Kādi dokumenti ir nepieciešami, lai dotos studēt uz ASV?

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Studijas ārzemēs ir daudzu latviešu studentu sapnis un reizē arī liels izaicinājums. Tā ir veiksmīgas karjeras, ceļošanas un pieredzes iespēja, ja vien ir apņēmība un nepieciešamie finansiālie līdzekļi. Ja vēlaties studēt Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), izlasiet šo rakstu un uzziniet, kā profesionāls tulkošanas birojs var palīdzēt sagatavoties dokumentu iesniegšanai un iestājpārbaudījumiem!

Kāpēc studēt ārzemēs?
Viedokļi par Latvijas augstākās izglītības sistēmu dalās. Kamēr vietējie mēdz nopelt akadēmisko un profesionālo studiju programmu kvalitāti, ārzemju studentu skaits turpina pieaugt. Kā liecina domnīcas "Certus" apkopotie dati, 2015./2016. studiju gadā Latvijā studēja 5458 ārvalstu studenti, savukārt 2016./2017. studiju gadā 6314 studentu. Kas mudina latviešu jauniešus doties augstākās izglītības iegūšanā uz ārzemēm?

Latviešu studentes Evas (23 gadi) pieredze
Eva neklātienē studē akadēmiskā bakalaura studiju programmā "Vadības zinības" vienā no Latvijā esošajām privātajām augstskolām. Eva devās ERASMUS studiju programmā uz Ungāriju, lai studētu biznesa vadību "University of Debrecen".

1) Kāpēc nolēmi izmantot ERASMUS sniegtās iespējas?
Apzinoties, ka mūsdienās mums ir dota lieliska iespēja doties apmaksātā pieredzes braucienā uz kādu citu universitāti, iepazīt citu kultūru un vidi, drīzāk būtu aplami izvēlēties nebraukt.

2) Vai studijas bija bez maksas?
Par attiecīgo semestri maksāju savai augstskolai Latvijā, jo augstskola tajā brīdī nepiedāvāja budžeta vietas. Savukārt studijas Ungārijā sedz ERASMUS programma. Piešķirtā ERASMUS stipendija pietiek, lai segtu visus dzīvošanas izdevumus (dzīvokļa īre, sabiedriskais transports, pārtika u.c.), taču jārēķinās, ka lielākoties ir vēlme izmantot maksimāli visas iespējas, kas attiecas uz izklaidi un ceļošanu. Tad gan nepieciešami papildu līdzekļi no sava maciņa.

3) Kādi ir lielākie ieguvumi, studējot ERASMUS programmā?
Viens no lielākajiem ieguvumiem – pavisam cits skats uz dzīvi un iespējām. Brauciens, kurā viens dodies uz gandrīz pusgadu, viennozīmīgi liek izkāpt no komforta zonas, tad nākas iepazīt un redzēt to, kas notiek ārpusē. Dzirdot, kā citi, studējot Kanāriju salās, dodas praksē uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem un plāno nākotnē strādāt ASV, vai citus iespaidīgus stāstus, pavisam mainās pasaules plašums. Nesaku, ka tiecos dzīvot un strādāt citur, bet saku, ka mēs nereti nemaz neapzināmies, cik vide mums apkārt ir plaša un iespējām piepildīta.

Otrs ieguvums noteikti ir cilvēki. Piecu mēnešu laikā iepazīt tik dažādus cilvēkus ir liela dzīves dāvana. Man paveicās, ka universitātē, kurā studēju, bija aptuveni 30 000 studentu, no kuriem liela daļa bija no dažādām pasaules valstīm. Viennozīmīgi jūtos pateicīga un ticu, ka arī pēc 10 vai 15 gadiem būs kāds, kurš mani ar prieku uzņems Meksikā, Spānijā vai Polijā. Cilvēki tur bija mans galvenais fokuss – ieraudzīt, ieklausīties, kā domā kāds, kurš nedzīvo Latvijā.

Mans personīgais guvums ir izglītība. Pirmoreiz jutu ārzemju universitātes garšu. Daudz vairāk aplūkojām piemērus dažādos kursos par internacionāliem, pasaulē pazīstamiem zīmoliem. Pasniedzēji bija zinoši, ievērības cienīgi!

Vēl, ko sapratu pēc brauciena, ka laikā, kad esi ārpus savas ierastās vides un mājām, tad rodas kreatīvas domas. Veiksmīgi izdevās "salikt pa plauktiņiem", ko darīšu, kad atgriezīšos – kādos uzņēmumos mēģināšu iegūt darbu; kādu redzu savu ikdienu, kādām aktivitātēm atvēlēšu papildu laiku.


Statistikas dati par studijām ārvalstīs
Dažādos statistikas pētījumos cilvēki, kuri studējuši ārpus savas valsts robežām, atzīst, ka tas ir palīdzējis gan viņu karjeras pilnveidošanai, gan pašizaugsmei.

• 98% ir sapratuši savas kultūras vērtības un aizspriedumus;
• 96% uzlabojuši savu pārliecību par savām prasmēm;
• 85% ERASMUS studenti studē ārzemēs, lai uzlabotu savas iespējas strādāt ārvalstīs;
• 90% atzīst, ka studēšana ārzemēs ir uzlabojusi viņu valodu un komunikācijas prasmes, spēju sastrādāties ar dažādiem cilvēkiem, adaptēties dažādās situācijās;
• 64% darba devēju uzskata, ka starptautiska pieredze ir ļoti būtiska, lai iegūtu darbu.


3 mīti par studijām ārvalstīs
Ir dzirdēts gana daudz, ka no studijām ārzemēs attur bailes no nezināmā, kā arī dažādi nepatiesi fakti, kas izlasīti neuzticamos medijos vai dzirdēti no studentiem, kuriem dažādu iemeslu dēļ studijas ārzemēs kļuvušas par negatīvu pieredzi.

Iepazīstieties ar trīs mītiem, kuriem nevajadzētu Jūs atturēt!
Lai iestātos ārzemju augstskolā, nepieciešamas izcilas sekmes. Atkarībā no augstskolas reitinga, starptautiskās sadarbības, pētnieciskās darbības un piedāvāto programmu klāsta, tiek izvirzīti dažādi kritēriji jauno studentu uzņemšanai, bet tas nenozīmē, ka visās augstskolās tiek uzņemti tikai tie studenti, kuru vidējā atzīme ir astoņas balles vai vairāk. Ja šāda informācija izvēlētās augstskolas mājaslapā nav precīzi norādīta, nekautrējieties sazināties ar augstskolas pārstāvjiem, kuri sniegs detalizētu aprakstu.
Lai spētu uztvert studiju vielu un nokārtot eksāmenus, angļu valodas zināšanām jābūt izcilā līmenī. Protams, ka angļu vai attiecīgās valodas zināšanas sniedz zināmas priekšrocības un atvieglo studiju procesu. Tomēr nevajag baidīties, ja Jūsu svešvalodas zināšanas neatbilst Eiropas Valodu prasmes C2 līmenim (bez grūtībām varat sarunāties, klausīties vai rakstīt tekstu par jebkādu tematu dažādos valodas stilos), jo ārzemju studentiem nereti tiek piedāvāta vielas apguve individuāli vai nelielās grupās.
Studijas ārzemēs izmaksā dārgi. Visā pasaulē ir ļoti daudz augstākās izglītības iestāžu, kurās studijas ir bez maksas vai arī studenti saņem stipendijas, ar kuru palīdzību var nosegt mājokļa īres, sabiedriskā transporta un pat ēšanas izdevumus.

Ja vēl tikai apsverat ideju par tālākizglītības iegūšanu ārpus Latvijas, aplūkojiet šīs programmas, kas ļauj saņemt attiecīgās valdības nodrošinātu stipendiju līdz pat 100% studiju izmaksu segšanai!
• Lielbritānija – British Chevening Scholarships
• Šveice – Swiss Government Excellence Scholarships
• Beļģija - VLIR-OUS Training and Masters Scholarships
• Zviedrija – Swedish Scholarships for International Students
• Austrālija – Endeavor Postgraduate Awards
• Jaunzēlande – New Zealand Development Scholarships
• ASV – Fulbright Foreign Student Program

Ja nepieciešams tulkojums dokumentu aprakstiem vai to sagatavošanai, Jums palīdzēs to sagatavot tulkošanas biroji.

Iespēja studēt otrpus okeānam vilina daudzus. Kādēļ?

Statistikas dati par studijām ASV
• 40% ārzemju studenti ASV studē zinātni, inženierzinātni, tehnoloģijas vai matemātiku.
• 77% no visiem ārvalstu studentiem ir no Āzijas.
• Ņujorkas Universitātē, Dienvidkalifornijas Universitātē, Ziemeļaustrumu Universitātē, Kolumbijas Universitātē un Ilinoisas Universitātē ir vislielākais ārzemju studentu skaits. Katrā no šīm universitātēm 2016. gada martā tika uzņemti vairāk nekā 10 000 ārzemju studentu.
• Visvairāk ārzemju studentu ir no Ķīnas, Indijas, Dienvidkorejas, Saūda Arābijas, Kanādas, Vjetnamas, Japānas, Taivānas, Brazīlijas un Meksikas.
• 90% amerikāņu koledžu studentu nestudē ārzemēs. Vai tas nozīmē, ka studijas ASV patiešām ir kvalitatīvas? Kā ar iestājeksāmeniem un dokumentiem, kuriem nepieciešama arī tulkošana? Vai būs jāmeklē tulkošanas birojs, kurš sagatavos veidlapas?


Studiju iespējas ASV
ASV Augstākās izglītības sistēma ir viena no labākajām visā pasaulē, jo tā ir iespēja:
• studēt arī reti pieejamās studiju programmās;
• izstrādāt pētnieciskos darbus kopā ar nozares izcilākajiem darba devējiem un profesionāļiem ar daudzu gadu pieredzi;
• izmantot modernākās tehnoloģijas, iekārtas un studiju metodes, kuras citās valstīs ir tikai nākotnes iecere;
• saņemt stipendiju;
• satikt studentus no visas pasaules un izbaudīt īstu studentu dzīvi studentu pilsētiņās.

Uzziniet, kādas ir Jūsu iespējas iegūt izglītību ASV!
• ERASMUS Mundus nodrošina iespējas studēt ārpus Eiropas Savienības. Plašāku aprakstu lasiet šeit, kā arī dodieties pie savas augstskolas starptautisko sakaru vadītāja!
• Apmaiņas programmas līdz 18 gadu vecumam palīdz iegūt starptautisku pieredzi jauniešiem, dzīvojot viesģimenēs. Šādas programmas ir Linkturs, AFS, Flex u.c.
• Jūsu paša iniciatīva atrast sev vēlamo izglītības iestādi un saņemt stipendiju kā atbalstu studiju maksas vai dzīvošanas segšanai.

Papildus iespējas par studijām ASV meklējiet TE!

Ņemiet vērā, ka visās ASV universitātēs Jums būs jāuzrāda angļu valodas testa rezultāti, kas apliecinās Jūsu svešvalodas prasmes. Vairāk par to lasiet šajā mājaslapā!

Dokumenti, kas nepieciešami, lai studētu ASV
Pieteikšanās process var šķist mazliet piņķerīgs, jo jāsagatavo ne tikai attiecīgās universitātes prasītie dokumenti, bet arī jānokārto pārbaudījumi un studentu vīza. Ja vēlaties studēt ASV, sāciet sagatavošanās darbus vismaz pusotru gadu iepriekš!
Pieteikuma veidlapa – šobrīd gandrīz ikviena universitāte šīs veidlapas ir publicējusi savā mājaslapā. Pārbaudiet, vai šos dokumentus drīkst iesniegt tiešsaistē vai arī Jums nepieciešams tos izdrukāt un nosūtīt uz mācību iestādi pa pastu! Līdz ar pieteikuma iesniegšanu būs jāsamaksā reģistrācijas maksa, kas var būt no 20 līdz pat 100 un vairāk ASV dolāru.
Standartizētā iestājpārbaudījuma (SAT) un angļu valodas kā svešvalodas testa (TOEFL) rezultāti – SAT ir eksāmens, kura laikā tiks pārbaudītas Jūsu prasmes dažādās kategorijās atkarībā no tā, ko Jūsu izvēlētā universitāte ir izvēlējusies kā prioritātes (atbilstoši studiju programmai). Savukārt TOEFL tests jākārto visiem, kuriem angļu valoda nav dzimtā valoda. Vairāk par pārbaudījumiem varat lasīt ASV Izglītības informācijas un testēšanas centra mājaslapā.
Vīzas – lai iegūtu uzturēšanās atļauju, Jums jānokārto vīza. To varēsiet iegūt tikai pēc tam, kad būsiet apstiprināts un uzņemts kādā universitātē. F-1 vīza nepieciešama, ja vēlaties mācīties vidusskolā vai atzītā angļu valodas programmā ne ilgāk kā 12 mēnešus. Plašāku aprakstu un atbildes uz visiem jautājumiem meklējiet Valsts departamenta interneta vietnē. Savukārt M-1 vīza vajadzīga, ja izvēlēsieties profesionālās studijas vai apmācības. Vairāk uzziniet šeit! Atcerieties, ka vīza būs nepieciešama arī Jūsu ģimenes locekļiem, ja viņi vēlēsies Jūs apciemot, tāpēc iepazīstieties ar visiem neimigrācijas vīzu veidiem šajā tīmekļa vietnē!


Dokumentu sagatavošana un iesniegšana nedrīkst būt šķērslis Jūsu sapņu īstenošanai. Ja nepieciešams tulkot dokumentus vai uzlabot angļu valodas zināšanas valodu kursos, tulkošanas birojs Skrivanek Baltic būs īstā vieta, kur doties.

Precīzi un notariāli apstiprināti tulkojumi
Lai iesniegtu visus prasītos dokumentus, piemēram:

• līdz šim iegūtās izglītības diplomus;
• dzimšanas apliecību;
• CV;
• izziņu par to, ka neesat sodīts par likuma pārkāpšanu u.c., būs nepieciešama tulkošana.

Lai gan varētu šķist, ka sarežģītāku vārdu tulkošanai palīdzēs google.lv tulkotājs vai jebkurš cits tulkotājs online un pārējo tekstu varēsiet iztulkot pats, visticamāk, ka būs vajadzīgs notariāls apliecinājums par tulkojuma precizitāti, kuru varat iegūt tikai licencētās iestādēs, kas ir arī tulkošanas birojs Skrivanek Baltic. Turklāt, ja Jūsu angļu valodas zināšanas neatbilst C2 līmenim un šo svešvalodu neizmantojat katru dienu, tulkojumā var rasties neprecizitātes, kas liegs Jums veiksmīgi iestāties izvēlētajā ASV mācību iestādē.

Plašāku informāciju un prasības par notariāli apstiprinātiem tulkojumiem lasiet Skrivanek Baltic mājaslapā!