Banner 980x90

Pirmo reizi norisināsies Vidzemes stāstnieku festivāls

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Šogad pirmo reizi arī Vidzemē no 9.oktobra līdz 11.oktobrim norisināsies Vidzemes stāstnieku festivāls, pilsētas informācijas portālu Valmiera24.lv informēja Vidzemes stāstnieku festivāla direktore Solveiga Boicova.

Jāpiebilst, ka šis ir jaunākais Stāstnieku festivāls Latvijā, jo Kurzemē stāstnieku festivāls "Ziv zup" Kuldīgā šogad notika  jau devīto reizi, savukārt Zemgales stāstnieku festivāls "Gāž podus Rundālē" šogad notika ceturto reizi.

Izvēlies savus stāstus Vidzemes stāstnieku festivālā!

10.oktobrī ikviens tiek aicināts apmeklēt dažādus Vidzemes stāstnieku festivāla pasākumus.

Pļaviņā pretī Valmieras Kultūras centram no plkst.11.00 līdz plkst.16.00 darbosies Stāstnieku telts, kurā pirmais pasākums būs "Pasaku rīts bērniem", no plkst.12.00 varēsiet klausīties, kā valmierieši stāsta Jāņparka, Krāču kakta un Kārlienas stāstus un mazsalacieši stāsta Mazsalacas stāstus, bet no plkst.14.00 Stāstnieki no visas Latvijas stāstīs tirgus stāstus.

Dažādās Latvijas izloksnēs – Vidzemes sēļu, Kuldīgas tāmnieku, Jasmuižas, Vandzenes, u.c. – stāstītos tirgus stāstus varēsiet dzirdēt no plkst.14.00 Valmieras pilsdrupu estrādē.

Vakarā no plkst.20.00 aicinām uz Latvisko danču un stāstu vakaru, kurā piedalīsies  visi stāstnieki un muzicēs folkloras kopa "Ore" (vadītāja Inese Roze). Pasākums notiks bijušajā Valmieras mākslas skolā, Voldemāra Baloža ielā 5. Visi Vidzemes stāstnieku festivāla pasākumi ir par brīvu.

Kas ir stāstniecība?

Stāstu stāstīšana un klausīšanās kalpo gan pasaules izziņai, gan sociālo prasmju apgūšanai, mūsdienu pasaulē tā tiek pielietota dažādās nozarēs un darbības jomās – izglītībā, kultūrā, biznesā, u.c. Daudzas valstis, piemēram, Vācija Skotija, Igaunija u.c. pašlaik piedzīvo "mutvārdu stāstīšanas renesansi". Stāstniecība (Storytelling) ir populāra kustība daudzviet pasaulē, īpaši ASV, taču arī Eiropas valstīs norisinās plaši stāstnieku festivāli. Daudzās valstīs stāstnieks (tāpat kā muzikants, rakstnieks, u.c.) ir amats, kas var būt arī "pārdodama prasme". Par stāstniekiem nereti kļūst izglītības un kultūras darbinieki, kā arī seniori, kas vēlas būt aktīvi, radoši un iesaistīties sabiedriskās aktivitātēs. Stāstniecība kā metode tiek izmantota izglītības iestādēs, biznesa organizācijās un arī kā vietējās kopienas saliedētāja un attīstītāja.

Stāstniecība Latvijā

Latvijā stāstniecības kustībai ir nedaudz vairāk nekā desmit gadus senas tradīcijas, taču stāstniecība vairāk ir attīstīta citos Latvijas reģionos – Kurzemē, Zemgalē un Latgalē. Kā piemērus var minēt - stāstnieku konkurss bērniem un jauniešiem "Teci teci, valodiņa", "Ziņģētāju un stāstnieku vakars" Viļānos, "Ziv zup" festivāls Kuldīgā un citviet Kurzemē, Zemgales stāstnieku festivāls "Gāž podus Rundālē", u.c. Vidzemē līdz šim stāstniecības jomā nav norisinājušies lielāki regulāri pasākumi, ir bijušas tikai atsevišķas iniciatīvas, piemēram, Stāstnieku vasaras skola Limbažos 2013.gadā. Vietējās kopienas saliedēšanas un attīstības jomā lielu darbu ar labiem panākumiem veic Valmieras bibliotēka, kas vāc un apkopo valmieriešu vietu stāstus un tos popularizē. Valmieras bibliotēka ir arī viena no UNESCO LNK tīkla "Stāstu bibliotēkas" dalībniecēm. Savukārt biedrība "Haritas" 2014.gadā realizēja projektu "Stāstnieku skola Vidzemē", kas apmācīja  dažādu nozaru cilvēkus stāstniecībā, lai radītu priekšnosacījumus Stāstnieku festivālam Vidzemē. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)