas gaisotnē varēja mieloties ikviens.

Tradicionāli šie svētki tiek svinēti nedēļas garumā, liekot uz galda pankūkas, kuras ar savu apaļo formu simbolizē sauli – siltumu un gaišumu. Tiek dedzināta "Masļeņicas" lelle, dziedātas dziesmas un dejotas jautras dejas.

Kā stāsta 3.klases skolnieces mamma Liene, Masļeņica ir visa aukstā, tumšā aizvadīšana: "Ģimenē svinam kā sanāk, bet kad svinam, uz galda noteikti ir plānās pankūkas bez pildījuma, katrs pats izvēlās ar ko tās ēst – ar ievārījumu, medu vai krējumu." 

Pasākumā varēja redzēt arī skolēnu deju priekšnesumus. Kādas audzēknes māte Marina atnākusi uz svētkiem, lai paskatītos uz meitas priekšnesumu: "Mēs ne vienmēr atzīmējam Masļeņicu, bet cenšamies. Cepam klasiskās plānās pankūkas, ēdam ar ievārījumu vai krējumu un, protams, baudām ar tēju. Šie svētki ir kā saules un  pavasara sagaidīšana ar karstām pankūkām".

Savukārt piektās klases skolniece Aļona svētkiem izcepusi parastās pankūkas, pievienojot kakao, kā arī netradicionālus veiksmes cepumus dažādās krāsās ar vēstījumu iekšpusē. "Man patīk eksperimentēt virtuvē, tāpēc nolēmu Masļeņicai izcept kaut ko īpašu, krāsainu, jo tie taču ir pavasara sagaidīšanas svētki," stāsta skolniece.

Trešās klases skolniece Amēlija stāsta, ka Masļeņicas svinēšanā viņai vislabāk patīk pankūku ēšana un dažādi priekšnesumi, kam pievienojas arī ceturtās klases skolnieks Juris, piebilstot, ka viņam patīk arī palīdzēt cept pankūkas. Masļeņicai līdzīgi ziemas aizvadīšanas svētki latviešiem ir Meteņi.

Masļeņicu Valmieras 2.vidusskolā svin katru gadu, aicinot ikvienu interesentu piebiedroties svinēšanā.