Banner 980x90

Aicina uz "Āpuznieku" partizānu kaujas atceres pasākumu

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Nacionālās pretošanās kustības muzejs 16.janvārī aicina piedalīties nacionālu partizānu Kabiles grupas 1946.gada 1.janvāra kaujas 70.gadadienas atceres pasākumā.

Kā pilsētas informācijas portālu Kuldiga24.lv informēja pasākuma rīkotāji, no plkst.11.00 – 12.00 pulcēšanās "Nacionālās pretošanās kustības muzejā", muzeja apskate;

Plkst.12.30 izbraukšana uz kaujas vietu (Kabiles pagastā mežā pie bijušajām "Āpuznieku" mājām);

Plkst.13.00 Kaujas atceres pasākums un ziedu nolikšana uz kritušo kapiem;

Plkst.14.30 pusdienas "Nacionālās pretošanās kustības muzejā".

1946.gada 1.janvārī starp Kabili un Rendu pie "Āpuznieku" mājām norisinājās viena no lielākajām latviešu partizānu kaujām ar čekas vienību. Partizānu grupas komandieris Fricis Kārkliņš un Ozoliņš aizbrauca pēc siena "meža brāļu" zirgiem uz Jauno gadu. Par komandieri savā vietā viņš atstāja Ēvaldu Pakuli. Partizānu izlūki ziņoja Pakulim, ka zemnīcām tuvojas čekas vienība 300 vīru sastāvā. Pakulis tiem pretī izsūtīja partizānu nodaļu – 25 labi bruņotus vīrus. Bruņojumā bija 3 ložmetēji. 4 triecienšautenes un 15 mašīnpistoles. No viņu rīcībā esošā 4000 patronu krājuma kaujā izlietoja pusi. Pretinieka lodes izdzēsa 3 partizānu - Šmita, Kristolda un Moskvītera dzīvības. Čekas pusē krita aptuveni 50 vīru.

2014.gada 1.novembrī Kuldīgas novada Rendas pagasta "Viesturos" tika atklāts Nacionālās pretošanās kustības muzejs. Muzeja ekspozīcija stāsta par periodu latviešu tautas vēsturē (1940-1990), kad svešzemju bruņotu akciju un agresijas rezultātā bija zaudēta valsts brīvība un neatkarība. Tautas aktīvākā un drosmīgākā daļa, apliecinot augstu morāli un uzticību nacionālajām vērtībām, nešaubīgi iesaistījās cīņā par Latvijas neatkarības atjaunošanu. Ekspozīcija vēstī par pretošanos abām okupāciju varām, taču centrālā uzmanība veltīta Nacionālo partizānu karam, kas risinājās no 1944. līdz 1956.gadam. Muzeju veidojis Rubeņa fonds sadarbībā ar tuvējām pašvaldībām, Latvijas Okupācijas muzeja speciālistiem, novadpētniekiem un vēstures pētīšanas entuziastiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)