Banner 980x90

Baiks par pirmo gadu mēra amatā: vienmēr jātur roka uz pulsa

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Novembra sākumā aprit gads kopš Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja amata pienākumus pilda Jānis Baiks. Līdz ar iepriekšējā domes priekšsēdētāja Ineša Boķa ievēlēšanu 12.Saeimā no partijas "Vienotība" saraksta, deputātu balsojumā Baiks ieguva vienbalsīgu atbalstu jeb 13 balsis.

Lai atskatītos uz aizvadītajā gadā paveikto, pilsētas informācijas portāls Valmiera24.lv aicināja Jāni Baiku uz sarunu.

Esat valcēnietis, bet Valmieras pilsētas pašvaldībā strādājat jau vairākus gadus, pastāstiet - kā nonācāt līdz Valmierai?

Jau 18 gadus esmu valmierietis. Valkā nodzīvoju līdz 18 gadu vecumam. Pēc tam aizgāju studēt ekonomiku un biznesa vadību uz Rīgu. Tur es sapratu, ka negribu palikt galvaspilsētā - vairāk gribēju dzīvot un strādāt miermīlīgākā vidē. Man patika Valmiera, tādēļ izvēlējos palikt šeit.

Kā vērtējat aizvadīto gadu amatā?

Pašvaldībā strādāju ilgstoši, tādēļ lietas, kas saistītas ar pašvaldības darbu bija jau labi zināmas. Jau iepriekš bija izveidojusies laba sadarbība ar bijušo Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Inesi Boķi. Mēs ļoti labi sastrādājāmies. Tomēr, kļūstot par mēru, iesākās pavisam cits stāsts. Aizejot politiskajā virzienā, bija jāsaprot, kā jāiniciē un jāveido ieceres. Es domāju, ka mans darbs jāvērtē citiem, bet pats aizvadīto gadu vērtēju pozitīvi.

Ar kādiem izaicinājumiem nācies saskarties?

Viena lieta ir strādāt šeit pat Valmierā uz vietas, kur viss ir labi zināms un pazīstams, bet otra lieta – kā tieku uztverts un pieņemts ārpus Valmieras, piemēram, Rīgā - starp citu pilsētu mēriem un pašvaldību vadītājiem un ministrijās. Tur sava vieta, lai viedoklis ne tikai tiktu uzklausīts, bet arī ņemts vērā, ir jāizcīna. Es domāju, ka tas ir izdevies, bet pierādīt sevi un aizstāvēt pilsētas intereses ārpus Valmieras ir bijis pats grūtākais izaicinājums. Vienmēr jābūt rokai uz pulsa, jo Rīgā viss ļoti ātri mainās. Tas ir būtiski, tiekoties ar ministrijām. Nevar vienkārši iet un sūdzēties par problēmām, visiem iebildumiem un priekšlikumiem ir jābūt argumentētiem. Skaitļi ir mana stiprā puse, jo pēc izglītības esmu ekonomists un uz daudzām lietām raugos pēc skaitļiem un efektivitātes.

Kā ir izveidojusies sadarbība ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes deputātiem?

Ar deputātiem vienmēr pārrunājam visus jautājumus, tiekamies papildus un visu izdiskutējam. Mērķis nav pieņemt jautājumu, piemēram, ar piecām balsīm pret astoņām, bet izdiskutēt visas nianses. Risinot sarežģītus un pilsētai svarīgus jautājumus, visiem ir jābūt lietas kursā un lēmumu jāpieņem vienoti. Protams, ir bijušas asākas diskusijas, taču pozitīvi ir tas, ka mums nekad nav bijuši savstarpēju strīdi strīdēšanās pēc. Dažreiz lēmumi nav pieņemti vienbalsīgi, bet tas ir normāls process.

Palūkojos Valmiera24.lv ziņu arhīvā par to, ko rakstījām pirms gada. Vienā no intervijām minējāt, ka pirmās prioritātes pilsētas attīstībai ir uzņēmējdarbības attīstību un mājokļu trūkuma risināšanu. Var teikt, ka pirmie darbi jau veikti - kas sekos nākamais?

Lai pilsēta varētu attīstīties, ir jābūt darbavietām un cilvēkiem, kas šeit vēlas dzīvos. Valmieras pilsētas pašvaldībai interesē, lai šeit attīstītos uzņēmējdarbība un dzīvotu vairāk cilvēku, tas dos pašvaldībai lielāku budžetu un lielākas izaugsmes iespējas. Tāpat pilsētā ir jābūt sava veida pakalpojumu klāstam. Prioritāte ir, lai cilvēkiem šeit būtu, ko darīt, pēc tam mēs skatāmies, ko varam uzlabot pakalpojumu klāstā. Šajā jomā attīstāmies un idejas mums ir. Kultūra nav joma, no kuras pilsēta var pelnīt, bet šī sfēra viennozīmīgi ir jāattīsta, lai cilvēkiem būtu kultūras piedāvājums. Ja būs uzņēmējdarbība un cilvēki, kas maksās nodokļus, varēsim uzlabot dzīvi pilsētā. Piemēram, beidzot it noslēgts līgums par peldbaseina celtniecību, tāpat jāuzlabo Valmieras Kultūras centrs. Tas viss ir jādara pakāpeniski – pieaugot budžetam varam soli pa solim uzlabot pilsētu.

Kam paredzēts pievērst lielāku uzmanību Valmieras pilsētas pašvaldības nākamā gada budžetā?

Vienmēr esmu pastāvējis par to, ka budžetā nauda jāparedz ne tikai uzturēšanai, bet arī infrastruktūras uzlabošanai. Esam sākuši īstenot vairākas šī gada budžeta prioritātes, viena no tām ir Vecpuišu parka labiekārtošana. Vēlamies tikt tālāk uz priekšu, ņemot vērā, ka Vecpuišu parka paviljona īpašnieki ir investējuši līdzekļus, lai izveidotu jaunu atpūtas vietu. Nākamajā gadā šo projektu turpināsim, tāpat uzlabosim ielu infrastruktūru uzņēmējdarbības attīstībai, attīstot divas industriālās teritorijas.

Šī gada laikā ir mainījusies arī pašvaldības administrācija. Vai izveidotā komanda ir sastrādājusies?

Uzskatu, ka mums pašvaldībā ir jāļauj attīstīties cilvēkiem, kuri šeit ir ilgstoši strādājuši. Dodam iespēju augt. Ja mēs ņemam jaunu darbinieku, paiet aptuveni pusgads, kamēr šis cilvēks iepazīst pašvaldības ikdienu un mērķus, uz kuriem ejam. Mūsu cilvēki, kuri ir paaugstināti amatos, mani nav pievīluši. Darāmā mums ir daudz, komanda strādā.

Kāda ir Jūsu kopējā vīzija par Valmieru nākotnē?

Man ir lepnums par Valmieru. Valmiera ir īpaša vieta, ar īpašiem, īpašiem cilvēkiem. Valmierieši daudzās niansēs ir ļoti lokālpatriotiski. Valmierieši mīl savu pilsētu, tādēļ es redzu, ka varam attīstīties. Tas ir kopējs darbs. Es domāju, ka perspektīvā Valmiera augs un paliks lielāka. Valmiera turpinās būs čakla un darbīga, attīstīsies dažādi pakalpojumi un pieaugs cilvēku labklājība un dzīves kvalitāte.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)