"Dejas Anatomija" aicina uz izrādi "Cik tuvu?" Kultūras centrā
Otrdien, 14.janvārī, Valmieras Kultūras centrā viesosies apvienība "Dejas Anatomija", lai kultūras cienītājus un dejas interesentus iepazīstinātu un rosinātu plašāku izpratni un zināšanas par laikmetīgo deju Latvijā, piedāvājot mūsdienu dejas kustības meistarklasi un viesizrādi "Cik tuvu?", pilsētas informācijas portālu Valmiera24.lv informēja organizatori.No plkst.14.00 līdz plkst.16.00 Valmieras Kultūras centrā jaunieši, dejas praktiķi un interesenti aicināti piedalīties dejotāja Edgara Šļakotas vadītajā mūsdienu dejas tehnikas meistarklasē, kas balstīta uz plastikas, spēka un kustības dinamikas maiņu caur improvizāciju un dejas kombinācijām. Tās laikā tiks strādāts ar ķermeņa un muskuļu atslābināšanu, vēlāk to kontrolēšanu un apzinātu virzīšanu telpā.
Edgars Šļakota absolvējis Latvijas Kultūras akadēmijas Mūsdienu dejas horeogrāfijas programmu (2011). Papildus ieguvis izglītību improvizācijā un dejas tehnikā arī ārvalstīs. Regulāri kā dejotājs piedalās dažādos dejas projektos: "Tango līnijas", horeogrāfe E.Breice, "Kad Pūcei Aste Ziedēs", horeogrāfe O.Žitluhina, "Uz nokaitēta jumta", horeogrāfe S.Siliņa un Dejas Anatomijas izrādē "Cik Tuvu?".
Savukārt plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā tiks rādīta Dejas Anatomijas jaunākā izrāde par mīlestību, tuvumu un laiku – "Cik tuvu?". Izrādē caur deju atklās divu cilvēku atmiņu un sajūtu uzplaiksnījumus, ko modina situācijas no kopdzīvē pavadītā laika. Vai dzīvot līdzās nozīmē to pašu, ko dzīvot kopā? Vai ilgstošā blakus esamībā mēs spējam saglabāt tuvību? Kas ir tas, kas mūs vieno? Vai mēs ir tikai "mēs", un kur esmu "es"? Kādas sajūtas mūs pārņem par laiku, ko nodzīvojam kopā?
"Cik Tuvu?" raksturu veido piepildīta kustība telpā – žesti, deju soļi, skāvieni, kritieni, lēcieni un skatieni, kuru emocionāli un atmosfēriski paspilgtina solo dziedājumi no liriskām, traģiskām un komiskām aizgājušo gadsimtu operām.
Dejas kritiķe Laura Vesele raksta, ka izrādi ir iespējams tvert vismaz divos atšķirīgos veidos: "Pirmais ceļš ved cauri katra skatītāja pieredzēto sajūtu, senaizmirsto atmiņu un izlasīto mīlas stāstu aleju. Otrais ceļš sākas tumsā, neko iepriekš nenojaušot, ļaujoties un gaidot, kādus šķēršļus, kādas peizāžas un iespaidus izrāde skatītājam radīs. Šī ceļa gājēji apzināti norobežojas no identificēšanās un tiecas uztvert izrādi kā pilnīgu un apaļu mākslas darbu, cerot sagaidīt autora interpretāciju par tik ļoti "saprotamo" tēmu."
Dejas kritiķei Intai Balodei "Cik tuvu?" ir stāsts par mīlestību, par "ilgi un laimīgi", par īstu tuvošanos telpiski, anatomiski un kultūrvēsturiski: "Par maksimālu tuvošanos un iedzīvošanos noteiktajā ķermeniskajā stāvoklī. Par tuvošanos stāstam, par divu cilvēku tuvumu un tuvību telpā, ko dēvē ar mīlestību. Par tuvošanos to spilgto kultūras vēstures šablonu atpazīšanai, kas ietekmē mūsu gaidas un uzvedības ikdienas dzīvē. Par vārdos nenosaucamo jeb to, ko var nosaukt tikai ļoti naivos vārdos. Par pieļaujamo tuvošanos iepriekš radītiem un mākslas paraugiem."
Izrādes radošā komanda: horeogrāfe Elīna Breice, dejotāji Evita Birule un Edgars Šļakota, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Uģis Bērziņš, gaismotāji Jūlija Bondarenko un Matīss Beķers un izpildproducente Zane Estere Gruntmane.
Dejas Anatomija ir šobrīd Latvijā vienīgā laikmetīgās dejas apvienība, kas regulāri veido un piedalās dejas izrādēs ne vien kā kolektīvs, bet arī kā individuālas mākslinieces. Dejas Anatomija savā darbības virzienā akcentē jaunu formu un dejas izpausmju tehnikas meklējumus, kā arī dejas sintēzi ar citām mākslas jomām. Pēdējais apvienības darbs – dejas izrāde "3/4 ūdens" - 2012./2013.gada sezonā ir nominēta Spēlmaņu Nakts balvai kā Gada mūzikas autors (Laima Jansone).
Izrādes horeogrāfe Elīna Breice Latvijas laikmetīgā dejā aktīvi darbojas jau vairāk nekā piecus gadus. Profesionālo pieredzi guvusi ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs, piedaloties meistarklasēs dažādu festivālu ietvaros Amerikā, Krievijā, Austrijā un Lielbritānijā.
Uz sarakstu