Kas nepieciešams, lai saņemtu kredītu

Kādiem kritērijiem nepieciešams atbilst, lai patērētājs varētu pretendēt uz aizdevumu kādā no Latvijas banku vai nebanku kredītiestādēm? Vispirms jāsaprot, ka katram aizdevējam var būt savi specifiski nosacījumi, ko tas izvirza saviem klientiem atkarībā no kredīta veida un arī aizdevuma summas.

Bet ir arī tādi vienojošie kritēriji, kurus izvirza vairums aizdevēju. Par tiem tad īsumā arī pastāstīsim. Tas ļaus saprast, vai esat gatavi uzņemties kredītsaistības un aizdevuma pieteikumam ir potenciāls tikt apstiprinātam.

Vismaz 18 gadi un savs bankas konts
Pirmais kritērijs, kam noteikti ir jāatbilst ikvienam potenciālajam kredītņēmējam, ir pilngadība. Un savs bankas konts, jo kredītus izsniedz tikai ar pārskaitījumu uz bankas kontu. Tomēr ir arī tādi aizdevēji, kuri saviem klientiem izvirza kritēriju, ka jābūt sasniegušiem vismaz 21 gadu vecumu, jo tas palielina iespēju, ka klients pieņem atbildīgāku lēmumu par savām līgumsaistībām. Lai aizņemtos atbildīgi, vajadzīga arī dzīves un darba pieredze, kas 21 gadu vecuma jau var būt daudz lielāka.

Pastāvīga darbavieta un regulāri ienākumi
Lai varētu cerēt, ka aizdevējs izskatīs jūsu kredīta pieteikumu un sniegs uz to pozitīvu atbildi, ir nepieciešams pierādīt, ka jums ir stabila darbavieta un legāli ienākumi. Parasti aizdevējs to pieprasa pierādīt, iesniedzot bankas konta izdruku par vismaz pēdējiem sešiem mēnešiem. Pēc bankas konta izraksta aizdevējs arī var izvērtēt potenciālā klienta finanšu paradumus, ienākumu apjomu un to, cik lieli ir jau esošie izdevumi. 

Klienta interesēs ir panākt, ka visi ienākumi ir legāli un pierādāmi. Kā arī iegūt sev stabilu darbavietu, kurā jau izturēts pārbaudes laiks. Bieža darbavietu maiņa var aizdevējam radīt aizdomas, ka klients nav uzticams un paredzams, tāpēc sadarbību var atteikt.

Pietiekams ienākumu apjoms
Viena lieta ir regulāri bankas kontā ieskaitīta alga, bet pavisam cita lieta ir tas, vai jūsu ienākumu apjoms ir atbilstošs, lai uzņemtos kredītsaistības. Tāpēc vēl aizdevējs veic savus aprēķinus, nosakot, vai jums pēc pamatizdevumu segšanas paliek pietiekami daudz naudas, lai droši un bez apdraudējuma budžetam nomaksātu arī kredīta ikmēneša maksājumu.

Laba kredītvēsture
Ikviens aizdevējs noteikti ieskatās arī kredītreģistrā, lai noskaidrotu, kāda ir potenciālā klienta līdzšinējā sadarbības pieredze ar citiem finanšu un citu pakalpojumu sniedzējiem. Jo labāka kredītvēsture, jo lielāka iespēja saņemt pozitīvu atbildi uz savu kredīta pieteikumu. Gadījumā, kad aizdevums tiek apstiprināts arī ar sliktu kredītvēsturi, var tikt piemērota augstāka procentu likme vai mainīti citi nosacījumi.

Savs nekustamais īpašums
Ja nepieciešams noformēt lielāku kredītu, jārēķinās, ka aizdevējs gribēs kādu nodrošinājumu. Ja nepietiek ar izziņu par ienākumiem, var tikt prasīts galvotājs vai arī nekustamā īpašuma ķīla. Tādā gadījumā jau laikus jāapdomā šīs opcijas un iespējas šos nosacījumus izpildīt.

Uzzini, kādus kritērijus izvirza aizdevējs
Lai precīzi zinātu par visām prasībām, ko saviem klientiem izvirza izvēlētais aizdevējs, varat ērti izmantot kādu no kredītu salīdzināšanas platformām internetā, kur katram no licencētajiem aizdevējiem ir savs profils: https://financer.com/lv/kompanija/latvijas-hipoteka/. Tajā ir norādīta aktuālā informācija par pakalpojumu, kā arī norādīts, kādiem kritērijiem klientam jāatbilst, lai varētu saņemt aizdevumu. Kredītu salīdzināšanas platformā arī iegūsiet visu vajadzīgo kontaktinformāciju, lai sazinātos ar aizdevēju un iesniegtu savu kredīta pieteikumu.