Banner 980x90

Pekas pilskalns

Pekas pilskalns ir viena no ievērojamākām Kauguru pagasta vietām, jo tas ir viens seno latgaļu pilskalniem novadā. Pilskalns ir apdzīvots gan 10. - 13.gadsimtā, gan viduslaikos, un ir iekļauts Valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā.

20. gadsimta sākumā arheologs Francis Balodis par Pekas kalnu pierakstījis vairākas teikas - tajās vēstīts gan par Bekas jeb Pekas kalna vārda izcelsmi, gan par velna karieti, kas noslīkst Gaujā netālu no kalna, gan arī par pagrabu zem pilskalna, neveiksmīgu tā atrakšanas mēģinājumu.

1948. gada vasarā Kārlis Rozītis, Valsts vēstures muzeja darbinieks, apsekojot Pekas kalna pilskalnu, pierakstījis toreizējā Kauguru pagasta izpildkomitejas priekšsēdētāja Kārļa Jēkabsona, 64 g.v. stāstīto, ka, pēc ļaužu nostāstiem, mantračiem Pekas kalnā nelaimējoties. Tikko sākot rakt, uznākot bargs pērkona negaiss, un darbi jāpārtrauc.

Adrese: Pekas pilskalns, Kauguru pagasts, LV-4224
Tālrunis: +371 26332213
Mājaslapa: www.turisms.beverina.lv, www.visit.valmiera.lv
E-pasts: tic@valmiera.lv
GPS koordinātes: 57.478734, 25.390559

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)