Galda spēles liek pamatus pieaugušo dzīvei

Bez rotaļām un spēlēm nav iespējama bērna normāla garīgā un fiziskā attīstība. Zinātnieki guvuši apstiprinājumu, ka, liedzot bērnam spēlēties, apstājas mazuļa attīstība kādā no dzīves jomām. Skolu psihologi ceļ trauksmi, jo mūsdienu pirmklasnieki neprot vērot, interesanti, tēlaini pastāstīt par augiem, dzīvniekiem vai aprakstīt kādu parādību. Radās pat apzīmējums šādam bērna stāvoklim – “nav gana izspēlējies”.

Problēma ir arī tajā, ka mūsdienu bērni agrā vecumā pierod spēlēt spēles datorā vai telefonā, bet ne kopīgi rotaļāties pagalmā. Risināt šo sāpīgo problēmu var palīdzēt galda spēles bērniem. Sākumā tās var spēlēt ģimenē, vēlāk, rodoties interesei, – arī draugu lokā. 

Šobrīd ir iespēja iegādāties galda spēles bērniem gan klātienē, gan interneta veikalos. Ikviens var atrast kaut ko atbilstošu savām interesēm veikalā 220.lv: stratēģisko, zinātnisko, elektronisko vai loģisko galda spēli, iegādāties galda hokeju, puzli, šaha vai dambretes figūru komplektus vai vienkāršu antistresa silikona rotaļlietu.

Attīsta bērna fantāziju
Galda spēles attīsta bērnu fantāziju un iztēli, loģisko domāšanu un intuīciju. Caur spēli dažādos bērna attīstības posmos tiek veidotas tās rakstura īpašības, kuras pēc tam būs nepieciešamas veiksmīgai pieaugušo dzīvei. Tā, spēlējot galda futbolu vai hokeju, tiek attīstīts gribasspēks, azarts, uzmanība, pašatdeve kopējo mērķu sasniegšanai.

Uzstādījums uzvarēt spēlē liek bērnam izpildīt arī tādas darbības, kas viņam nepatīk, nav izdevīgas, bet nepieciešamas kopējās uzvaras gūšanai.

Baudīt nesteidzīgi
Ikviens pieaugušais zina, cik ļoti gan garīgi, gan fiziski nogurdina stress un steiga. Tāpēc pedagogi arvien uzsver, ka mūsu straujajā laikmetā jāļauj bērniem izbaudīt nesteidzīgu bērnību. Šādam nolūkam kalpo tādas galda spēles kā šahs, domino, izglītojošās un stratēģiskās spēles. Tās attīsta arī bērna iztēli. Bet bērni, kuriem ir bagāta iztēle, skolā mācās sekmīgāk.

Prasme pieņemt lēmumus
Prasme pieņemt lēmumus ir ļoti nozīmīga veiksmīgai pašrealizācijai. Un šo spēju caur spēli var attīstīt bērnībā. Spēlējot galda spēles, visu laiku jāpieņem negaidīti, pareizi vai nepareizi lēmumi. Caur spēli jūs palīdzat savam bērnam kļūt par pašpietiekamu cilvēku, kurš pats ir spējīgs pieņemt lēmumus un iemācās nebaidīties to darīt. Tāpēc stundas, ko jūs pavadīsiet kopā ar bērnu, spēlējot galda spēles, noteikti nebūs pagājušas velti. 

Galda spēles apmāca nākamo autovadītaju
Amerikāņu zinātnieki veica eksperimentu, kura laikā analizēja 847 bērnu dotības vecuma posmā no 4 līdz 7 gadiem. Un viņi nonāca pie secinājuma, ka nekas tik labi neattīsta telpisko domāšanu kā galda spēles, puzles un kubiki. Bet pieaugušo dzīvē telpiskā domāšana palīdzēs veiksmīgāk un raitāk noparkot automašīnu stāvvietā – apgalvo zinātnieki.  

Monopols, loto, torņi, praktiski jebkura galda spēle, attīsta matemātisko domāšanu, māca rēķināt un skaitīt. 

Attīsta valodu
Pedagogi un vecāki ceļ trauksmi, jo mūsdienu bērni nevēlas lasīt, skolu programmās literatūras stundas netiek uzskatītas par svarīgu priekšmetu. Tāpēc bērniem ir niecīgs vārdu krājums. Lai tā nenotiktu, jau pirmsskolas vecumā jāspēlē ar bērniem galda spēles, kurās vārdam jāpiemeklē sinonīms. Pat logopēdi darbā ar bērniem izmanto spēles elementus.

“Scrable” ir viena no pasaulē pirktākajām galda spēlēm. Tā lieliski papildina bērnu leksiku, attīsta gramatiskās iemaņas.

Galda spēles bērnu priekam
Galda spēles vienmēr piesaista bērnus, sniedz uzvaras prieku un gandarījumu. Galda spēles nepieciešamas arī tamdēļ, lai bērns iemācītos priecāties par dzīvi, izbaudīt to un nepazaudēt sevi. Mūsdienās tas ir ļoti nepieciešams. 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu