Kā laikus atmaksāt savus parādus?

Aizdevums var noderēt dažādās dzīves situācijās, tomēr, lai tas neradītu sarežģījumus, ir svarīgi to laikā atmaksāt. Dažkārt tas nerada nekādas problēmas, citreiz – parādu atmaksa šķiet ļoti grūta un pat nomācoša. Turpinājumā daži padomi, kas palīdzēs kredītsaistības nokārtot laikus. 

Savlaicīgi neatmaksāti kredīti negatīvi ietekmē kredītvēsturi
Pirmkārt, jāsaprot, ka laikus nenokārtotas kredītsaistības negatīvi ietekmē kredītvēsturi. Ja kredītmaksājumi tiek kavēti, aizdevējs ir tiesīgs piemērot soda procentus, kā arī kredīta reģistrā izveidot ierakstu par aktuālo parādu. Jāņem vērā, ka attiecīgā informācija datubāzēs tiek glabāta pat vairākus gadus, kavējot iespējas noformēt citus aizdevumus vai izmantot cita veida pakalpojumus, kas laika gaitā varētu būt aktuāli. Tas arī ir viens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ ir tik svarīgi savlaicīgi atmaksāt visus parādus. 

Parādu atmaksas plāna izveide 
Pirmais solis ir parādu atmaksas plāna izveide. Ja jums ir tikai viens aizdevums, stratēģija ir vienkārša: centieties atmaksāt vairāk nekā noteikto ikmēneša maksājumu, lai parāds dzēstos ātrāk. Summai, ko pievienojat minimālajam maksājumam, nav jābūt lielai – pietiek ar pāris desmitiem eiro. Šie divdesmit eiro gada laikā veido 240 eiro, kas ir līdzvērtīgs vienam vai pat diviem ikmēneša maksājumiem (atkarībā no kredīta apmēra, termiņa un procentu likmes), turklāt šādi ietaupīsiet arī procentos aprēķināto summu. 

Ja kredīti ir vairāki, jums jāatrod piemērotākā parādu atmaksas metode. 

Parādu atmaksa, ņemot vērā procentu likmes 
Viena no metodēm ir parādu grupēšana pēc to procentu likmēm – sākot ar kredītu, kam ir augstākā procentu likme. Tas darbojas šādi: 
• veiciet minimālo maksājumu visiem aktuālajiem kredītiem;
• pievienojiet papildu naudas summu kredītam ar visaugstāko procentu likmi;
• kad parāds ar visaugstāko procentu likmi nomaksāts, atkārtojiet to pašu ar nākamo sarakstā esošo kredītu;
• turpiniet procesu, kamēr visi parādi atmaksāti. 

Kad atmaksāsiet vienu parādu, jums paliks vairāk naudas citu kredītu dzēšanai. Un, ņemot vērā, ka jūs sāksiet ar parādiem, kam ir lielākie procenti, galu galā samaksāsiet mazāk un parādi dzēsīsies ātrāk. 

Parādu atmaksa, ņemot vērā atmaksājamās summas 
Populāra ir arī tā saucamā "sniega bumbas" metode, kas paredz aizdevumu grupēšanu atkarībā no atmaksājamām summām:
• veiciet minimālo maksājumu visiem aktuālajiem kredītiem;
• pievienojiet papildu naudas summu vismazākajam parādam;
• kad mazākais parāds atmaksāts, virzieties uz nākamo kredītu;
• turpiniet šo procesu, kamēr visi parādi atdoti.

Daudziem patīk šī metode, jo ātri jūtamais rezultāts dod papildu motivāciju turpināt iesākto un atbrīvoties no parādiem pēc iespējas ātrāk. 

Kredītu apvienošana 
Pastāv arī kredītu apvienošanas iespēja, kas paredz visu aktuālo kredītu apvienošanu vienā. Tas nozīmē, ka visi aizdevumi (pat ja tie ir noformēti pie dažādiem kredītdevējiem) tiek apvienoti vienā ilgtermiņa kredītā ar noteiktu atmaksas termiņu, ikmēneša maksājumu un procentiem. Nereti tas var būt izdevīgāk, nekā maksāt visus aizdevumus atsevišķi, tomēr šādai stratēģijai mēdz būt arī daži trūkumi. 
Pirmkārt, atkarībā no aizdevēja, var tikt noteikts apvienojamo kredītu apmērs – ja kopējā parāda summa ir pārāk liela, šis pakalpojums var nebūt pieejams. 
Otrkārt, neskatoties uz to, ka šobrīd pie lielas daļas aizdevēju ierasti pieejams kredīts bez ķīlas (uzzināt vairāk), kredītu apvienošanas gadījumā var tikt prasīta ķīla vai galvojums. Noteikti jāizvērtē arī savas finansiālās iespējas segt ikmēneša maksājumu. 

Izvēlieties sev piemērotāko stratēģiju, lai segtu parādus pēc iespējas ātrāk un atgūtu finansiālo brīvību! 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu